זה נראה משונה מול כל הגלאם שתמיד ליווה אותה - מהזוגיות עם לאונרדו דיקפריו ועד להופעה ב"ספורטס אילוסטרייטד", מרכישת חצי קומה במגדל מול חוף הצוק ועד הנחיית "אקס פקטור" – אבל אחד האירועים המשמעותיים בחייה של בר רפאלי התרחש במשרד פקיד השומה כפר סבא. בלשכה הזו, עם כל השיק האופייני למוסדות המדינה, היה מי שהבחין כי בשנים 2009-10 היה מרכז חייה של רפאלי בארץ ולא בארה"ב כפי שטענה. הפרט הטכני הזה העמיד אותה בסופו של דבר בפני אפשרות ממשית של עונש מאסר מפני שלא שילמה מס הכנסה כנדרש ממנה כתושבת ישראל - מכה קשה לדוגמנית הבינלאומית, מכה אנושה לאמה והמנהלת שלה שנראה שלקחה את כל התיק על עצמה.

כן, ציפי רפאלי תלך ככל הנראה לכלא בגלל עבירת המס של הבת-לקוחה שלה. לפי הסדר טיעון עם רשויות המס, שנמצא בימים אלו במגעים מתקדמים וטרם נחתם בין הצדדים, היא תרצה 16 חודשי מאסר בפועל ותשלם קנס של 5-8 מיליון שקלים. בכך תסתיים הפרשה שסוקרה בשנה האחרונה במדורי הכלכלה לא פחות מאשר במדורי הרכילות, אבל האם נעשה כאן צדק? תלוי את מי שואלים.

ציפי רפאלי (צילום: פול סגל)
כונתה בצעירותה "פארה פוסט הישראלית". ציפי רפאלי | צילום: פול סגל

בעוד שפרסומים מסוימים דיברו על עונש לא מידתי ("לקחת את האישה הזאת, חמדנית ככל שתהיה, ולהכניס אותה למאסר בזמן שראש הממשלה שלנו, המואשם במעשים לא פחות חמורים, מסתובב חופשי?", תהתה לירון שמם בטור דעה במגזין "את"), ואחרים ראו בציפי רפאלי שעיר לעזאזל ("רשות המסים משתמשת בסלבס כדי להפחיד את כולנו", כתבה שלומית לן במגזין G של "גלובס"), רבים מאמינים שהאישה הלא נכונה בדרכה למאסר. "אם זה באמת מה שיקרה, ציפי תצא גדולה מהחיים שהיא עושה את זה עבור בתה", אמרה לאחרונה סוכנת הדוגמנות המיתולוגית בטי רוקאווי בראיון ל"פנאי פלוס" וביטאה את הלך הרוח בנושא: ציפי רפאלי נשכבת על הגדר בשביל בר. בנות אכלו בוסר, שיני אימהות יצוחצחו בתא בנווה תרצה.   

"שלא תתבלבלו", מזהירה אותנו השבוע ר', מקורבת למשפחת רפאלי שביקשה להישאר בעילום שם. "ציפי תשב בכלא בגלל שהיא ניהלה את בר, אבל היא לא בדיוק מקריבה את עצמה בשביל הבת שלה. יש לה אחריות למה שקרה. הרי היא זאת שניהלה את העניינים. בר לא ידעה כלום על מה שקורה עם הכספים שלה וסמכה על ציפי בעיניים עצומות, היא מבחינתה הייתה מרוכזת בקריירה שלה, ביחסים שלה עם דיקפריו".

אז ציפי רפאלי עברה על החוק וזהו?
"היא לא הייתה מודעת לזה שהיא עוברת על החוק או מבצעת עבירות מס. אף אחד לא באמת רצה להונות את רשות המיסים, הכל נעשה בתום לב".

ציפי ובר רפאלי (צילום: Moshe ShaiFLASH90)
לקחה את המושכות לאחר פרידות צורמו משני סוכנים. ציפי עם בר | צילום: Moshe ShaiFLASH90

ציפי היא בעצמה דוגמנית לשעבר, אישה שחייה התנהלו רחוק מאוד מעולם הפשע. איך היא נערכת למאסר?
"אין ספק שהיא תגיש בקשת חנינה לנשיא, כמו קובי פרץ. יש לה מספיק חברים שטיפלו באסירים מפורסמים מאוד וידאגו לכל מה שהיא צריכה. מה שמטריד אותה באמת זה הלא נודע".

