בתחילת השבוע הבא ציפי רפאלי צפויה לסיים 14 ימי בידוד בתא הסינון בו היא נמצאת בכלא "נווה תרצה". לאחר מכן צפויה רפאלי להיכנס לאחד מאגפי הכלא, שיהיה לה כבית, לפחות בשנה הקרובה.

רפאלי תשובץ לאחד התאים של אסירות שיתאימו לאופייה ולרמת העונש שנגזר עליה כדי שתוכל להתאקלם לאווירה האמיתית של הכלא. גורמי מקצוע בכלא ובהן עובדת סוציאלית, פסיכולוגית וקצינת חינוך יהיו אלה שיחליטו יחד עם מנהלת הכלא לאיזה תא תשובץ רפאלי ועם איזה אסירות היא תשהה יחד. מדובר על תא של ארבע אסירות, ככל הנראה באגף "סביון".

טרם כניסתה לכלא, רפאלי הביעה חשש ופחד בפני מקורביה שהיא תשובץ לתא עם אסירות רוצחות ובמיוחד האסירה המפורסמת, מארי פיזם. פיזם, כידוע הורשעה ברצח בתה יחד עם רוני רון ונדונה לעונש של מאסר עולם. כמו כן, פיזם נחשבת לאחת מהאסירות החזקות בכלא (למרות הכחשת גורמים בשב"ס). אסירות רבות מספרות כי היא אחת מהדמויות הבולטות והיא פורסת את חסותה בתמורה לתמיכה כספית או קניית מוצרים בקנטינת הכלא. 

"ציפי אמרה לא פעם שהיא מבוהלת ומפוחדת מהמחשבה שהיא תיכנס לכלא ותתקל במארי פיזם", סיפרו גורמים המקורבים לרפאלי, "היא שמעה עליה דברים קשים והיא הייתה מעדיפה שלא להיות בתא אחד עם רוצחות. זה הגיוני מאוד. היא רוצה לצאת מהכלא בריאה בגופה ובנפשה. גם ככה קשה לה. זה גם האינטרס של שב"ס שהיא תעבור את התקופה בכלא בצורה חלקה ללא תקלות". לדברי אותם גורמים העניין הועבר גם לגורמים בשב"ס כדי שישקלו את העניין בטרם יוחלט על שיבוץ האסירות שיהיו יחד עם רפאלי.

ביקשה וקיבלה: בלי צלמים בבית המשפט (צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12)
"נאפשר לציפי נחיתה רכה, שלא ינסו לפגוע בה חלילה" | צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12

"ברור שבתקופה הראשונה נשגיח ונפקח עליה שהכל בסדר איתה. אנחנו נבדוק שהיא מתאקלמת, שאין שום בעיות או ניסיונות מצד אסירות לסחוט אותה כספית או לפגוע בה פיזית. זה לא קשור לזה שרפאלי היא דמות מוכרת, אנו נוהגים כך בכל אסיר,  אבל במקרה שלה תהיה יותר הקפדה, פיקוח ומעקב כדי לאפשר לה 'נחיתה רכה' שלא ינסו לפגוע בה", ציין גורם בשירות בתי הסוהר.

כזכור, לפני ימים ספורים פורסמו חשיפות mako בפרשת התרגיל שעשתה רפאלי לשירות בתי הסוהר כאשר עו"ד שני אילוז דאגה להכניס לכלא לריצוי העונש בשעה חמש וחצי בבוקר כדי למנוע מצלמים לתעד את כניסתה לכלא. כפי שנחשף כאן, התכנון היה להכניס אותה קצת אחרי חצות, אך סגל נווה תרצה סירב לקבל אותה מבלי שיהיו במקום אנשי מקצוע כמקובל בעת קליטת אסירים. בעקבות זאת, שוקלים כעת בשב"ס לשנות את הנהלים ולחדד אותם ולמנוע הגעת אסירים מהאזרחות לכלא לריצוי עונשם בשעות לא שגרתיות.

"לא היה נכון להכניס אותה לכלא בשעה חמש וחצי בבוקר כשגורמי מקצוע טרם הגיעו לעבודתם בכלא. שב"ס הוא גוף שמתקדם כל הזמן ולומד מדברים כאלה. בפעם הבאה לא יהיה דבר כזה. אסיר או אסירה שירצו להיכנס לכלא יגיעו משעה שמונה בבוקר כאשר אנשי מקצוע מתחילים את עובדתם", הסבירו גורמים בשב"ס, "מה שקרה עם ציפי רפאלי לא יקרה יותר. הלקחים הופקו".

ימיה הראשונים של ציפי רפאלי בתא הסינון היו נוחים יחסית ולא נרשמו אירועים חריגים. "ציפי לומדת להכיר את נהלי הכלא, הספירות (חמש ספירות ביום יש לאסירים), לא מבקשת שום הנחות. היומיים הראשונים היו קשים לה. בעיקר הניתוק מהמשפחה ומהחברים. היא מתאקלמת לסביבה החדשה. במידת הצורך תוצמד לה אסירה תומכת כמו לכל אסירה חדשה שתהיה צמודה אליה בחלק גדול מהיום", חשף גורם בשב"ס.

"נכון שיש את הניתוק מהמשפחה והחברות הקרובות וזה קשה לה מאוד - אבל יש לה המון שקט, רוגע, המון זמן למחשבות הרחק מאור הזרקורים והרשתות החברתיות", הוסיפו מקורבים לרפאלי, "מה שבטוח זה שהיא תצא מהכלא אדם שונה לחלוטין עם המון תובנות".

מטעמה של ציפי רפאלי נמסר בתגובה: ״לא היה ולא נברא. לציפי אין חששות, או דרישות, עם מי לחלוק את התא ועם מי לא״