צפו בסיפורים המעניינים של 23.3 לאורך השנים (צילום: חדשות 2)
הערעור חסך לו 23 מיליון שקל. גאידמק | צילום: חדשות 2

ערכאת ערעור של בוררים קיבלה חלקית את ערעורו של ארקדי גאידמק, וקבעה שעליו לשלם לאיש העסקים יוסי טרוים רק כ-32 מיליון שקל בגין הפרת הסכם לרכישת מפעל כימי בקזחסטן.

השופטים בדימוס ד"ר אליהו וינוגרד, ורדי זיילר ופרופ' דן ביין, ביטלו את פסק הבורר של השופט בדימוס דן ארבל, שחייב את גאידמק לשלם כ-55 מיליון שקל, וקבעו שעל גאידמק לשלם 11 מיליון דולר, מתוכם כבר שילם 3 מיליון ולכן כעת עליו לשלם 8 מיליון דולר בערכם כיום.

פסק הבורר של השופט בדימוס דן ארבל ניתן במסגרת תביעות הדדיות שניהלו גאידמק וטרוים. ב-2003 תבע טרוים מגאידמק 98 מיליון שקל. באמצעות עוה"ד שאול קוטלר ושחר הררי טען טרוים, שהחזיק בכ-95% ממניות חברת AKTAL, המחזיקה בתשלובת כימית בקזחסטן ומעסיקה כ-4,000 עובדים. לדבריו, המפעל היה נתון בקשיים וגאידמק רכש ממנו את מניותיו במטרה לשקמו, בזכות קשריו עם השלטונות המקומיים. אלא שלטענתו גאידמק העביר רק 3 מיליון דולר מתוך סכום הרכישה - 22 מיליון דולר.

באמצעות עוה"ד איל רוזובסקי ושלומי בן-אריה הגיש גאידמק תביעה שכנגד בסך 120 מיליון שקל, אותה מחק בהמשך. בפסק בורר בן כ-150 עמודים קיבל ארבל חלק מטענותיו של טרוים וכאמור חייבו לשלם כ-55 מיליון שקל. בהסכם הבוררות ביניהם נקבע שניתן יהיה לערער על הפסק לערכאת ערעור של בוררים. כעת ניתן אחד מפסקי הדין הראשונים ע"י ערכאה כזו.