שי מיקה בבגד ים בעיצובה. מאי 2020
"שלא יעבדו עליכן". שי מיקה מדגמנת את בגדי הים | צילום: אינסטגרם, פרטי

עוד הרבה לפני שמגפת הקורונה גרמה לכולנו להשלים את המעבר לקניות אונליין בלבד, יוצאת "האח הגדול" שי מיקה, בנתה קריירה ממכירת בגדי ים בבחירתה, שאותם היא גם מדגמנת בעצמה.

לפני כחודשיים בלבד עוקבות של שי הבחינו שאת בגדי הים שאותם היא מוכרת ניתן למצוא באתרים אחרים במחירים הרבה יותר זולים ואף כינו אותה "נוכלת". בתגובה היא כתבה אז: "אני חשופה לתחרות מול תותחים כבדים בעולם. הקולקציה יצאה לפני כמה ימים, כנראה דברים נעשו מאחורי גבי והקולקציה הועברה גם למתחרים אחרים, זה המחיר של ייצור בסין".

שי מיקה ראסטות, פברואר 2020
הקוקלציה הקודמת | צילום: פרטי

כנראה שאז ההסבר של הכוכבת סיפק את הקונות שלה, אך כעת, עם יציאתה של הקולקציה החדשה שלה, שגם אותה ניתן למצוא באתר מתחרה במחיר אטרקטיבי יותר, שי מיקה שוב נתונה תחת מתקפה. "איך היא יכולה להגיד שמדובר בבגד ים שלה כשהוא נמצא באתר 'SHEIN'? מרתיח", כתבה לקוחה פוטנציאלית בפייסבוק וצירפה תמונות של הדגמים הזהים.

הפוסטים בפייסבוק נגד שי מיקה. מאי 2020
"היא ממשיכה". העוקבות שוב יוצאות נגדה | צילום: צילום מסך, פרטי
הפוסטים בפייסבוק נגד שי מיקה. מאי 2020
"מרתיח". עוד לקוחה לא מרוצה | צילום: צילום מסך, פרטי

"כשפונים לפאשניסטיות באינסטגרם הן פשוט חוסמות ומוחקות תגובות", כתבה מישהי אחרת והוסיפה: "מקומם, מרגיז. בבקשה תפיצו את זה בקרב נערות שמבקשות מההורים שלהן לקנות להן את הפריטים בגלל השם שעומד מאחוריהם".

 

הפוסטים בפייסבוק נגד שי מיקה. מאי 2020
"חסמה אותי". עוקבת שלא נשארה אדישה | צילום: צילום מסך, פרטי

מקורבים לכוכבת מספרים ששי עובדת כמו שצריך ובקצב טוב ושמרוב הזמנות הקולקציה בקרוב תיגמר. "אם הן היו פונות אליה כמו שצריך - היא הייתה מסבירה להן", מספר מקורב, "אבל הן פונות ללקוחות קבועות שלה ומסיתות נגדה".

משי מיקה נמסר בתגובה:

"בעולם שלנו היום כמעט כל פריט אפשר למצוא בסין. כמה פעמים קרה לך שהזמנת בגד באתר בחו"ל ואחרי שקיבלת התאכזבת ולעולם לא לבשת אותו? המידה לא מתאימה, האיכות לא מה שחשבת, הבד דק, התפרים לא איכותיים. את רואה תמונות של בגד ים או של בחורה באתר שהלבישו לה בגד ים בפוטושופ ומתלהבת, אך כשבגד הים מגיע אלייך זה ממש לא זה.

כל בגד ים שבחרתי לקולקציה שלי עבר בדיקה, נגעתי, מיששתי, בדקתי ומדדתי כל דגם ודגם. פניתי ישירות למפעלים בסין, בחרתי את המפעלים שמייצרים רק סחורה איכותית. התאמתי את בחירת הדגמים לשוק הישראלי. לא פלא שכל כך הרבה בנות מתלהבות מהדגמים שהבאתי והולכות לחפש אותם לפי תמונה בגוגל ובאתרים בסין כדי לנסות למצוא את אותו הדגם ולקנות במחיר נמוך יותר.

נכנסתי לעסקי בגדי הים מאהבה לתחום, מאהבה לעוקבות שלי. בתור ילדה שגדלה בקצרין להורים שכל חייהם עבדו קשה אני יודעת שכל שקל חשוב, רציתי להביא לעוקבות שלי חווית קניית בגד ים אחרת.

בדף האינסטגרם שלי של בגדי הים 'בואניסימה buenisima_online', אני מעלה תמונות וקטעי וידאו של הדגמים המדהימים שבחרתי לקולקציה המדוברת עם קישור לאתר. הבנות רואות איך בגד הים יושב על הגוף באמת, על אישה אמיתית. טבלת המידות מדויקת ומפורטת. מרגע ההזמנה, תוך 5 ימי עסקים, בגד הים מגיע ללקוח ללא תשלום עבור דמי משלוח. לא אהבת? גם ההחלפה ללא תשלום. אני שולחת שליח שיאסוף את בגד הים שרכשת ויביא לך בגד ים אחר ללא תשלום. הכל כדי שהלקוחה תהנה ותגיע לחוף הים או לבריכה כשהיא נראית טוב ובטוחה בעצמך.

אני לא מתרגשת מהתגובות של הבנות שאומרות שאפשר להשיג את אותו בגד הים לדוגמא ב-49 ₪ במקום 149 ₪. ככל הנראה, אלה נשים שלא יודעות מה זה עסק במדינת ישראל. אולי הגיע הזמן להסביר, למען עסקים קטנים נוספים שסובלים בגלל האתרים הגדולים בסין.

חוק יבוא אישי מבורך, וכל אדם יכול להזמין מחו"ל במשלוח מוצרים עד לסכום של 75$ בלי לשלם מסים על ההזמנה.

עסק שמייבא מוצרים לארץ חייב בתשלום מע"מ על המוצר ועל עלות היבוא של המוצר לארץ. תוסיפו לזה מכס על מוצרים החייבים במכס. הובלה מהנמל עד למחסן, סידור הסחורה במחסן, דמי שכירות, שכר עבודה למחסנאי, משלוח ללקוח, החלפה במידת הצורך, עלויות שיווק ופרסום, הוצאות נוספות של ניהול משרד, שירות לקוחות, רואה חשבון, פחת ודגמים "תקועים".

לצערי, יש בודדים שמתעלמים מכל ההוצאות האלה, ידם קלה על המקלדת. מה? ראיתי מוצר ב-49 ₪ בסין ומוכרים אותו בארץ ב-149 ₪. בואו נקרא למי שמוכר בארץ 'נוכל' ו'גנב'.

ודרך אגב, בשום פוסט או פרסום לא טענתי שעיצבתי את הקולקציה הזאת. נכון, יהיו קולקציות שאני מעצבת בימים אלה, חלק מהדגמים יהיו דגמים שהם עיצוב אישי וייחודי שלי (עד כמה שאפשר בימים אלה שכל העולם פתוח וכל מפעל עובד עם אותם דגמים ובדים פחות או יותר). את הקולקציה הראשונה של שנת 2020 הרכבתי מהדגמים המיוחדים והאיכותיים שבחרתי ממספר מפעלים. ואני אפילו גאה שכל כך קלעתי לטעם הישראלי שהבנות הלכו לחפש את הדגמים שלי באתרים אחרים. מי שיש לה סבלנות לחכות חודש וחצי עד שהמשלוח יגיע מסין ולהסתכן בכך שהמידה לא מתאימה או איכות המוצר ירודה ביותר, כמובן שתעשה את הבחירה שלה.

אני יכולה להגיד ש-99% מהלקוחות שלי מרוצות וחוזרות לרכוש אצלי דגמים נוספים. אז אני את שלי עשיתי ואמשיך לעשות. למדתי שתמיד יהיה מישהו שינסה להוריד אותי, לנסות לגרום לי לוותר, להרים ידיים. אני קמה מחוזקת וגאה וממשיכה בכל הכוח גם באיתור הדגמים המיוחדים כמו שאני יודעת וגם בעיצוב דגמים יחודיים. אני מודה מכל הלב למאות הנשים המהממות שכבר התחדשו בבגדי הים מהקולקציות שלי וממשיכות לפרגן ולשלוח לי תמונות שלהן מרוצות ובטוחות בעצמן.

הטענה שאני קונה בגדי ים באתרי האינטרנט במחיר מסוים ומוכרת במחיר אחר פשוט לא נכונה ומנותקת מהמציאות. את כל הסחורה שאני מוכרת, אני קונה ישירות במפעלים ומייבאת באמצעות חברת שילוח, אשר אף הכינה מכתב המוכיח את טענתי:

 

תגובתה של שי מיקה לטענות. מאי 2020
מכתב שמוכיח את טענותיה של מיקה. | צילום: פרטי