מיכל שפירא לקסטרו (צילום: דודי חסון לקסטרו,  יחסי ציבור )
שפירא. מצאה את האהבה שלה | צילום: דודי חסון לקסטרו, יחסי ציבור

הזמרת והשחקנית, מיכל שפירא (30), מככבת בימים אלו ב"בקרוב אהבה", שם היא נותננת לנו הצצה לחיפוש הנואש שלה אחר אהבה. בפרקים האחרונים נחשפנו לבחור החדש בחייה, איש הפרסום והמוסיקאי אורי סלונים, בן דודי ועד כאן הגילוי הנאות.

כבר היה לשניים סיבוב ראשון, ואחרי כחודש אורי חתך. שנתיים וחצי לאחר מכן מיכל פוגשת את אורי במצב חדש, כשהוא נאבק בסרטן נדיר. ביחד הם מחליטים לתת לרומן ביניהם צ'אנס נוסף, כשממולם מדינה שלמה צופה ומתרגשת.    

מה את הכי אוהבת באורי?
הוא אדם רגיש וחכם בצורה בלתי רגילה, ובעל תובנות מדהימות על הכל, הוא מבין אותי תמיד עוד לפני שאני מבינה את עצמי. יש לו חוכמה של איש בן שלוש מאות עם עיניים תמימות של ילד בן שלוש
 
איך הרגשת כשהוא עזב בפעם הראשונה? הבנת למה?
הוא בהחלט הצליח לשבור לי את הלב, אני לקחתי את זה מאד קשה. ניסיתי לתרץ את זה לעצמי בזה שהוא לא היה מוכן ועוד היה בטראומה ממערכת היחסים הקודמת או משהו, בדיעבד אני מבינה שאני היא זו שלא היתה מוכנה...
קיווית שתחזרו? אולי עמוק בפנים הרגשת שתחזרו?
ברור, המשכתי כל הזמן לרגל אחריו בפייסבוק ולהתעדכן בסטטוס שלו, לרחרח, לצלצל בימי הולדת וכאלה, וכששמעתי שהוא נמצא עם בתזוג רצינית כבר הרבה זמן והבנתי שהם כבר מדברים על חתונה נאלצתי לווותר עליו בכאב רב אבל תקווה קטנה תמיד נשארה 
אורי אמר שהוא היה מעיר לך בסיבוב הראשון שאת "בתוך דמות" ושעכשיו הוא לא מרגיש את זה. 
את מרגישה את השינוי שעברת? במה הוא מתבטא?
 אני מניחה שנרגעתי קצת, ושיש לי פחות צורך במגננות- כי הרי זה מה שזה היה.
נראה שהעובדה שאורי נלחם במחלת הסרטן לא רק לא הפחידה אותך, אלא אפילו עודדה אותך
לתת לרומן ביניכם צ'אנס ("מיכל טו דה רסקיו"). האם זה בגלל שהיית כבר מאוהבת בו או בגלל שאת אוהבת לחיות על הקצה?
 זה שילוב של שני הדברים, כששמעתי שהוא גם חולה וגם ננטש הרגשתי מן תחושה של שליחות, זה נתן משמעות יותר עמוקה לצורך שלי להיות איתו, זה באמת פיתרון מקאברי "מושלם" בשבילי- גם עונה על הצורך שלי לאהוב וגם על הצורך בדרמה, אין לי מה להתכחש לעובדה שאני מכורה לשניהם באותה מידה. אבל אני לא רואה בזה משהו שלילי. אני מאמינה שלכל אחד מאיתנו יש את הסריטות והדפיקויות שלו, החוכמה היא למצוא את בנהזוג שהפאקים שלו תואמים את הפאקים שלי.
יש גם רגעי פחד / האמונה והאופטימיות גם מתערערים לפעמים?  כן, בודאי, יש רגעים שחומת האמונה נסדקת וזה בסדר גמור כי אנחנו אנשים עם רגשות אז אי אפשר להשאר חסינים ואטומים לגמרי, אבל צריך לתת לפחדים להתבטא, לצאת החוצה, ואז להשתחרר, לא לקנן בנו ולהתנפח כי אז הסדקים עלולים להעמיק והסכר יפרץ... אז זה קצת כמו במדיטציה - כשמגיעה מחשבה שלילית אני מתבוננת בה, נותנת לה לרחף ואז היא פשוט ממשיכה הלאה, אין טעם לנסות להלחם בה אבל גם לא צריך להזמין אותה. זה כמובן לא כזה קל כמו שזה נשמע. אני עובדת על עצמי חזק. לומדת המון.
 
מה דעתך על האקסית שנטשה כשגילתה שאורי חולה?
 בדיעבד ברור שזה היה הדבר הכי טוב. קודם כל כי אז אנחנו לא היינו יכולים להיות שוב יחד...  אבל ברצינות- אם היא היתה מכריחה את עצמה להישאר איתו בכח זה רק היה גורם ליותר נזק. אני משתדלת לא לשפוט אותה. את הכלבה. סתם... הב הב...  די באמת.
 
הב...
 
אורי מבוגר ממך רק בכמה ימים, ועם זאת, עושה רושם שהוא לא פחות (אם לא יותר) בוגר ממשה בן החמישים פלוס,
שבורח ממחויבויות. את עדיין מרגישה שאת יוצאת עם גבר מבוגר?
אכן. התשובה בגוף השאלה

איך הרגשת כשהוא עזב בפעם הראשונה, הבנת למה?
"הוא בהחלט הצליח לשבור לי את הלב. לקחתי את זה מאד קשה. ניסיתי לתרץ את זה לעצמי בזה שהוא לא היה מוכן, ועוד היה בטראומה ממערכת היחסים הקודמת או משהו. בדיעבד אני מבינה שאני היא זו שלא היתה מוכנה".

אורי אמר שהוא היה מעיר לך בסיבוב הראשון שאת "בתוך דמות" ושעכשיו הוא לא מרגיש את זה. את מרגישה את השינוי שעברת?
"אני מניחה שנרגעתי קצת, ושיש לי פחות צורך במגננות, כי הרי זה מה שזה היה".

אין תמונה
שפירא וסלונים. זוגיות שהיא גם סוג של ניצחון

עמוק בפנים חשבת שתחזרו?
"ברור, המשכתי כל הזמן לרגל אחריו בפייסבוק ולהתעדכן בסטטוס שלו, לרחרח, לצלצל בימי הולדת וכאלה. כששמעתי שהוא נמצא עם בת זוג רצינית כבר הרבה זמן והבנתי שהם כבר מדברים על חתונה, נאלצתי לווותר עליו בכאב רב. אבל תקווה קטנה תמיד נשארה". 

מה דעתך על האקסית שנטשה כשגילתה שאורי חולה?
"בדיעבד ברור שזה היה הדבר הכי טוב. אחרת אורי ואני לא היינו יכולים להיות שוב יחד. אבל באמת, אם היא היתה מכריחה את עצמה להישאר איתו בכח, זה רק היה גורם ליותר נזק. אני משתדלת לא לשפוט אותה".

נראה שהעובדה שאורי נלחם במחלת הסרטן לא הפחידה אותך ואפילו עודדה אותך לתת צ'אנס לרומן ביניכם. זה בגלל שהיית כבר מאוהבת בו או בגלל שאת אוהבת לחיות על הקצה?
"שילוב של שני הדברים. כששמעתי שאורי גם חולה וגם ננטש הרגשתי תחושת שליחות. זה נתן משמעות יותר עמוקה לצורך שלי להיות איתו. זה באמת פיתרון מקאברי "מושלם" בשבילי - גם עונה על הצורך שלי לאהוב וגם על הצורך בדרמה. אני לא מתכחשת לעובדה שאני מכורה לשניהם באותה מידה, אבל אני לא רואה בזה משהו שלילי. אני מאמינה שלכל אחד מאיתנו יש את השריטות והדפיקויות שלו, החוכמה היא למצוא את בן הזוג שהפאקים שלו תואמים את הפאקים שלך".

יש גם רגעי פחד?  
"ברור. יש רגעים שחומת האמונה נסדקת, וזה בסדר גמור כי אנחנו אנשים עם רגשות. אי אפשר להשאר חסינים ואטומים לגמרי, צריך לתת לפחדים להתבטא ולצאת החוצה כדי להשתחרר. זה קצת כמו במדיטציה, כשמגיעה מחשבה שלילית אני מתבוננת בה ואז היא פשוט ממשיכה הלאה. אין טעם לנסות להלחם בה, אבל גם לא צריך להזמין אותה. אני עובדת על עצמי חזק. לומדת המון".

