אסף הראל - המונולוג האחרון של "לילה טוב" (צילום:  Photo by Flash90, פייסבוק)
אסף הראל - המונולוג האחרון של "לילה טוב עם אסף הראל" באל ג'זירה | צילום: Photo by Flash90, פייסבוק
בתחילת השבוע שודרה בערוץ 10 התכנית האחרונה של "לילה טוב עם אסף הראל", וככל שחולפים הימים מתברר שאסף הראל הצליח לעזוב את תכניתו לא בקול ענות חלושה, אלא ברעש גדול. מונולוג הסיום של הראל, שעלה לעמוד הפייסבוק של התכנית ביום בבוקר יום שני, צבר מאז מאות אלפי צפיות, עשרות אלפי לייקים ואלפי שיתופים. אולם מאז שהסרטון זכה גם לכתוביות תרגום לאנגלית, הוויראליות שלו חצתה את הפייסבוק הישראלי והחלה, כך נראה, לעורר תהודה ברשת כולה.

הסרטון כבר זכה, בין השאר, לדיווחים ב"הפינגטון פוסט" ובאתר החדשות האמריקאי "קווארץ", אולם את עיקר העניין מושך הפרסום אמש ברשת התקשורת הערבית "אל ג'זירה", שסרטון על המונולוג בעמוד הפייסבוק שלה זכה עד כה ליותר מ-900 אלף צפיות ולעשרות אלפי שיתופים. "האפרטהייד כבר כאן במשך שנים", צוטט הראל בסטטוס המופיע תחת הכותרת "קומיקאי ישראלי נגד ישראל". בסרטון עצמו מופיעים חלקים מהמונולוג של הראל, כאשר הכיתובים מבהירים כי מדובר בשדר ישראלי בטלוויזיה הישראלית ש"תקף את ישראל בכמה מהטאבואים הגדולים שלה" והפך לוויראלי. בתגובות לסרטון הזכירו ב"אל ג'זירה" את פרשת אלאור אזריה וכתבו כי "לאחרונה נדון חייל ישראלי שהורשע בהריגה ל-18 חודשי מאסר בלבד".

שיתוף אחר של הסרטון נעשה בעמוד הפייסבוק של קבוצה דרום אפריקאית הקשורה לארגון ה-BDS העולמי. מדובר בשיתוף זניח למדי שזכה לכמה עשרות לייקים ושיתופים בלבד, אולם מי שאיתר אותו (או קיבל אותו לידיו) היה יואב אליאסי ("הצל"), שביקש "ליידע" את עוקביו ש"לפי החוק הישראלי סיוע לאויב במלחמה (...) דינו במוות".

במונולוג, שאורכו כמעט חמש דקות וחצי, טוען הראל שהמצב של הישראלים בסדר, "אבל יש עוד כמה מיליונים שאנחנו אחראים להם והמצב שלהם על הפנים (...) מיליונים שחיים בעוני מחפיר". הראל אומר בסרטון כי "האפרטהייד כבר מזמן פה, אנחנו פשוט בצד הנוח שלו אז הוא לא כזה מפריע לנו". בהמשך תוקף הראל את הימין שיוצא נגד ארגוני שמאל כמו "שוברים שתיקה" ו"בצלם" וטוען שאין "שמאל קיצוני". "זאת פיקציה", אומר הראל, "כשמדברים על אונס גם מדברים על קיצונים משני הקצוות? כשמדברים על התעללות בחיות גם מגנים את הקיצוניים משני הצדדים? לא. כי מי שקורא לאנושיות לעולם לא יהיה קיצוני". ארגוני זכויות האדם, אומר הראל, הם הדבר "הכי לגיטימי ובריא שיש היום בחברה הישראלית".

"לילה טוב עם אסף הראל" סיימה את עונתה השבוע מוקדם מהמתוכנן, כפי שפורסם בחודש שעבר. בשיחה עם mako תרבות אז אמר הראל כי "הנתונים של התכנית במשבצת השידור של 22:30 לא סיפקו את הערוץ. הקטעים והמערכונים עשו עבודה מדהימה בפייסבוק, אבל אין בזה מודל כלכלי".

צפו במונולוג המלא: