ג'וני דפ אמר פעם בראיון: "אתם יכולים לסגור את העיניים כדי לא לראות את הדברים שאתם לא רוצים לראות, אבל אתם לא יכולים לסגור את הלב כדי לא להרגיש את הדברים שאתם לא רוצים להרגיש”. ככה בדיוק אנחנו מרגישים בחודשים שחלפו מאז שדפ מצא את עצמו במרכזה של אחת מדרמות הגירושים המכוערות של השנים האחרונות בהוליווד.

יפה אבל לא שתוק

דפ נולד ב-1963 בקנטקי שבארה"ב ועבר דרך ארוכה מהנער שנשר בגיל 16 מהתיכון כדי להגשים את חלומו להפוך למוזיקאי, ועד שהפך לאחד מכוכבי הקולנוע הגדולים והעשירים בעולם. תחילת דרכו הייתה בשנות השמונים כשתווי פניו הנאים והמסותתים שיגרו אותו באופן טבעי למשבצת היחידה שרצה לחמוק ממנה: אליל הנוער יפה המראה. זו הייתה גם הנקודה בה החליט לא להתמסחר. "זה נראה לי משעמם להיות השחקן הזה שמתרוצץ עם אקדח", אמר בזמנו. הפחד, ואולי אפילו הסלידה מהטייפ קאסט של הפריטי בוי, היו אלו שהובילו בשנים שלאחר מכן את דפ לחפש תפקידים מורכבים ואקסצנטריים, כאלו שגרמו לו לעיתים להיראות כמו דודה תמהונית על המסך ופחות כמו הבחור ההורס שכולן תלו פוסטרים שלו מעל המיטה בניינטיז.

גם אם סירב בכל תוקף להיות מזוהה עם תדמית הלארד על המסך, דפ ניהל את חייו בשנות השמונים והתשעים כרוק סטאר. לאחר נישואים קצרים ללורי אן אליסון ממנה התגרש ב-1985, אסופת הנשים שנקשרו בשמו הייתה ארוכה, וכללה את ג'ניפר גריי ("ריקוד מושחת"), קייט מוס (שהעידה עליו כי היה המאהב המושלם), ו-ווינונה ריידר, לה אף היה מאורס (לאחר פרידתם שינה את הקעקוע שעשה לכבודה מ"ווינונה לנצח" ל"ווינו לנצח").

אין תמונה
אליל נוער. דפ עם זוגתו דאז, קייט מוס

ג'וני דפ ווינונה ריידר
שינה את הקעקוע ל"ווינו לנצח". דפ עם ווינונה ריידר

את מרבית שנות השמונים והתשעים הוא העביר שיכור ומסומם ואף הודה בעצמו כי לא היה סם שלא עבר בגוף שלו באותה התקופה. "בכל מקום הייתי חשוף למצלמות. זו היתה תמיד מין מתקפה מוזרה על החושים; אף פעם לא הצלחתי להתרגל אליה. ולכן טיפול תרופתי עצמי, כלומר אלכוהול וסמים, היה פשוט הדרך להתמודד עם זה" סיפר.

מי שאיתה סוף סוף רצה להקים בית לבסוף הייתה ונסה פאראדי, השחקנית והזמרת הצרפתייה בה התאהב ב-1998. השניים מעולם לא נישאו ודפ טען בזמנו כי היא הצילה את חייו. השניים היו יחד קרוב ל-15 שנים בזוגיות שהניבה שני צאצאים - לילי רוז מלודי (16), דוגמנית עולה, וג'ק "ג'ון" כריסטופר (14). את חיי המשפחה שלהם דפ ופאראדי בחרו לנהל הרחק מהוליווד ובילו את רוב זמנם בצרפת ובאי פרטי של דפ בבהאמס.