כלומר?
"החיים בנווה תרצה. אפשר לעבור הכנה לכלא, אבל המציאות שם תמיד קשה הרבה יותר".

אם לציפי הייתה אמא ציפי

ב-3 בינואר 2019 הודיעה פרקליטות מיסוי וכלכלה לבר רפאלי ולהוריה כי נשקלת העמדתם לדין (בכפוף לשימוע) על עבירות מס והלבנת הון. למרות טענתה שמרכז חייה ב-2009-10 היה בארה"ב, עם בן זוגה דאז דיקפריו, רפאלי נדרשה לשלם מס כתושבת ישראל על הכנסות בסך 16 מיליון שקל מאותן שנתיים.

בר וליאונרדו (צילום: GettyImages-Kevork Djansezian)
הכירו בטיסה משותפת שארגנה ציפי. בר עם דיקפריו | צילום: GettyImages-Kevork Djansezian

בר ערערה בעבר על השומה המקורית בטענה שעמדה בקריטריונים של תושבת חוץ ב-2009-10, אבל השופט דחה את הערעור על הסף וקיבל את עמדת פקיד השומה כפר סבא. רפאלי לא הוכיחה שביתו של דיקפריו בלוס אנג'לס היה ביתה הקבוע, פסק השופט שמואל בורנשטיין בבית המשפט המחוזי מרכז באפריל 2019, והיא גם לא נתנה הסבר משכנע לכך שלא רשמה את ביתו ככתובת מגוריה בשום מסמך. ערעור לעליון שבו טענה רפאלי כי "אני ודיקפריו היינו תא משפחתי" לא שינה את ההחלטה.

היחסים בין רפאלי ודיקפריו החלו בשנת 2006. זו גם הייתה השנה שבה לקחה על עצמה ציפי רפאלי את הניהול המקצועי של בתה, לאחר שהתקשרויות עם שני מנהלים קודמים הסתיימו בטונים צורמים. בשנת 2001, כשרפאלי הייתה בת 16, סוכן השחקנים מורן מרציאנו (כיום מלהק) החל לייצג אותה. השניים עבדו יחד במשך כשנתיים, עד שרפאלי החליטה להימנע מגיוס לצבא. ב"וואלה" פורסם בשעתו שמרציאנו ניתק מגע כי "היה מזועזע" מהתנהלותה ("הוא לא היה מסוגל לראות איך בר הורסת לעצמה את הקריירה ואת החיים", צוטטו מקורבים). באותה הזדמנות סיפרו גורמים בתעשייה שמרציאנו לא הסתדר עם ציפי רפאלי ש"חילקה לו הוראות והולכת אחרי בתה כמעט לכל מקום [...] האם נוהגת להגיע לצילומים ולחלק הוראות לצלמים ולאנשי הצוות".

לאחר הנתק ממרציאנו חתמה רפאלי על חוזה ייצוג אצל הסוכן רפי עגיב, אבל גם זה לא האריך ימים: ההתקשרות בין השניים הסתיימה בתביעה משפטית על סך 1.2 מיליון שקלים מצדו של עגיב, שטען כי לאחר שנתיים וחצי של עבודה משותפת דרשה לפתע ציפי רפאלי לחלוק איתו את העמלות שמתקבלות מהחוזים שנחתמים עם בתה, ומשסירב ניתקה את הקשר איתו באופן "בוטה וחד צדדי". גורמים המעורים בתביעה יודעים לספר שהיא הוסדרה מחוץ לכותלי בית המשפט, אולם פרטי ההסדר אינם ידועים.

האם האופן שבו הסתיימה ההתקשרות עם שני סוכני הדוגמנות גרם לציפי רפאלי לקחת את המושכות לידיה? שוב, תלוי מי משיב. "הרציונל של לוין כלכלי גרידא: במקום לשלם בין 10%-20% עמלת סוכן, הכסף הזה יכול לחזור הביתה", כתבה ליאת רון ב"גלובס" באפריל 2009. לעומת זאת טוענת א', חברה קרובה של ציפי רפאלי: "הרבה לפני עידן Metoo, ציפי רצתה לשמור על הבת שלה. יש הרבה ניצול מיני בדוגמנות וציפי לא סמכה על אף סוכן שיגן על בר יותר טוב ממנה. היא רצתה לוודא שלא יתנו לה סמים או יכניסו אותה לכל מיני מסיבות, והדרך הכי טובה להשיג את זה הייתה ללוות את בר מקרוב לכל קמפיין בעולם. ציפי סיפרה לי שהן לא היו הולכות לשום מסיבות, רק קצת שופינג וזהו, נשארות במלון ומשחקות טאקי".

בר רפאלי (צילום: Moshe ShaiFLASH90)
פרסומת ראשונה בגיל שמונה חודשים. בר רפאלי | צילום: Moshe ShaiFLASH90

מלבד ענייניה של בר, ציפי הייתה מעורבת בניהול קריירת הדוגמנות של בנה און ולאחרונה החלה לייצג גם את הדוגמנית רומי פרנקל, אבל א' אומרת שלא היו לה תכניות להרחיב את העסק. "היא הייתה יכולה לפתוח בקלות סוכנות ולעשות המון כסף, אבל זה ממש לא מעניין אותה. ההחלטה שלה לייצג את רומי נבעה מזה שהיא מכירה את המשפחה שלה ומאמינה שהיא תהיה הדבר הבא, זה היה מקרה חד פעמי".

בטי רוקאווי מספרת לנו השבוע על ההתנהלות של ציפי רפאלי כסוכנת: "היא דה-בסט, אני לא חושבת שיש סוכנת ברמה שלה. בר הגיעה לרמות הבינלאומיות כי ציפי סגרה לה קמפיינים בלי סוף ולא ויתרה לה על כלום. היא והבעל שלה, רפי רפאלי, שניהם ניהלו אותה. בר אפילו פגשה את דיקפריו בזכות ציפי, שהכירה את היחצן הכי גדול בלוס אנג'לס וביחד הם סידרו לה לטוס איתו במטוס פרטי. ככה זה התחיל".

רוקוואי עדיין זוכרת את הימים שבהם ציפי רפאלי, אז ציפי לוין, הייתה דוגמנית מצליחה בזכות עצמה. היא החלה לדגמן בשנות ה-70 והגיעה לשיאה בשנות ה-80 המוקדמות, אז כינו אותה "פארה פוסט הישראלית". "ציפי רצתה להיות דוגמנית בינלאומית והיו לה כלים להצליח בזה, אבל התעשייה לא עבדה כמו היום", אומרת רוקוואי. "אני יכולה להגיד לכם שאם לציפי רפאלי היה את אמא ציפי רפאלי, היא הייתה מגיעה אפילו יותר רחוק מבר".

להפיל את האשמה על מישהו שייפגע פחות ממך

בר רפאלי הרוויחה מיליונים במהלך הקריירה שלה. היא הייתה רק בת שמונה חודשים כשהצטלמה לפרסומת הראשונה שלה, ל"אגפא" – אבל עוד כתיכוניסטית זכתה בתואר דוגמנית השנה של עיתון מעריב לנוער ומשם המשיכה לקמפיינים עבור כמה מהמפרסמים הגדולים בישראל – ביניהם "רנואר", "קסטרו", "פלפל", "מילקי", "פוקס" ו"קוקה קולה".

רפי ואון רפאלי (צילום: עופר חן)
"בעתות מצוקה, משפחת רפאלי מתלכדת". רפי והבן און | צילום: עופר חן

מערכת היחסים עם דיקפריו הפכה אותה לשם בינלאומי. היא הצטלמה לקטלוג ההלבשה התחתונה של "ויקטוריה'ס סיקרט", כיכבה בשער גיליון בגדי הים של "ספורטס אילוסטרייטד" וב-2013 הופיעה בפרסומת לחברת אחסון האתרים "גו דדי" ששודרה במהלך הסופרבול, האירוע הטלוויזיוני הנצפה ביותר בארה"ב. באוקטובר אותה שנה עלתה לאוויר העונה הראשונה של "אקס פקטור ישראל" עם רפאלי כמנחה; על פי פרסומים מאותה תקופה, שכרה באותה עונה היה כמיליון שקלים.

עוד ב-2013 רכשה רפאלי חמישה אחוזים מחברת "קרולינה למקה" והפכה לשותפה רשמית של המותג. שנה לאחר מכן, ב-2014, פורסם במגזין "פורבס ישראל" כי היא הדוגמנית המצליחה בישראל וכי הכנסותיה באותה שנה בלבד עמדו על תשעה מיליון שקלים. באותה שנה פורסם שרכשה חצי קומה בשווי של כ-15 מיליון שקלים בפרויקט הנדל"ן "בלו" מול חוף הצוק; ב-2015 פורסם שרכשה גם דירה בשווי של כ-2.5 מיליון שקלים בפרויקט "מידטאון" בתל אביב, וכי היא מתגוררת בדירה במגדל בפארק צמרת בעיר תמורת שכירות חודשית של 15 אלף שקלים.

כל המרואיינים לכתבה זו מסכימים שההצלחה הכלכלית של בר רפאלי רשומה לפחות חלקית על שמה של ציפי רפאלי, שבתחקיר "גלובס" מ-2009 כתבה עליה ליאת רון: "האסרטיביות שלה לא יודעת גבול. היא יודעת לדרוש את הסכומים המתאימים [...] ולנהל מאבקים משפטיים נגד מי שמפר לדעתה את החוזים הנוקשים שהיא דואגת לנסח באמצעות עורכי הדין שלה [...] מדובר בהתנהלות שמגבירה את כושר ההרתעה של משפחת רפאלי".

ההצלחה הפנומנלית של הבת תחת ניהולה של האם משכה גם את תשומת הלב של רשות המסים. בדצמבר 2015 נחקרו לראשונה בר וציפי רפאלי; כבר אז התמקדו החשדות בכך שמרכז חייה של בר בסוף העשור שעבר נותר בישראל, וכי הצגת המגורים עם דיקפריו כתושבות בארה"ב היא מצג שווא שמטרתו לחמוק מתשלום מס הכנסה על עבודות בחו"ל.

בהתאם להסכם פשרה קודם שעליו חתמה רפאלי עם רשות המסים, היא לא הייתה תושבת ישראל בשנים 2006-7. אבל בערעור שהגישה לבית המשפט העליון בקיץ שעבר נפסק סופית שהדברים אינם חלים על השנים 2009-10, ולכן היא חייבת בתשלום מס על הכנסותיה באותה תקופה – אותם 16 מיליון שקלים שעומדים לשלוח את ציפי רפאלי לנווה תרצה.

עורך הדין ורואה החשבון טארק בשיר, מומחה למיסוי בינלאומי ושותף בפירמת "רילותקס", אומר ששאלת ההגדרה של תושבות – להבדיל מאזרחות, שהיא בבסיסה עניין של שיוך לאומי - היא בעיה מוכרת. "כל הסיווג של תושב ישראל או לא זה תחום אפור. אין מבחנים, מדדים או דינים ברורים וחותכים", אומר בשיר. "גם המבחן של 'מרכז החיים' הוא אפור ולא יכול להיות חד משמעי".

בטי רוקוואי מתוך אנשים (תמונת AVI: מתוך אנשים, שידורי קשת)
"אני לא חושבת שיש סוכנת ברמה שלה". רוקאווי | תמונת AVI: מתוך אנשים, שידורי קשת

כלומר, ההסתבכות של ציפי ובר רפאלי יכולה לקרות לכל אחד?
"במידה מסוימת כן, זה יכול לקרות לכל אדם שמעביר את חייו לחו"ל, כי הסוגיה של 'תושב ישראל לצרכי מס' היא לא פשוטה ולא ברורה. במקרה של בר רפאלי, בית המשפט שם דגש גם על הניסיונות שלה להסתיר נכסים בישראל מאחורי השמות של בני משפחתה. בית המשפט קבע גם שהיא קיבלה תשלום דרך חברות קפריסאיות, אבל בפועל מי שניהלה את החברות האלה זו ציפי רפאלי – מישראל. לדעת רשות המסים זו הסתרה של עובדות שנעשתה בצורה מכוונת, וזה גם מה שהביא לאישום הפלילי".

