הרב יאשיהו פינטו, ראש מוסדות "שובה ישראל" באשדוד ובארצות הברית ואחד הרבנים העשירים בארץ, מוכר כבעל השפעה רבה בקרב אנשי עסקים וידוענים שמייחסים לו כוחות נדירים. את כוחותיו המיסטיים, התורניים והאמוניים של כבוד הרב – שרק בראש השנה הנוכחי ציין את יום הולדתו הארבעים – קטונתי כמובן מלהעריך. לעומת זאת, קיימות עדויות מוצקות  לכוחו המאגי (המגובה לעיתים בקשרים כאלה ואחרים) של הרב פינטו על אי אלו אמצעי תקשורת.

הרב, יאשיהו, פינטו
הרב יאשיהו פינטו. כוחות נדירים בתקשורת | צילום:
כך, למשל, זמן קצר לאחר שהרב פינטו ואשתו נעצרו בחשד שניסו לשחד קצין משטרה בכיר פורסמה ב"מעריב" – אז עדיין תחת השפעתו העקיפה של נוחי דנקנר, ממקורבי פינטו – כתבה שתקפה את המשטרה על אחריותה למצבה של אשת הרב. באותו יום חשף אתר news1" – מחלקה ראשונה" כי איש המשטרה שפינטו ניסה לשחד הוא תנ"צ אפרים ברכה. בצירוף מקרים נדיר ביותר, שלא לומר מיסטי ממש, שמונה ימים לפני הסקופ החלו דרשותיו של הרב להתפרסם באותו האתר ממש.

בשבוע שעבר התחולל נס נוסף המוכיח את יכולותיו המופלאות של הרב פינטו: זה התחיל כאשר מדור "וואלה! ברנז'ה" טען כי אתר  ynet נאלץ להיענות לדרישת מקורבי הרב, ומחק מכתבה שסיקרה את נסיעתו לבולגריה חלקים שקשורים לאשת הרב. זאת לאחר שהמקורבים הציבו אולטימטום כי אם המשפטים הללו לא יימחקו, כתבת ynet, טלי פרקש, שליוותה את הרב פינטו במסעו להילולה ליד קברו של הרב אליעזר פאפו, "הפלא יועץ", לא תורשה לקיים איתו שיחת רקע, כשאר העיתונאים שהצטרפו לנסיעה. ב-ynet, בתגובה, טענו כי האתר כלל לא התכוון לראיין את הרב פינטו.

אלא שבתוך יומיים התברר כי השפעתו של הרב חורגת בהרבה מגבולות ynet ו/או שאר כלי התקשורת שהוזכרו קודם לכן ומגיעה עד "וואלה! ברנז'ה" ממש. האייטם על ynet והרב פינטו עלה ב"וואלה ברנז'ה!" ביום שלישי בשעה שש בערב, והופיע בו ככותרת ראשית, ואחר כך ככותרת שנייה, עד יום חמישי אחר הצהרים, מוצאי החג. אבל אז, במפתיע, כותרת האייטם לא ירדה למקום השלישי מבין חמש הכותרות הראשיות (כמקובל בדרך כלל עם כניסתם של אייטמים חדשים). במקום זאת, האייטם נעלם מהכותרות הבולטות של המדור, ובקפיצה נחשונית שונמך אל הפניות המדיה, הצנועות הרבה יותר, המופיעות מטה.

אייטמים אחרים, משניים בחשיבותם, שחלקם הועלו ב"וואלה! ברנז'ה" עוד לפני האייטם על הרב פינטו (כמו למשל הידיעה על החלטת רשות השידור שלא להחזיר את התוכנית "הזירה" ללוח השידורים) דווקא כן נותרו בין חמש הכותרות הראשיות של האתר עד מוצאי שבת, ואף לאחר מכן.

עורך "וואלה! ברנז'ה", דוד ורטהיים, מקורבי הרב פינטו הגיעו גם אליך?
"מדובר בשיקולי עריכה".

מחרתיים ב"מי נגד מי": מיהם העיתונאים שהמריאו לבולגריה על חשבון חצרו של הרב, ולמה איש מהם לא נתן גילוי נאות?

כתבו לאביב הורביץ

מי נגד מי - למהדורת הסופ"ש

מי מקבל יותר לייקים, בנט, ביבי או יאיר? לטור של אתמול