השופט פליקס גורודצקי מבית המשפט למשפחה בירושלים הורה לאחרונה לאב לשלושה ילדים קטינים למצוא לעצמו מקום מגורים אחר בתוך 5 ימים. הוא קבע שהמשך מגורי ההורים תחת קורת גג גורם פוגע בצורה קשה במצבו הנפשי של הילד הצעיר, שאיים לאחרונה כי יהרוג את עצמו.

בני הזוג נישאו ב-2002. ילדיהם כיום בני 16,15 ו-9. בחודש שעבר (מאי 2019) הגישה אם הילדים בקשה בהולה לקביעת משמורת זמנית והרחקת האב מהבית. היא צירפה מסמך שנחתם על ידי פסיכיאטר ממרכז לבריאות הנפש של משרד הבריאות בו נכתב כי בנה הצעיר סובל ממצוקה שעלולה להביא לאובדנות וכי הוא ״בסיכון גבוה״.

הקביעה התבססה על אירועים שהתרחשו בבית המשפחה בערב חג הפסח האחרון שבמסגרתם שתה הילד אקונומיקה שהועברה לבקבוק מי שתייה שהושאר על השיש במטבח. בהמשך, איים הילד להתאבד באמצעות הכנסת כבלי חשמל לפיו וחיבור לשקע על מנת למות ממכת חשמל.

האם טענה כי לאחרונה חלה התדרדרות חמורה במצב הילדים. הילד הקטן סובל ממצוקה נפשית והגיע למצב מזעזע של מחשבון אובדניות. היא הוסיפה כי כפי שמצוין במסמכים הרפואיים הקטין אמר שהוא מרגיש רע בגלל מריבות בלתי פוסקות בין ההורים וכי קשה לו לחיות בבית ולכן הוא חושב למות.  

האב טען מצידו כי הרחקתו מהדירה תפגע בזכות הקניין שלו וכי אין קשר בין מצב הילדים לבין הסכסוך בינו לבין האם. לדבריו, האם הציבה לעצמה מטרה לסלק אותו מהבית כצעד טקטי לשם ״סלילת דרך״ לתביעת מזונות.

זכות הקטין לחיים

אך השופט פליקס גורודצקי קיבל את הבקשה. הוא כתב בין היתר כי המסמכים הרפואיים ״זועקים בעד עצמם״ ועולה מהם כי נדרשת היפרדות מיידית של ההורים. ״כל דחייה של ההיפרדות מעצימה את הסיכון והסיכוי כי הקטין יפגע בעצמו, חלילה, בדרך זו או אחרת״, כתב והוסיף כי שמירה על הקטין וזכויותיו היא חלק מתפקידו של בית המשפט.

עוד כתב השופט כי האב מגלה חוסר יכול בסיסית להבין את מצב הקטינים ומטיח האשמות בלתי פוסקות כלפי האם.

עו
עו"ד סיגלית יפה | צילום: רמי זרנגר, פסקדין

הוא ציין כי האם עתרה להרחקת האב מהדירה או לחלופין לאפשר לה לעבור לדירה אחרת. לדבריו, בין שתי האפשרויות יש להעדיף את האפשרות הראשונה. ״ילדים קטינים אינם חפץ מיטלטל אותו נושאים ממקום למקום״, כתב השופט בהקשר זה.

הוא סיכם כי אמנם האב ביקש להביא בחשבון את זכויותיו אך זכות הקטין לחיים גוברת על כל זכות של האב, חשובה ככל שתהיה.

לפיכך קבע השופט כי המשמורת הזמנית תינתן לאם והאב יעזוב את הבית בתוך 5 ימים.

האב חויב בהוצאות בסך 3,000 שקל.

שמות ב״כ הצדדים לא צוינו בהחלטה

עו״ד סיגלית יפה עוסק/ת ב- דיני משפחה 
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל