מפעל החיים של שלמה ארצי (תמונת AVI: חדשות)
ארצי. גם בתיאטרון | תמונת AVI: חדשות

אחרי שזכו בעשר קטגוריות בטקס פרסי התיאטרון האחרון, מנסה הנהלת התיאטרון הקאמרי להתמודד עם המיתון בתוכנית האמנותית לעונת 2009-2010, שתנסה לשמר את מפעל המנויים (המונה נכון לעכשיו 38,000 איש) ללא פגע למרות הידוק החגורה הלאומי.

מצגת המחזות החדשים שיועלו בתיאטרון בעונה הבאה כוללת בראש ובראשונה את "משפחה חמה", הלהיט הגדול הראשון הצפוי לעלות בפתיחת העונה ביוני. מדובר בשיתוף פעולה נוסף מבית היוצר המשגשג של המחזאית ענת גוב והבמאית עדנה מזי"א, שמעלות הפעם את סיפורה של משפחה ממוצעת שארוחת ליל השישי המסורתית שלה הופכת לשדה קרב אחרי שאחת מבנות המשפחה מטילה פצצה ומודיעה שהיא מעדיפה לחגוג את ליל הסדר המתקרב עם חברים. אקט מרדני שתוצאותיו מרחיקות לכת מעל המצופה. צוות השחקנים כולל את רבקה מיכאלי, יוסי גרבר, לימור גולדשטיין, מיכל בלנקשטיין, שרית וינו אלעד, אוהד שחר, עידו רוזנברג ואחרים.

חנן פלד (תסריטאי "זהו זה" המיתולוגית) כתב ורמי דנון יביים את "פדיון הבן", המיועד לחודש ספטמבר, על אב ובנו המגיעים לברלין לטפל בתביעת פיצויים שהגיש האב ניצול השואה 35 שנים קודם לכן אחרי שרכוש המשפחה נגזל במלחמה. איריס, צעירה ישראלית המתגוררת בגרמניה, הופכת לצלע השלישית והמגשרת בין האב המריר ובנו הציני. הסופר א.ב יהושע עיבד למחזה את ספרו "הממונה על משאבי אנוש", על צעירה אוקראינית שעבדה כמנקה במשמרת לילה במאפייה ירושלמית, ואחרי שגופתה נמצאת ואין לה דורש מוטלת על אחראי כוח האדם. המשימה להשיב את המנוחה לעיר הולדתה לקבורה. עמרי ניצן יביים את המחזה, שטרם נקבע מועד סופי לעלייתו.

גם המחזאי שמואל הספרי חוזר במחזה חדש שכתב ויביים, "הבדלה", המיועד לחודש יולי. המחזה מתרחש זמן קצר אחרי מלחמת ששת הימים ובמרכזו מפגש בין שתי משפחות שונות לחלוטין, האחת מחולון והשנייה מירושלים, הנפגשות לראשונה בעקבות החלטת ילדיהם להינשא. גיל פרנק וענת וקסמן מיועדים לתפקידים הראשיים. עדנה מזי"א תעלה מחזה נוסף בעונה הבאה, הפעם כמחזאית, לצד עמרי ניצן כבמאי. השניים, החתומים גם על הצלחת "היה או לא היה", יעבדו על "האריסטוקרטים". דרמה משפחתית אפלה במרכזה יאיר בן כנען, קצין בקבע בדרגת אלוף המזניח את משפחתו ומתנכר לאחיו ההומוסקסואל על מזבח הקריירה במדינה המתחדשת בשנות ה-50'. עשרים שנה מאוחר יותר, והוא כבר שר בכיר בממשלה, נאלץ יאיר לשלם מחיר כבד על שגיאות העבר. ההפקה מיועדת לעלות בפברואר או מרס 2010, ולתפקיד הראשי מייעד ניצן את גיל פרנק.

