אין תמונה
שמיר. קוגלר לנצח

גם למעלה משני עשורים אחרי שדמותו המופתית כעורך דין הנבל קוגלר מטרילוגיית הקאלט של "אבא גנוב", כיכבה בבתי הקולנוע, אורי שמיר לא יכול לצעוד ברחוב מבלי לשמוע את הקריאה "אני לא מאמין" ולשחרר חיוך נבוך, שכל כך רחוק מדמות הפרקליט שמירר ליהודה ברקן את החיים.

"תשמע, הסרט הזה הוא תופעה בלתי נתפסת", הוא מצהיר בנוסטלגיה, "הסרט הזה והתפקיד ששיחקתי פשוט נכנס להמון אנשים ללב ועד היום אני מקבל תגובות על כך לכל מקום שאני הולך. אמנם שיחקתי את דמות הרע אבל זה כל כך שכנע אנשים עד שזה גרם להם לאהוב את קוגלר למרות הכול".

אין תמונה
ב"אבא גנוב". תקופה בלתי נשכחת

 למי שלא חי על כדור הארץ בין השנים 1987 ל-1991, בהן הוצגו שלושת הסרטים, להלן תקציר העלילה: צ'יקו בן דוד (יהודה ברקן), דייג טברייני בטלן מגדל את בן (בן ציון) על סירה. גרושתו ואמו של בן (קרן מור/עירית שלג) תעשה הכל כדי לקבל אפוטרופסות על בנה וכאן נכנס לתמונה עו"ד קוגלר. תוסיפו לזה את אילנה ברקוביץ' בצעירותה ואת "נשבע" של חיים משה, וקיבלתם דרמה קולנועית בשיאה.

לצד מיקו, פישנזון, סטלה המגמרת ואלטמן הקטן, גם דמותו של קוגלר מצבה את עצמה מאותם הימים כחלק בלתי נפרד מהנוף הקולנועי של כולנו ושייך לרשימה ייחודית של שחקנים שביצעו דמות אחת בסרט ישראלי שפשוט מסרבת להישכח.

אין תמונה
אבא גנוב. קאלט

בהוליווד, על תפקיד קלאסי שכזה, שמיר (50) כבר היה סופר כוכב על שדרת הכוכבים אבל פה בביצת הקודש, שמיר הוא מוסיקאי וזמר שמעביר ערבי זמר עברי שמחים והיה נורא שמח לקבל את הקריאה לחזור ולככב שוב על המסך הגדול. "לא הרבה יודעים אבל בתיכון למדתי גם תיאטרון לצד מוזיקה, ולמרות שאני מוזיקאי משחק זו אהבה גדולה אצלי ומשהו שאני מאוד רוצה להמשיך ולעשות".

איך בכלל הגעת להשתתף באבא גנוב?
"זה התחיל מזה שחזרתי לארץ אחרי שלמדתי מוזיקה בארה"ב וראיתי מודעה ברחוב שמחפשים ניצבים לסרט "מחץ הדלתא" שצולם אז בארץ. הייתי ניצב שם על הסט ולמרות ששם אתה בתחתית ההיררכיה זה קצת הדליק לי את הרצון הזה שבא לי להיות שחקן. נרשמתי אצל סוכנת שחקנים והיא שלחה אותי לאודישנים של הסרט, עשיתי שני אודישנים ויהודה ברקן ובמאי הסרט יענקל'ה גולדווסר חשבו שאני מתאים לשחק את הדמות, למרות שלא היה לי שום ניסיון. הם פשוט החליטו להמר עלי".

ומאיפה ההשראה לדמות?
"היה איזה עורך דין שהכרתי ועליו ביססתי את הדמות. כשבאתי לסט אז ידעתי היטב כיצד אני הולך לשחק אותו ויהודה ברקן אהב את מה שהוא ראה ונתן לי חופש עצום לאלתר ולעשות את מה שאני רוצה. גם המשפט 'אני לא מאמין' שכולם זוכרים מהסרט הוא אלתור שלי ובכלל לא היה כתוב בתסריט המקורי. לא היה לי ולאף אחד מושג שהסרט יהפוך להיות כזה להיט שגם למעלה מ-20 שנה אחרי אנשים עוד יזכרו ויצטטו ממנו כל הזמן".

אין תמונה
שמיר בערב שירה. רוצה לחזור לקולנוע

אתה זוכר משהו מאותם הימים כסטאר?
"היו המון חוויות טובות וגם תקופות לא קלות כי את הסרט השלישי למשל צילמנו באילת בזמן מלחמת המפרץ וזה היה לא פשוט. אגב, הסצנות בהם יהודה ברקן זורק אותי למים או מנסה לדרוס אותי עם הרכב גולמו על ידי כפיל בכדי שלא אפצע. בסך הכול הזיכרונות שלי מכך הם רק חיובים והיה כיף לשחקן חסר ניסיון לעבוד לצד פיגורות כמו יהודה ברקן, אלונה קמחי וקרן מור".

השנים שעברו מאז כבר הספיקו לשגר את יהודה ברקן למחוזות הדת, את בן ציון לשמש כאיש עסקים בארה"ב ואת הסרט לחזקת קאלט, אבל שמיר, שהפציע מאז בכמה תפקידים קטנים בקולנוע ובתיאטרון, לא ממש ניצל את המומנט שהסרט יצר.

"יכול להיות שלא הכיתי על הברזל כשהוא עוד היה חם אבל אני לא מרגיש פספוס. אני נורא אוהב לשחק ועדיין הולך לאודישנים בתקווה שילהקו אותי לשחק בעוד סרטים, אבל העיסוק המרכזי שלי זה המוזיקה והקאוצ'יג שלמדתי במקביל".

יש סיכוי לאבא גנוב 4?
"לאורך השנים היו דיבורים על עוד סרט בסדרה, וכמובן שאני מאוד אשמח לעלות על החליפה של העורך דין ולמלמל את האני לא מאמין מתי שרק יבקשו ממני, אבל נראה לי שמבחינת הגילאים של כולנו יותר הגיוני שיקראו לזה 'סבא גנוב'".

>> הם גם גדלו עליו: "מה קשור" חוגגים עשור