מה את הכי אוהבת באורי?
"הוא אדם רגיש וחכם בצורה בלתי רגילה. יש לו תובנות מדהימות. על הכול. הוא תמיד מבין אותי עוד לפני שאני מבינה את עצמי. יש לו חוכמה של אדם בן 300 עם עיניים תמימות של ילד בן שלוש".

מיכל שפירא, אורי סלונים (צילום: ניר סלונים)
"החוכמה היא למצוא את בן הזוג שהפאקים שלו תואמים את הפאקים שלך" | צילום: ניר סלונים


יש משהו בכנות האותנטית והבלתי מתפשרת שלה שכובש ישר מהרגע הראשון. בשביל לפענח את דמותה האניגמטית של שפירא צריך ללכת אחורה כדי לפצח את האגוז הלא שגרתי שהיא. 

היא נולדה בחיפה באוקטובר 1980, בת (ונכדה) בכורה משני הצדדים. לידתה הייתה הדבר הכי טוב שקרה למשפחת שפירא: "הייתי פלא עולם שמיני מבחינתם. התרגלתי להיות מרכז היקום עד שארבע וחצי שנים אחרי, אחותי יעל נולדה, וגנבה ממני את אור הזרקורים. משם החל 'זרע הפורענות' לדעתי. מאז אני מחפשת לחזור למרכז הבמה".

היית ילדה מרדנית?
רציתי, אבל הוריי לא באמת הציבו לי גבולות. מרד הנעורים שלי לא הסתיים והייתי רוצה לחשוב שהוא גם לא יסתיים אף פעם. מאוד נהניתי מזה שההורים שלי לא הציבו לי גבולות, אבל אז זה התחיל לאבד שליטה- חיפשתי דמויות אב והיו לא מעט גברים מבוגרים שניצלו את זה לרעה".

מי למשל?
"עם שלושה מתוך חמישה מורים למשחק שלי בתיכון לאומנויות בחיפה ניהלתי מערכות יחסים אסורות לא תקינות. הם ראו ילדה שמחפשת נואשות תשומת לב והכרה והיה להם נוח לפרש את זה כהזמנה. עם אחד מהם ממש ניהלתי רומן שכלל מגעים מיניים, ואחד מהם (בן שישים פלוס) ניצל את המעמד שלו ואת ההערצה שלי אליו. זה, כמובן, ממש עיוות את התפיסה שלי לגבי מיניות".

מיכל שפירא (צילום: גל דרן)
מרסקת מכוניות מקצועית | צילום: גל דרן

בפרקים הראשונים של "בקרוב אהבה" נחשפנו למערכת היחסים הסבוכה שלה עם המפיק המוסיקלי, משה לוי, המבוגר ממנה ב-23 שנה. "אחרי שהוא יצא בהצהרות מפוצצות רבות, בפועל הוא לא היה יכול להתחייב. בדיוק כשהיחסים בינינו הגיעו לשיא גיליתי שהוא בוגד בי עם בחורה שהביא מהמזרח. הוא ביקש שנישאר חברים, אבל לא הצלחתי להתמודד עם הקנאה".

בסדרה סיפרת שהוא ריסק לך את הלב אז את ריסקת לו את האוטו. מה בדיוק הלך שם?
"דרך משה נכנסתי לקליקה של שלום חנוך. כשהגעתי להופעה של שלום ב'בארבי' הילדונת מהמזרח שהוא הביא, ישבה במקום הקבוע שלי. לראות אותה יושבת שם היה גרוע יותר מלראות אותה איתו במיטה. הורדתי רבע בקבוק וויסקי בשלוק אחד, יצאתי החוצה ולקחתי לום ברזל, שהיה זרוק שם. ניפצתי לו את שתי מראות ועשיתי סדק רציני בשמשה".

מה עבר לך בראש באותו רגע?
"דימיינתי שאלו האשכים שלו. בהתחלה הוא לא קלט בכלל שזו אני. הוא היה בטוח שזה סתם נערים שיכורים שהסתובבו מחוץ ל'בארבי'. אני זו שידעה אותו שאני האחראית לוונדליזם".