נעם סמל (צילום: עודד קרני)
סמל. לקחנו בחשבון את סוגיית המיתון | צילום: עודד קרני

אנסמבל רנה ירושלמי ממשיך לשתף פעולה עם התיאטרון הקאמרי, הפעם במחזה "הרצל" שיתאר את הנסיבות שהפכו מחזאי מתוסכל בווינה הסוערת של סוף המאה ה-19 לחוזה מדינת ישראל. ההפקה מיועדת לעלות בדצמבר הקרוב. דפנה רובינשטיין כתבה ותביים את "פילינג", על מפגש מקרי המוליד יחסים מפתיעים בין אישה בשנות השלושים לחייה שאבדה את אמה איתה חיה כל חייה, וסוכנת מכירות של חברת קוסמטיקה המגיעה במפתיע לביתה. ההפקה מיועדת לינואר 2010. יוסי פולק יביים את הגרסה החדשה למחזה הקלאסי "הצוענים של יפו" מאת ניסים אלוני, המיועדת לעלות בנובמבר הקרוב. שמואל הספרי יביים גרסה חדשה למחזהו "חמץ", על משפחתו של איש מוסד שהודח הנפגשת לארוחת ליל סדר טעונה במיוחד, המיועדת למרס 2010. עמרי ניצן יביים גרסה חדשה למחזהו של יהושע סובול "גטו", שהועלה בהצלחה עצומה בכל העולם, על התיאטרון היהודי שפעל בתנאים תת אנושיים בגטו וילנה בתקופת מלחמת העולם השנייה. איתי טיראן יגלם את מפקד המחנה הנאצי, וגם הפקה זו מיועדת לאביב 2010.

במלאת עשור למותו של המחזאי חנוך לוין יביים אודי בן משה, החתום גם על "הרטיטי את ליבי" המצליח, מחזה נוסף שטרם נחשף עד כה מעיזבונו. "נשיקה לדודה" היא עוד קומדיה שחורה על לא יוצלח בשם פייליץ, המנסה להימלט מעול דודתו השתלטנית צ'רנוברודה ולמצוא אהבת אמת בחיקה של אשת חלומותיו החדשה פוהורילה. תיקי דיין תביים, לראשונה בקריירה הארוכה שלה, גרסה חדשה לקומדיה "הג'יגולו מקונגו" שהיא עצמה הייתה אחת הכוכבות המקוריות שלה (לצד יוסי פולק וגידי גוב). שתי ההפקות מיועדות לעלות בקיץ במקביל לפסטיבל קריאה ממחזותיו של לוין.

בעקבות ההצלחה העצומה של המחזמר "כנר על הגג", משה קפטן יעבד ויביים גרסה חדשה למחזה "ינטל" מאת הסופר-מחזאי הדגול יצחק בשביס זינגר על פי סיפורו הקצר "ינטל בחור הישיבה". הגרסה הנוכחית, שתועלה בסוף אוקטובר, תופק בשיתוף עם תיאטרון חיפה ותגולל את סיפורה של נערה המתחזה לנער במטרה להמשיך ללמוד תורה אך חייה הופכים מערבולת טעויות ההולכות וגדלות כאשר היא מתאהבת בחברה ללימודים אביגדור. אולה שור סלקטר מיועדת לגלם את ינטל והמועמד המוביל לגלם את אביגדור הוא יחזקאל לזרוב. משה נאור, המנהל האמנותי של תיאטרון חיפה, יביים את "ימי שלישי עם מורי". עוד שיתוף פעולה בין שני התיאטראות למחזה מאת ג'פרי הטצ'ר ומיטש אלבום, על פגישה מחודשת בין עיתונאי מצליח והמרצה שלו מימי לימודיו באוניברסיטה הגוסס ממחלה ממארת. יוסי גרבר ויפתח קליין יאיישו את התפקידים הראשיים.