ג'וני דפ וונסה פרדיס (צילום: Frazer Harrison, GettyImages IL)
הצילה את חייו. דפ עם אם ילדיו, ונסה פאראדי | צילום: Frazer Harrison, GettyImages IL

על גבול הטירוף

למרות הרזומה הקולנועי העשיר שלו, הבחירה של דפ הייתה ברורה: הוא לא יהסס כמעט לעולם להשיב בחיוב לתפקיד המחייב אותו לגלם דמות תימהונית. כזו שמסתתרת תחת שכבות מוגזמות של איפור ואביזרים, ודורשת ממנו הופעה שהיא לא פעם על גבול הטירוף. ראינו את זה ב"צ'ארלי וממלכת השוקולד" בדמותו של ווילי וונקה, ככובען המטורף ב"אליסה בארץ הפלאות", ב"סוויני טוד" ו"צללים אפלים", וכמובן בדמותו האלמותית של קפטן ג'ק ספארו ב"שודדי הקאריביים".

מי שבמשך שנים סירב להתמסחר מתוך עקרון אמנותי, הפך פתאום לפנים של המיינסטרים וצחק צחוק גדול כל הדרך אל הבנק כשלפי הדיווחים רק בין 2009 ל-2010 הרוויח לא פחות מ-75(!) מיליון דולר. אם זה לא מספיק בשביל הצחוקים, הונו של דפ מוערך היום בלמעלה מ-400 מיליון דולר ויש לו ספוט קבוע ברשימת השחקנים המרוויחים בהוליווד.

אבל למרות העבר המפואר שלו, השנים האחרונות לא היו מוצלחות עבור דפ. הוא אמנם התמקם בצמרת רשימת המרוויחים הגדולים של הוליווד (הישג שאף הקנה לו מקום בספר השיאים של גינס בשנת 2012, אך בד בבד ובאופן אירוני למדי, כיכב במקום הראשון ברשימת השחקנים הכי לא רווחיים של המגזין פורבס בשנת 2015 לאחר שורה של כישלונות קופתיים (“התייר” לצד אנג'לינה ג'ולי, “יומני הרום” ו”הפרש הבודד”) ובחירות מקצועיות שזכו לביקורות קטלניות ונתנו בו את אותותיהם. גם בתוך אדי האלכוהול, ששבו לאפוף את חייו לפי השמועות והעדויות בשטח, דפ היה מכור בדרגת תפקוד גבוהה שברח בכל פעם לדמות מורכבת אחרת כדי לא להתמודד עם המציאות של חייו. 

לצד הקולות החורקים במנועי הקריירה, הגיע גם המשבר האישי הגדול בחייו של דפ - הפרידה מפאראדי ב-2012 אחרי קרוב לשני עשורים יחד. כמעט מיד לאחר מכן, הוא נכנס לזוגיות עם השחקנית הצעירה ממנו בשני עשורים אמבר הרד, איתה ניהל מערכת יחסים שתצלק את הביוגרפיה שלו לעד.

גלריה 8.7 - ג'וני דפ ואמבר הרד  (צילום: אימג'בנק/GettyImages)
מערכת היחסים שתשנה הכול. דפ עם אמבר הרד | צילום: אימג'בנק/GettyImages

הרד קור

המפגש הראשוני בין השניים התרחש בשנת 2009 כשהרד, אז דוגמנית ושחקנית אנונימית, לוהקה לככב לצידו של דפ בסרט "יומן הרום". ב-2012, שמועות על קשר רומנטי בין דפ להרד, בי סקסואלית מוצהרת שאף ניהלה רומן ארוך עם צלמת בשם טאסיה ואן רי, החלו לצוץ. הקשר הרומנטי החזיק חודשים ספורים בלבד, אך דפ התעקש לחזר אחרי הרד גם אחרי שהשניים נפרדו ובסופו של דבר הזוגיות הובילה לנישואים ב-2014.