עונש המאסר הולם או שהוא בבחינת "למען יראו וייראו"?
"אני מאמין שדרך המקרה שלהן, רשות המיסים מעבירה מסר לכל הישראלים. זאת הזדמנות ללמד את השוק הישראלי את הכללים החדשים. למרות זאת, אני לא חושב שעצם היותן מפורסמות מהווה שיקול מרכזי. ההתמקדות בניסיונות ההסתרה המדוברים מעידה שהיה משקל לתיק עצמו". 

לדעתך נכון שציפי רפאלי נכנסת לכלא ולא בר?
"מאוד מפריע לי שמפילים את העונש על ציפי. מבחינתי, אם הטענות של רשות המסים נכונות, אז אי אפשר פשוט לנקות אדם בוגר כמו בר רפאלי. מעבר לזה, אני חושב שזו טעות במדיניות. אם ציפי נכנסת לכלא במקומה, אפשר ללמוד מזה שכל אחד יכול להפיל את האשמה על מישהו אחר שייפגע מהעונש פחות ממנו".

רפי? אף אחד לא יודע במה הוא עובד

מאז הפרסומים על כך שהיא עשויה לעמוד לדין, חשבון האינסטגרם של ציפי רפאלי נראה כמו יום המשפחה. ב-11.1.2019, שבוע לאחר פרסום ההודעה של פרקליטות מיסוי וכלכלה, היא העלתה תמונה משותפת של ילדיה בר ודור; כעבור יומיים פרסמה קולאז' של תמונות סלפי משותפות עם בר; וב-26.1.19 פרסמה תמונה ישנה של בניה, און ודור. "סופ"ש עם רגישות יתר שכזאת", כתבה. ב-13.1 השנה, יום לאחר הדיווח הראשוני בחדשות 13 על ההצעה להסדר הטיעון בתיק של משפחת רפאלי, הופיעה בחשבון האינסטגרם תמונה נוסטלגית של המשפחה במלואה. ההורים רפי וציפי והילדים בר (35), דור (34), און (23) וניל (44, בנה המשותף עם בעלה הראשון, שוקי בן פורת). לתמונה הוסיפה את הכיתוב: "טעם החיים. אהובי נפשי. משפחתי".

רומי פרנקל (צילום: אלעד אדמוני)
"ציפי האמינה שהיא הדבר הבא". רומי פרנקל | צילום: אלעד אדמוני

"זה לא רק למראית עין", אומרת החברה הקרובה א'. "היחסים בתוך המשפחה חמים וחזקים יותר מאי פעם, וזאת אחת הסיבות שקשה מאוד לבר עם כל הסיטואציה. היא עצובה, אבל היא לא מדברת על הכניסה של ציפי לכלא כי היא בהדחקה מסוימת של העניין הזה".

נ', אדם המקורב למשפחה, מחזק את הדברים ומוסיף פרשנות: "רפי וציפי לא היו תמיד ביחסים טובים ובר תמיד הייתה יותר קרובה לאבא שלה ולא לאמא שלה, אבל בגלל כל הבלגן הם השלימו, הם כולם ביחד, והם פשוט מגנים אחד על השני. היום היחסים מעולים, הם מגיבים כל הזמן האחד לשנייה. זה לא היה קורה לפני. מי ששם לב היה רואה שאין שום תגובות ושום קשר עד לאחרונה, אבל עכשיו? ציפי לא מפסיקה להעלות תמונות משפחתיות ישנות באינסטגרם, הכל אידיליה וזיכרונות".

איך אתה מסביר את זה?
"תמיד כשקורה משהו, בעתות מצוקה, משפחת רפאלי מתלכדת ומיישרת קו ומציגה אחדות ואידיליה היות ומקור הפרנסה שלהם זה בעצם בר וציפי. דור -  אני לא רואה שהוא עובד במשהו. מה הוא עושה? הוא כאילו מחוץ לרדאר, אף אחד לא יודע עליו כלום. רפי? אף אחד לא יודע במה הוא עובד. לא באמת יודעים מה שאר המשפחה עושה למחייתה".