מיכל שפירא לקסטרו (צילום: דודי חסון לקסטרו,  יחסי ציבור )
"בדיפולט שלי אני אאוטסיידרית" | צילום: דודי חסון לקסטרו, יחסי ציבור


מסלול הלימודים של שפירא היה דווקא מאוד שגרתי. בצבא היא שירתה בלהקת חיל חינוך במחזור של יהודה לוי, דן שפירא, אמילי קרפל ואפרת בוימולד. עידו מוסרי, שהיה במאי הלהקה, שכנע אותה להיבחן לסטודיו למשחק של ניסן נתיב, שם היא מיד סומנה כהבטחה.

ב"ניסן נתיב" היא למדה במחזור של לוסי דובינצ'יק: "גם שם הייתי די אאוטסיידרית והיה לי קשה עם זה. זה פרדוקס שמלווה אותי שנים. בדיפולט שלי אני אאוטסיידרית".

משבר הריאליטי

מיד עם סיום הלימודים החלה שפירא לחלטר כסלקטורית במועדונים בתל אביב: "זה הקשיח אותי. בעיקר למדתי להגיד 'לא' ובכך סגרתי מעגל עם המורים בתיכון". אחרי שנה של הרבה אודישנים, שלא יצא מהם כלום, התקבלה שפירא לעונה השנייה של תוכנית הריאלטי של Yes, "פרוייקט Y". 

"זאת הייתה חוויה מדהימה", היא נזכרת, "אבל הכאפה שקיבלתי אחרי לא הייתה שווה את זה. הפצעים עדיין לא לגמרי הגלידו". 

את מתכוונת לתווית "פליטת ריאליטי" שישר הצמידו לך?
"מי שצפה בתכנית לפני שש שנים עוד זוכר את האיכויות שלי כבנאדם וכזמרת ושחקנית אבל מי שלא ראה, בעיקר בקרב אנשים מהתעשיה, זוכר אותי רק בתור ההיא מהתכנית וזה משהו שקשה לי איתו ואני מקווה שתהיה לי ההזדמנות למחוק את הרושם הזה".

מיכל שפירא (צילום: דור מלכה)
סומנה כהבטחה עוד בניסן נתיב | צילום: דור מלכה

אחרי שנפלטה מ"פרויקט Y" הרגישה שפירא, שהיא חייבת לנצל את ההכרה שזכתה לה בתכנית, וכך יצאה לדרך בערב יחיד שנקרא "קברטירוף" איתו היא רצה כבר חמש שנים. בו זמנית הספיקה להיות זמרת ליווי בהופעות הגדולות של אייל גולן בהיכל נוקיה, וגם מלווה את צביקה פיק בהופעתו החדשה. למעשה, ביצוע הסולו שלה ל"בין האצבעות" הוא בין הרגעים המרגשים ביותר במופע של פיק. לאחרונה שפירא מזמרת גם עם אורי, בן זוגה, במופע אינטימי בו הם מבצעים את שיריהם המקוריים. 

אז מה את יותר, זמרת או שחקנית?
"לא מוכנה לבחור. לצערי הרב יצא לי להתמקד רק במוזיקה כי זה משהו שאפשר ליצור באופן אוטונומי. עכשיו אני מתגעגעת למשחק". 

מיכל שפירא (צילום: דור מלכה)
שפירא בהופעה חיה | צילום: דור מלכה

איך עברה החוויה של "בקרוב אהבה"?
"אני רגילה לנוכחות של מצלמות וזה דבר נפלא בעייני. מצלמה משדרגת כל שיחה לסשן טיפולי. ממש משמשת כפסיכולוג או מגשר". 

מה היה הרגע הכי קשה בצילומים?
"כשהם נפסקו". 

אז מה התכניות להמשך הדרך?
"להוציא אלבום ולחזור לשחק וכמה שיותר. בלי שום קשר, לפני חודש התחלתי קורס מתנדבים במגן דוד אדום. אני רוצה נורא להיות חובשת וגם נהגת אמבולנס".

יש לך קווים אדומים? תסכימי להצטלם בעירום מלא בשביל תפקיד?
"כשמדובר באומנות אמיתית אין לי קווים אדומים".

מיכל שפירא (צילום: נאטישה שפנר )
כן, היא גם הייתה בלונדינית פעם | צילום: נאטישה שפנר

>> סרט אחר לגמרי: השיר של מיכל ואורי

>> מיכל שפירא פורשת כנפיים