השבוע האחרון בבית משפחת רפאלי היה מורכב במיוחד. כניסתה של האם, ציפי רפאלי, לכלא הנשים "נווה תרצה" שינתה את חייהם מקצה לקצה ובימים האחרונים היא שוהה בבידוד בכלא, עד שתעבור לאגף עם שאר האסירות. ציפי, כידוע, היא זו שביקשה להיכנס לכלא מיד אחרי ראש השנה, כשמקורביה הבהירו כי היא רוצה לשים את הפרשה מאחוריה ולרצות את עונשה כמה שיותר מהר.

היום (ג') הגיעו ל"חדשות הבוקר" עם ניב רסקין עדי מאירי, פרשנית לענייני משטרה וגם זיוה יצחק, אסירה לשעבר. שתיהן דיברו על השבוע הראשון של ציפי בכלא, כשעדי תיארה מה קורה בפנים ואילו זיוה הבהירה כיצד תראה התקופה הקרובה בחייה, כאחת שחוותה זו בעצמה. 

"לדעתי האסירות יאמרו לה חד וחלק, את אחת מאיתנו, לא בכדי הגעת גם אלינו לכאן, אז תתנהגי כמו כולנו, אין לך שום פריבלגיה עלינו, זה בוודאות. אני מציעה לציפי לא לבלוט, לשבת בשקט עד יעבור הזמן, להתבשל במיץ", הבהירה זיוה.

"עברו תשעה ימים, נשארו לה עוד חמישה ימים להיות באגף הסינון, בבידוד, ובעוד כמה ימים היא תעבור ועדה שתעריך את המצב שלה, המצב הנפשי, המצב הפיזי. אני מניחה שהיא תשובץ באגף סביון, שזה האגף ה'נורמטיביות', נשים שמגיעות מהרקע שלה, שאין להן עבר היסטרי. אני שומעת שקשה לה ויהיה לה עוד יותר קשה כשהיא תשובץ וכשהיא תצא לעבודה", סיפרה מאירי. "יהיה לציפי סדר יום של עבודה, לימודים, שיקום, אין ביקורים, יש עוצר ביקורים אז היא לא תראה את בני משפחתה. יש אסירות מסוכנות גם באגף הספציפי הזה, זה אגף שנקי מסמים, אין שם נשים שמשתמשות בסמים, אבל יש שם גם רוצחות וגם נשים שעשו עבירות שהן במנעד החמור יותר של העבירות, גם אותן היא תפגוש".

ציפי רפאלי, מארי פיזם (צילום: פלאש 90 / רפי דלויה)
"מארי פיזם לא שולטת בכלא, השב"ס שולט" | צילום: פלאש 90 / רפי דלויה

אתמול (ב') סיפרנו לכם על כך שרפאלי חוששת מהנשים שהיא תפגוש בכלא, כשבראשן מארי פיזם, שלפי סיפורי האסירות, היא האסירה החזקה ביותר. "ציפי אמרה לא פעם שהיא מבוהלת ומפוחדת מהמחשבה שהיא תיכנס לכלא ותתקל במארי פיזם", סיפרו גורמים המקורבים לרפאלי, "היא שמעה עליה דברים קשים והיא הייתה מעדיפה שלא להיות בתא אחד עם רוצחות. זה הגיוני מאוד. היא רוצה לצאת מהכלא בריאה בגופה ובנפשה".

"מארי פיזם לא שולטת בכלא, מי ששולט בכלא זה שב"ס בלבד, הוא יכול לנווט אסירים לכאן ולכאן כאוות נפשו", הבהירה האסירה לשעבר כשנשאלה על כך בתכנית. "יהיו מקרים שציפי תצטרך קצת אולי לכופף ראש ויהיו מקרים שהיא תצטרך לעשות כל מה שהיא מתבקשת לעשות. למשל בנושא הניקיון בחדר, בתורנות... היא תצטרך לעשות את זה ולא תקבל על זה הנחות מאף אחת שנמצאות איתה בתא. באגף סביון יש חוליה שפעם בחודש מנקה את האגף בסוף שבוע, גם שם היא תצטרך להיות חלק. טיפ ממני? שתיקח הרבה מאוד אוויר ותשתדל ללכת בין הטיפות כי זה הדבר הכי חשוב. לברוח ולהתרחק ממהומות, ממריבות, ממש לא להתקרב".