אין תמונה
"אבודים". מוצאים אותם ברשת

זהו, תמה לה עונת השידורים של 2008-2009 בארצות הברית (שנחתמת, בדרך כלל, בגמר הגדול של "אמריקן איידול"). עכשיו הגיע זמן סיכומים, אבל לא של מספרים ורייטינג וסטטיסטיקות משעממות - בואו נדבר תכלס, רלוונטי - מה הן הסדרות שהכי הרבה גולשים ברשת, לא בהכרח בארה"ב, אוהבים להוריד למחשב שלהם, זכויות יוצרים בי דאממד.

 

מנתונים שנאספו מאתרי שיתוף, תוכנות קבצים ואתרי טורנט, עולה כי "אבודים" תופסת את המקום הראשון, עם כ-1.7 מיליון הורדות. שזה כמעט כפול מהמקום השני ברשימה, "נמלטים". "אבודים", אתם ודאי יודעים, סיימה את העונה החמישית עם פרק כפול של שעה וחצי, וצפויה לחזור לעונה אחרונה בינואר הקרוב, בעוד "נמלטים" ברחה לגמרי מהמסך וקשרה סופית את כל העלילות שלה (בפרק ששודר גם כאן בארץ, במקביל).
הנתונים, אגב, מתייחסים לשבוע האחרון בלבד, שבדרך כלל נחשב לשבוע ההורדות העמוס ביותר עקב פרקי סיום מותחים במיוחד. ראוי לציין שלהיטי אינטרנט אחרים כמו "גיבורים" ו"סאות'פארק נעדרים מהרשימה כיוון שלא שידרו פרקים חדשים.

1. "אבודים", עונה חמישית
2. "נמלטים", עונה רביעית
3. "24", עונה שביעית
4. "עקרות בית נואשות", עונה חמישית
5. "האוס", עונה חמישית
6. "סמולוויל", עונה שמינית
7. "האנטומיה של גריי", עונה חמישית
8. "איש משפחה", עונה שביעית
9. "Fringe", עונה ראשונה
10. "המפץ הגדול", עונה שנייה.

רוב הסדרות ברשימה, כמו שאתם רואים, הן סדרות די וותיקות ומוכרות שמסתבר שעדיין סוחבות קהל אינטרנטי לא קטן, ורק שני המקומות האחרונים שייכים ללהיטים יותר טריים. אבל אם משווים את הרשימה המכובדת הזו לטבלת התכניות הנצפות ביותר בטלוויזיה, מבחינת רייטינג, אין כמעט שום חפיפה בין הרשימות. "אמריקן איידול", "זירת הפשע", "רוקדים עם כוכבים" ו-NCIS שולטות בטבלה ההיא, בעוד "אבודים", "נמלטים", "סמולוויל" והשאר ממוקמות אי שם באמצע (במקרה הטוב).

גם "אחת שיודעת" בעניינים

אין תמונה
"האוס". מקום חמישי

שני מחקרים שמעניין לציין בהקשר הזה - בשנה שעברה גילתה חברת נילסן מדיה, שאחראית על מדידת הרייטינג בארה"ב, שנשים צופות בפרקים של סדרות אונליין (באופן חוקי, באתרי הרשתות הרשמיים בדרך כלל) פי שניים מגברים. ואכן יש סוג של קונצנזוס, קצת שוביניסטי אמנם אבל זה מה יש, שגברים נוטים יותר להוריד סדרות מהאינטרנט ולהתעסק עם תוכנות ואתרי שיתוף, מה שאומר כנראה שנשים מעדיפות לשמור על החוק (או, לחילופין, לא הכי יודעות איך להוריד).
מצד שני, תראו את המיקום של "עקרות בית נואשות" ו"האנטומיה של גריי" בטבלה - לא ממש סדרות שמגרבצים מולן בכיף. גם "אחת שיודעת" ו"איך פגשתי את אמא" נמצאות לא הרחק מאחור, ולעובדות האלה נוטים לייחס בעיקר את הקהל הטינאייג'רי.

ואפרופו הקהל הטינאייג'רי: מחקר שהתפרסם בשבוע שעבר גילה שרק 8% מהטינאייג'רים באמריקה (גילאי 12-17) נוהגים לצפות בסדרות טלוויזיה בסטרימינג (בניגוד ל-20% שמבקרים ביוטיוב, למשל). אבל רק פחות מחמישית מאותם טיאנייג'רים הודו שהם פחות צופים בטלוויזיה. מה שאומר שעם כל הכבוד לאינטרנט ולפרקים וקבצים של סדרות, הטלוויזיה הטובה והישנה בעינה עומדת. יחד עם זאת, סביר להניח שהילדודס לא בדיוק ששו להצהיר שהם מורידים סדרות ולהסתבך עם ענייני זכויות יוצרים, אז לכו תדעו. בואו נסכם את הנושא ככה - "אבודים" זו עדיין סדרה מאוד פופולרית.

גאווה ישראלית: הדמויות הכי יהודיות באמריקה