בתחום הקומדיות הקלאסיות, שיועלו בגרסאות חדשות, תציע העונה החדשה של התיאטרון את "אילוף הסוררת" מאת וויליאם שייקספיר, "משרתם של שני אדונים" מאת קרלו גולדוני בבימויו של מוני מושונוב (שיעבוד לראשונה מזה שנים מחוץ לתיאטרון הלאומי הבימה), "צייד יצא לצוד בצד" מאת ג'ורג' פדו ו"טירונות" מאת ניל סיימון שיביים נועם שמואל. שני מחזות קלאסיים נוספים המיועדים לעלות בגרסאות חדשות הם "אגדת חורף" מאת וויליאם שייקספיר, שיביים אודי בן משה (מיועד לאפריל 2010), ו"חתונת הדמים" מאת פדריקו גרסיה לורקה בעיבוד עדכני של הבמאי אמיר ניזר זועבי המעתיק את העלילה לכפר ערבי בגליל בו מיועדת מירה עווד לגלם את הכלה.

נאווה סמל ואלה מילך שריף כתבו ויעל רונן תביים את "לעוף מכאן", פרויקט משותף עם האופרה הישראלית החדשה על פי הספר עטור השבחים. ההפקה מיועדת לנובמבר הקרוב. כמו כן מתוכננת לצאת לדרך בסוף 2010 ההפקה החדשה של המחזמר "קברט", אותה יביים עמרי ניצן, בה מיועדים לככב אולה שור סלקטר כסאלי בולס ואיתי טיראן כמנחה מועדון הלילה. מיכאל רונן יביים את מחזהו של ווג'די מועווד "חתונה בבירות", על משפחה לבנונית אמידה המחליטה לקיים כמתוכנן את חתונת בתם היחידה בעיצומן של ההפגזות על העיר בתקופת מלחמת האזרחים, ואלינור אגם תביים את הקומדיה "חורף מתחת לשולחן" מאת רולנד טופור, על אלמנה קשת יום המשכירה את החלל שמתחת לשולחן העבודה שלה לסנדלר עולה חדש.

איתי טיראן יוצא מהאוטו חתונה שלו ושל מלאני פרס (צילום: פאפא סוכנות צילום)
איתי טיראן. יככב בכמה הצגות | צילום: פאפא סוכנות צילום

 וכמובן, פרויקט הדגל של התיאטרון הקאמרי לעונת 2009- 2010 יהיה "לילה לא שקט", השם הנבחר למחזמר החדש על פי מיטב שיריו של שלמה ארצי, אותו כתבה ותביים יעל רונן ויפיק בפועל חיים סלע. ההפקה המדוברת מיועדת לעלות במאי 2010, ותגולל את סיפורה של משפחה תל אביבית על כמה שנים, במהלכן יהפוך אחד מבניה מצעיר מתלבט לאמן המחפש את מקומו בחברה. טרם נבחרו ליהוקים להפקה.

"בהחלט לקחנו בחשבון את סוגיית המיתון", טען מנכ"ל התיאטרון, נעם סמל, במהלך מסיבת העיתונאים בה הוצגה התוכנית האמנותית לעונה הקרובה. "מחירי המנויים הוקפאו, בניגוד לשנים קודמות בהן העלנו מעט מדי שנה. צמצמנו את תקציב הפעילות לעונה הבאה ב-5%, כולל קיצוץ רוחבי בשכר עובדי ושחקני התיאטרון וכמובן ההנהלה. גם מחזאים, במאים ובעלי זכויות הלכו לקראתנו והפחיתו בתמלוגים על מנת שנוכל לעמוד בצמצומים בלי לפגוע באיכות ההצגות".

 לדברי המנהל האמנותי עמרי ניצן: "בחירת המחזות נעשתה על פי מודל שהוכיח את עצמו בעונות הקודמות - בעיקר מחזאות מקור ישראלית חדשה ומחודשת, בשילוב קלאסיקות בינלאומיות, קלאסיקות מודרניות וסוגיה חדשה של מחזאות יהודית. התוכנית מיועדת להתפרש עד סוף שנת 2010, כי לא את כל המחזות ניתן להעלות בשנת פעילות אחת וכן, יהיו פרויקטים שיידחו גם הפעם למועדים מאוחרים יותר כי מה לעשות, גם חלומות צריך למיין בקפידה".