מה אתה יודע על המצב הנפשי של ציפי?
"שמעתי שהיא כבר מדברת בפתיחות על זה שהיא הולכת לשבת בכלא ושזה בסדר והיא בסדר. אנשים שעושים עבירות מס נתפסים בדרך כלל על ידי הציבור כגיבורים, כי כל המדינה שונאת את מס הכנסה. לדעתי בעוד שנתיים זה יעשה לה רק טוב. היא תצא בטח בסדרת הרצאות, תמנף את זה וזה רק יועיל לה".

א' מצדה רואה צד אחר לגמרי של חברתה. "ציפי בוכה המון. זאת לא האישה שהכרתי לפני כמה שנים, היא איבדה הרבה משמחת החיים שלה. יש לה המון חששות שאסירות יפגעו בה, ינסו לסחוט אותה או לאיים על החיים שלה. תבינו, בנווה תרצה יש גם רוצחות, היא לא הולכת לקייטנה".

דור רפאלי (צילום: עופר חן)
"סופ"ש עם רגישות יתר שכזאת". דור רפאלי | צילום: עופר חן

יש אנשים שנעזרים באסירים לשעבר כהכנה לישיבה בכלא. גם היא?
"היא עושה הכנה עם אנשי מקצוע שמייעצים לה איך להסתדר שם, אבל ציפי לא רוצה להתייעץ עם אסירות. היא פוחדת פחד מוות מהכלא. שמעתי אותה אומרת שהיא רק מקווה להתאקלם שם במהירות ולחזור הביתה".

במשפחה כבר יודעים מתי היא תתחיל לרצות את העונש?
"בהתחלה היו דיבורים על זה שהיא תדחה את הכניסה לכלא עד אחרי פסח, אבל היא החליטה שהיא רוצה לגמור עם זה כמה שיותר מהר".

איך מגיבים לכל ההסתבכות הזאת בסביבה שלה, מחוץ למשפחה הגרעינית?
"היא מקבלת המון אהבה מחברים, בני משפחה ואנשים שלא מכירים אותה אבל מזדהים איתה. זה קצת מקל עליה. תראו, היא עשתה טעויות והיא תשלם עליה בגדול. היא לא מפלצת, לא שטן, לא רמאית ולא נוכלת כמו שניסו לצייר אותה בכל מיני מקומות בתקשורת".

ציפי ובר רפאלי (צילום: Moshe ShaiFLASH90)
"הרבה לפני עידן Metoo, ציפי רצתה לשמור על הבת שלה" | צילום: Moshe ShaiFLASH90

למרות הדברים של א', מכרה אחרת של רפאלי מבחינה בבקיעים סביבה: "היא הסתכסכה לאחרונה עם אנשים שהיו במעגל הכי קרוב אליה. היא הייתה החברה הכי טובה של הקוסמטיקאית פולה בליק והן רבו. אף אחד לא יודע בדיוק מה קרה שם, אבל הן לא מדברות ומאהבה גדולה ומפגשים יומיומיים הן הפכו לשונאות. היא גם הייתה החברה הכי טובה של הזמר רותם כהן, קידמה אותו בכל מקום אפשרי, וזה התפוצץ. הם לא מדברים היום עד כמה שידוע לי. היו גם שמועות על זה שהבן שלה און עזב את הניהול שלה ועבר לסוכנות אחרת ואז חזר אליה, אבל הכל נשמר בחדרי חדרים ואף אחד לא מדבר על זה".

ב-15 במרץ ייפתח בתל אביב שבוע האופנה, וציפי רפאלי – מרוסקת או מחוזקת, אהובה או מסוכסכת – תיתן שם הופעת אורח, שבוע לאחר יום הולדתה ה-65 וייתכן שימים ספורים לפני כניסתה לכלא. יש שרואים בזה אומץ, אבל נ' חושב אחרת. "אולי ציפי מתעלמת מהמצב ומדחיקה, כי היא הולכת לאירועים ונראית הכי מאושרת, אפילו אובר מאושרת. הנה, היא תצעד בשבוע האופנה. לשים אותה בערב גאלה באמצע מרץ, רגע לפני שהיא נכנסת לכלא - זה לא לעניין. זה מסר לא נכון".

*ציפי רפאלי ובאי כוחה סירבו להגיב לכתבה זו לפני פרסומה. תגובותיהם יפורסמו אם וכאשר יתקבלו