ג'וני דפ (צילום: Xavier Collin/Image Press/Splash, Splash news)
הרגלי היגיינה מדאיגים | צילום: Xavier Collin/Image Press/Splash, Splash news

מעטים האמינו כי הזוגיות הזו תשרוד לאורך זמן. לפי מקורות, המעגל הנשי שהקיף את ג'וני, כולל אמו ואחיותיו, היו נגד מערכת היחסים הזו ולא אהבו את הרד מעולם. גם ילדיו של דפ לא מצאו שפה משותפת עם אמם החורגת החדשה ואף נמנעו מלהגיע לחתונתם. אמם, ונסה פאראדי, האמינה כי הרד היא השפעה שלילית על דפ, ואינה חזקה או בוגרת מספיק להתמודד עם השדים שלו ואופיו המורכב והסוער. היא אף הפנתה לעברה אצבע מאשימה כגורם העיקרי האשם בהתדרדרות במצבו הנפשי והפיזי של דפ, שלאחר תקופה ארוכה בה היה פיכח, חזר לשתות ולהתנהל באופן פרוע.

בטקס פרסי הוליווד בשנת 2014, הקהל קיבל הופעה משובחת מדפ אך לרוע המזל זה לא היה עוד תפקיד שהיטיב לגלם. דפ עלה לבמה כדי להגיש פרס בעודו שיכור, הוא נאבק עם המיקרופון והטלפרומטר, מלמל, התבלבל, התנדנד ותיבל את כל המופע המביך בקללות כשבסופן פשוט הכריז: "זה פשוט אחד מהלילות האלה, אתם יודעים?". 

בחודשים שלאחר מכן, דפ המשיך להציג התנהגות מדאיגה על השטיחים האדומים לצד מראה חיצוני מוזנח ומלוכלך שכלל שיער שמנוני, שיניים רקובות פנים נפוחים וגזרה מתעגלת.  גבר שהיה הפנטזיה של מיליוני נשים בעולם הפך פתאום לפרזנטור הבלתי רשמי של ההומלס שיק, וזה לא היה הדבר היחיד שהסריח. לפי הדיווחים, הצוות על סט הצילומים של "שודדי הקאריביים" סבל מהבל פיו וניחוח גופו של דפ, בעיקר בכל הקשור לכפות רגליו. גם הרד לא יכלה לסבול את הרגלי ההיגיינה הירודים של בן זוגה, והפצירה בו לעבור טיפולים דנטליים כדי לטפל במצבן המתדרדר של שיניו המתפוררות.

אין תמונה
התיעוד של פניה החבולות של הרד הופץ בכלי התקשורת

תקרית הכלבים המביכה ב-2015, בה הואשמו השניים בהברחת כלביה של הרד לאוסטרליה ללא האישורים המתאימים ואולצו לקחת חלק בסרטון משפיל למדי המתנצל על מעשיהם, הייתה, כך נראה, המסמר האחרון בארון הקבורה של הזוגיות הרעועה שלהם. 15 חודשים אחרי שנישאו, הנבואות הסקפטיות של מכריו של דפ התגשמו ובמאי השנה הרד הגישה בקשה לגירושים. אף גבה בהוליווד לא הייתה טורחת לפרגן בתזוזה אילו היה מדובר בעוד מקרה של גירושים בין שני כוכבים, אלא שהרד פתחה קופת שרצים שהחלה לבעור.

לצד מסמכי הגירושים, הרד הגישה גם בקשה לצו הרחקה זמני נגד דפ בטענה לאלימות פיזית, מילולית ונפשית קשה מצדו באופן עקבי כמעט לכל אורך מערכת היחסים שניהלו. תמונות פניה החבולות שצצו בתקשורת במקביל להתפוצצות הפרשה (והיו לדבריה תוצר של פלאפון שהושלך על פניה בהתקף זעם של דפ) הפכו כמעט בין לילה את השיח התקשורתי והציבורי על דפ - משחקן נערץ ומוערך לגבר אלים ומסוכן.

אלים ומסוכן או קורבן לסחיטה?

למרות הזעזוע הציבורי והפסטיבל התקשורתי שגבה שלא במפתיע גם מחיר בקופות (עם פתיחה חלשה ל"אליס מבעד למראה" שיצא במקביל להתפוצצות הפרשה), לא מעט קולות מיהרו לזעוק כי ממהרים לבצע בדפ משפט שדה ולשתות את דמו בקשית. רבים מיהרו להאשים את הרד בפרובוקציה ובחמדנות. היו שאף הרחיקו וטענו כי היא משקרת וזייפה את החבלות כדי לסחוט את דפ, ממנו דרשה גם מזונות בסך 50 אלף שקלים לחודש וזאת על אף שלא חתמו על הסכום ממון.


