"ביקשה ממני להסתיר את המידע", דולזל (צילום: cnn)
רייצ'ל דולזל. טרנס-גזע או סתם התחזות? | צילום: cnn

משחירים אותה

הסיפור המופלא של השבוע: פעילת זכויות אדם התחזתה במשך שנים לשחורה. רייצ'ל דולזל הייתה נשיאת שלוחה של ארגון למען זכויות אדם של הקהילה האפרו-אמריקאית וגם פרופסור ללימודים אפריקאיים, שייצגה את עמדות הקהילה בתקשורת בשלל משפטים על רקע גזעי. כל זה על ידי התחזות לשחורה, למרות שתמונות ילדות שלה חושפות שני הורים לבנבנים ושיער בלונדיני גולש. וזה מדהים, קודם כל כי זה כמו שנגלה פתאום שאורטל בן דיין היא חצי גרמנייה וחצי אוקראינית או שגל אוחובסקי בכלל סטרייט, וגם בגלל שהבחורה מתחזקת פרמננט גרוע בשיער כבר מעל עשור ואף אחד לא עלה על זה. לאלו מכם שהיו בחיים בשנות התשעים, האוסציאציה הראשונה כפי הנראה הייתה למייקל ג'קסון שהלבין לאיטו, במה שהתגלה אחר כך כמחלת עור אבל היה נראה כמו ניסיון נואש, שזכה ללא מעט ביקורת, להפוך ללבן.  

אגב, הכעס על דולזל לא נובע רק מההתחזות, אלא כי היא גם תפסה משרות המיועדות לשחורים, כלומר ניכסה לעצמה פריבילגיות מאוכלוסיה שאם יש משהו שחסר לה זה פריבילגיות. ועכשיו הצטרפה לשיח הליברלי מילה חדשה – "טרנס גזע". כמו טרנסג'נדר אבל בקטע עדתי. כי אם סבבה שברוס ג'נר ירגיש כל חייו כאישה ולכן יהפוך לקייטלין, למה לא הגיוני שמישהי תרגיש כל חייה כשחורה ולכן תהפוך לאחת?

אבל, אסתכן בלצאת עירית לינור ולהפסיד בתחרות האהובה "מי נאור יותר" -  המצב כאן הוא קצת יותר בעייתי. בעוד שבין גברים לנשים יש שונות ביולוגית, כימית ומוחית, במשך השנים חונכנו על ברכיה של הנאורות שטוענת שההבדל בין שחורים ולבנים הוא רק בצבע העור. בין אישה שחורה ולבנה יש ככל הנראה שונות הנובעת מהבניות חברתיות ותרבותיות, אבל מבחינה פיזית, מוחית, ביולוגית – הן אותו דבר. ואילו, "מרגישה שהיא שחורה", טומן בחובו הנחה מקדימה שיש שונות כזאת, שההבדל הגזעי בין לבנים ושחורים הוא עמוק ויותר מצבע עור, שיש קשר בין מוצא ביולוגי לתכונות קוגניטיביות וכישורים שונים, עמדה פופולרית שאנחנו מכירים בשמה המקוצר – גזענות.

מישהו להקריח איתו

למרות אהבתי לדנית זמרת חתונות, הפרסומת המנצחת של השבוע שייכת לדנית אחרת, זאת של אליאב. בעוד "דנית באירופה" הוא קאלט מיידי אך מכוון, כזה שמתאמץ להיות קאלט, דנית ואליאב עושים את זה בלי כוונה וזה תמיד יותר כיפי. 16 שניות של דרמה גדולה, משחק מופתי, מחשבות על הקרחה. הפה הפעור של דנית, תסרוקת ההיטלר של אליאב שהופכת לנפוחה ומלאת ברק הודות להייר סנטר, הווסט המחריד והלא ברור שהוא לובש כחלק מ"הלוק החדש" של האלפא מייל והתחושה העמומה שכל העסק עלה בערך כמו שישיית בלו ובקבוק פינלנדיה. כל כך הרבה רבדים, כמו עוד עונה של "האח הגדול" רק בלי נופר שצצה בשנייה 8 וצורחת "התבלבלת!". זה מושלם ואצפה בזה לנצח.

מגבון הפלטינה

פאר טסי יקבל את "מגן היהלום" שזה, מסתבר, פרס על מספר השמעות ביוטיוב, וזאת לאחר ש"דרך השלום" חצה את רף ה-20 מיליון צפיות ביוטיוב. אז אם כבר פרסים מומצאים, אשמח להעניק את עיטור "מגבון הפלטינה" לסרטון היוטיוב "שירי ילדים ליונתן שלום", שהוא אסופה של להיטי פעוטות (ביניהם: "השפן הקטן", "פרפר נחמד", "חיים מותק של ארנב" לא ביניהם: "מלכת השושנים", "משקה יקר", "בוקרשט") לכדי תענוג של 36 דקות של שקט מהעולל. בהתחשב בכך שהסרטון חצה כבר את רף שישה מיליון הצפיות, ככל הנראה מדובר לא רק בלהיט בביתנו אלא בכזה שסחף מדינה שלמה ואיחד הורים רבים תחת המשפט "הנה מותק, תראה שירים במחשב ותן לאמא להיות קצת באייפון". אין לי מושג מי הם הוריו המשקיעים של יונתן שלום, אבל מעולם לא חבו רבים כל כך, הרבה כל כך, למעטים כל כך.

ויצים

תמונה של הנסיך ג'ורג' בקרוקס גרמה לכך שנעלי הקרוקס בבריטניה אזלו. מנזקי מוסד המלוכה.

למה כדאי לכם לכבות את פייסבוק כשאתם בחופשה? אמל;ק: כדי לחסוך בסוללה. או לחילופין – כדי ליצור את הרושם השקרי שיש לכם חיים.

קראו לקוף בספארי נירו. דווח כי הוא מתבודד, רב עם יתר הקופים ומשווה אותם בחדר האח לבני אדם.