צילום וראיון: רומי גיאור

בחודש מאי האחרון עמית אלמוג חנק למוות את בת הזוג שלו, מאיה וישניאק זכרונה לברכה והשאיר מדינה שלמה באבל. אתמול (שלישי) ולקראת יום האלימות במשפחה, עיריית רמת השרון, עיר מגוריה של וישניאק, ומשפחתה של מאיה השיקו את פרויקט "הנורות האדומות של מאיה".

בין לא מעט הסלבס שהגיעו לחלוק כבוד ולהעיר בזרקור על הפרויקט המיוחד הזה שנועד לעזור לנשים לצאת ממערכות יחסים מתעללות, מצאנו גם את יוצאת "האח הגדול" לירז אסייג, שרק לפני כמה ימים חשפה תמונות מחרידות של חבלות שהשאיר על גופה בן זוג מתעלל מעברה.

"הפרויקט המדהים הזה נועד לעזור לנשים", סיפרה לנו אסייג בכניסה לתערוכה שתציג בין היתר תמונות של זוגות מוצלחים, "אני הגעתי לכאן מהמקום שלי, אני מצולקת בעצמי".

לירז אסייג ושחר לבנגרונד על האירוסים (צילום: פאולה וליאון, קשת 12)
"להראות זה חשוב", לירז על ההחלטה לשתף | צילום: פאולה וליאון, קשת 12

אחרי החשיפה שלך, איך את מרגישה? איך התגובות?

"מאז ומתמיד אני משתפת ותמיד שיתפתי. שנים שאני מקיימת הרצאות ומספרת את סיפור חיי. עכשיו החלטתי כבר להראות, זו הפעם הראשונה שהשתמשתי בתמונות. הן קפצו לי בטלפון החדש ואני מרוב שהדחקתי, אין מה לעשות - המוח רוצה לשכוח, זה כאילו שקיבלתי שוב את הבעיטות והמכות, לא יכולתי לתפקד ולקח לי כמה ימים עד שהעליתי אותן, זה החיה מחדש את הכאבים הפיזיים".

איך בן הזוג והסביבה הגיבו לשיתוף העוצמתי של התמונות?

"לדבר זה ראוי אבל כשרואים מול העיניים זה הרבה יותר חזק. אם אישה ראתה את התמונות וזה עזר... המשפחה שלי יודעת הכל כבר, פעם הייתה לי המון המון בושה, פחד לספר שאני, זו שמשמחת אחרים, אני בעצמי קורבן".

לירז אסייג (צילום: מתוך האינסטגרם של לירז אסייג)
התמונות המזעזעות שחשפה. לירז אסייג | צילום: מתוך האינסטגרם של לירז אסייג

איך אישה חזקה כמוך נשארת במערכת יחסים כזו?

"לא הייתי חזקה, הייתי קורבן. רוב שנות חיי הייתי קורבן, מגיל קטן עד השינוי שנעשה בי מהחוץ הפנים... למדתי להגן על עצמי עם מאמן. מאז שאני קטנה, עם אבא שלי ובמערכות הזוגיות שהייתי בהן, לא ידעתי להגן על עצמי ואז כבר למדתי להגן - וגם לתקוף".

מאיפה האומץ לשתף?

"אין בי פחד יותר".

לירז אסייג ושחר (צילום: אור דנון)
"אין בי פחד יותר", לירז אסייג | צילום: אור דנון