כולנו היינו שם: בריקודים הסלונים בשנות ה-60, מסיבות הדיסקו של שנות ה-70 וה-80 או בפריחת הדאנס והטראנס בשנות ה-90 והאלפיים. "לרקוד עם דמעות בעיניים", סדרה אותה יצרו במשותף אורי סלעי, עורך ערוץ 24, והעיתונאי ניסן שור בהפקת ענת קנדל (פנס בודד הפקות), חוזרת בדיוק לרגעים האלה ועוקבת אחרי ההיסטוריה של המועדונים והדיסקוטקים בישראל מימיה הראשונים ועד היום.

הסדרה, שהפרק הראשון בה (מתוך שלושה) ישודר הערב בערוץ 8 של HOT, מציגה את תרבות המועדונים במקביל להתרחשויות שליוו את המדינה ב-60 השנים האחרונות ובהשתתפות הכוכבים של אותן תקופות  - תקליטנים, בליינים, עיתונאים ואנשי תרבות.

"ניסן שור כתב ספר שנקרא 'לרקוד עם דמעות בעיניים', שמבוסס על מחקר היסטורי שהוא עבד עליו במשך שנים", מסביר סלעי את ההחלטה להפוך את הספר לסדרה, "באיזשהוא שלב, עוד כשהספר היה בשלבי כתיבה, התחלנו לעבד אותו לסדרה".

 מה גילית תוך כדי העבודה על הסדרה? היו הפתעות?
"הפתיע אותי איך גם בשנות ה-50 וה-60 תל אביב הייתה מקום סוער ולוהט, וגם אם בחזית הייתה מלחמה עדיין בתל אביב היו יושבים בבתי קפה. מסתבר שזה דבר שקרה מאז ומתמיד".

אז זו סדרת ברנז'ה תל אביבית?
"הלב הפועם של תרבות המועדונים קיים לאורך השנים בתל אביב, שהיא מרכז העניין התרבותי ומרכז הייצור התרבותי של ישראל. למרות זאת, בפרק השלישי למשל, אנחנו מתמקדים דווקא במועדון "האומן 17" שנמצא בירושלים והשפיע הרבה על המועדונים התל אביבים. הגיעו אלינו גם עדויות על מועדוני ריקודים בעכו העתיקה שהיו קיימים בשנות ה-60 אבל העדפנו להתעסק במהלכים המרכזיים. בדקנו מה הקשר בין הקוליסאום למלחמת לבנון, הקשר בין מסיבות הטארנס לבין האינתיפאדה הראשונה ובין האפטרים של שנות ה-90 לבין האינתיפאדה השנייה".

מסיבות בתל אביב (צילום: חדשות 2)
אנשים תמיד יבלו | צילום: חדשות 2
מה מצבה של תרבות המועדונים היום?
"היא פחות מדוברת היום ויש סביבה פחות באזז. זה בהחלט לא המצב הזה שכל סוף סופשבוע מגיע DJ חשוב אחר. מצד שני, אתה יכול לראות בתל אביב, וגם מחוצה לה, בכל סופשבוע מאות אלפי אנשים שיוצאים לבלות ולרקוד במועדונים. תרבות המועדונים הפכה להיות כמעט מיינסטרימית, מדובר בתופעה נרחבת, וזה סוג של ניצחון".

יש סיכוי שכל זה ייעלם?
"אני לא חושב. אנשים יוצאים לרקוד ואופציית מועדוני הריקודים עדיין מאוד זוהרת. זה ילבש כל מיני צורות, לפעמים הדגש הוא על מוזיקה, לפעמים הדגש הוא על סמים ולפעמים הדגש הוא על המינגלינג, אבל הדבר הזה לא יפסיק".

לאיזו תקופה הכי היית רוצה לחזור?
"אני אהבתי את שנות ה- 90, היה לי טוב שם".

>> דוח קפון: ההפקה הדיחה את אוהד מ"הישרדות"