גם העיתוי של הגשת בקשת הגירושים, יומיים אחרי מותה של בטי, אמו האהובה של דפ, לא הוסיפו להרד נקודות בקרב מעריציו הרבים של דפ שמיאנו להאמין כי הוא מסוגל להתנהגות מפחידה ואלימה שכזו. "הוא היה כועס ועוין כלפיי, השפיל אותי ואיים עלי בכל פעם שפקפקתי בסמכות שלו או לא הסכמתי איתו", חשפה הרד במסמכים שהגישה לבית המשפט. "יש לו פיוז קצר. לעיתים קרובות הוא פרנואידי והמזג שלו מפחיד אותי. הוא מהווה סכנה עבורי".

אמבר הרד (צילום:  fameflynet.uk.com)
"הוא מהווה סכנה עבורי", הצהירה הרד | צילום: fameflynet.uk.com

חבריו הקרובים של דפ מיהרו לעמוד לידו וטענו כי אין שחר להאשמותיה החמורות של הרד. בנות זוגו לשעבר של דפ, גרושתו לורי אן אליסון ובת זוגו במשך למעלה מעשור ונסה פאראדי, טענו כי מעולם לא היה אלים כלפיהן והיה אב ובעל נפלא. במפתיע, גם נשים לא מעטות ברשת לא מיהרו לצדד בהרד. מבחינתן לא היא הייתה הקורבן במקרה הזה אלא דווקא דפ, שנפל לציפורניה של מי שהן כינו מניפולטיבית, שקרנית ונצלנית.

אלא שבשבועות שאחרי הגשת הבקשה לגירושים וצו המניעה, צצו בשטח עדויות שהטו את הכף לטובתה של הרד שוב ושוב: התכתבויות (שיש הטענו כי היו מזויפות) בין הרד לבין עוזרו האישי של דפ מלפני שנה שהודה כי דפ שבור, עצוב וגמור שפגע כך באהובתו, ועשה זאת מתוך שכרות והתקף זעם לא מודע, סרטון בו נראה דפ בהתקף זעם אלים ושיכור במטבח ביתם תוך שהוא מקלל, מנפץ כוסות ונראה מנותק מהעולם לחלוטין ותמונות מזעזעות של אצבעו החתוכה,בה עשה שימוש לכתוב בדמו על הקיר האשמות בבגידה מצדה של הרד. 

אחרי שלושה חודשים של התדיינות משפטית בין עורכי הדין של שני הצדדים, דפ והרד הגיעו לפשרה יום לפני שהיו אמורים להתייצב בבית המשפט, למה שהיה צפוי להיות משפט גירושים ארוך ומלוכלך. מקורבים לדפ, שהכחיש לכל אורך הדרך כי נהג באלימות כלפי הרד, סיפרו כי הסרטון ותמונות האצבע החתוכה היו הקש ששבר את גב הגמל מבחינתו. הוא היה מטולטל ושבור נפשית, ורק רצה לסיים את הסאגה מבלי שייגרם נזק נוסף לתדמית הציבורית שלו שחטפה מכה אנושה. הרד, שהציבה כתנאי לפשרה את הודאתו של דפ באלימות נסוגה לבסוף, והסכימה להתפשר על סכום של 7 מיליון דולר, אותו תרמה בסופו של דבר לארגוני צדקה שתומכים בקורבנות נפגעי אלימות במשפחה ולבית חולים לילדים. בנוסף, היא משכה את תביעתה על אלימות ולא תוכל להגיש תביעה נוספת באותו עניין בעתיד. כחלק מההסכם, השניים התחייבו שלא לחשוף פרטים נוספים ממנו ורק הוציאו את ההצהרה המשותפת הבאה: "מערכת היחסים שלנו הייתה מלאה בתשוקה ולא יציבה לעתים, אך תמיד מלאה באהבה. אף צד לא שיקר בבית המשפט ממניעים כלכליים, ומעולם לא הייתה כוונה לפגיעה פיזית או נפשית. אמבר מאחלת לג'וני את כל הטוב שבעולם".

ג'וני וויל איט בי גוד?

רק ימים יגידו עד כמה חמור הנזק שנגרם לתדמיתו הציבורית של דפ. עד לדרמה הסוערת של החודשים האחרונים, היה די רק באזכור שמו של דפ כדי לגרום לפיק ברכיים ונשימות לא סדירות לא רק בקרב המין הנשי. מי שזכה ב-2011 בתואר "השחקן הקולי ביותר בעולם" מטעם המגזין GQ  ואף קיבל את תואר המסוקסות הרשמי פעמיים כשנבחר לגבר היפה בעולם של המגזין פיפל (ב-2003 וב-2009) נודע במשך השנים כמושא להערצתם של לא מעט גברים ביניהם קית' ריצ'ארדס (עליו ביסס את דמותו של ג'ק ספארו), בראד פיט, מרילין מנסון והאחים גאלגר. נדמה כי כל עוד דפ נמצא בתוך הדמות הציבורית של ג'וני דפ, הקונצנזוס הוא כי כמעט בלתי אפשרי להישאר אדיש אליו ולא לאהוב אותו.

ג'וני דפ (צילום: Mark Davis, GettyImages IL)
אי אפשר להישאר אדישים אליו | צילום: Mark Davis, GettyImages IL

הבעיה של דפ היא באותה הנקודה בה הכריזמה המטורפת שלו על המסך מתנגשת חזיתית בקפריזה של נפשו המורכבת במציאות. למרות זאת, מעריציו של דפ הספיקו לשכוח ולסלוח לו ברובם על ימיו הפרועים. דפ של השנים האחרונות הוא כבר לא הרוקר המשחית חדרים בבתי מלון, חובט בצלמי פפראצי ונעלם למראיינים מראיונות. הוא זה שקונה לצוות על סט הצילומים מעילים בשווי של 64 אלף דולרים כי החל לרדת גשם זלעפות והצילומים לא יכלו להימשך או יגיע לבית חולים לילדים לבוש כג'ק ספארו כדי לשמח אותם. הוא האדם שיתגייס להגנתם המשפטית של שלושה גברים שהאמין שהואשמו ברצח שלא בצדק.

בגרמנית, פירוש השם דפ הוא אידיוט. לצד לא מעט אנשים שיהיו מוכנים היום לחתום על כינוי הגנאי הזה בהקשר לדפ, יש גם את הקולות הקוראים להפסיק את הלינץ' התקשורתי בו ולאפשר לו לטפל בשדים ששבו להסית ולהסיט אותו לדרך הרעה של סמים ואלכוהול. אין זה אומר שיש להתייחס בביטול להאשמות החמורות על אלימות מצידו כלפי הרד, ואם יש בהן אמת, הוא צריך לתת עליהן את מלוא הדין כמו כל אדם מן השורה.

יש המשוכנעים שהסערה תשכך ברגע שחדשה תסעיר את הביצה. יש גם את אלה הטוענים שהביצה נוטה להיות הרבה יותר סלחנית כלפי איי ליסטרים מהמין הגברי שמוצאים עצמם מסובכים בפרשות של אלימות והתנהגות לא נאותה (כריסטיאן בייל, שיאה לה בוף ואלק בולדווין, טו ניים א פיו), ויש כמובן את אלו שטוענים כי המכה הזו תפגע בדפ בכל החזיתות לפחות בשנים הקרובות. דפ מצדו אולי פשוט ייבחר לפחות לעת עתה לאמץ לעצמו כמנטרה את מה שאמר פעם האלטר אגו המפורסם ביותר שלו ג''ק ספארו: "גנבתם אותי ואני פה כדי להחזיר את עצמי".

mako סלבס בפייסבוקבטוויטר ובאינסטגרם