הקשר בין "ישראל היום" וראש הממשלה בנימין נתניהו היה ידוע ומוכר מהרגע הראשון שהוקם החינמון הפופולרי של שלדון אדלסון. העיתון הצעיר התאפיין בתמיכה בוטה בראש הממשלה ורעייתו, בין אם בנקיטת עמדות ימין כשאלו התאימו לעמדתו של נתניהו, או לחלופין בתקיפת היריבים מימין, בעיקר נפתלי בנט והבית היהודי כשהדבר התבקש. בחודשים האחרונים הלכו והתרחקו נתניהו וחינמון המחמד שלו, כשהקרע התבטא בהגברת הביקורת כלפי ראש הממשלה מצד כותבים בכירים בעיתון כמו דן מרגלית ומרדכי גילת, ובתלונות מזדמנות מצד ראש הממשלה, שהגיעו לשיא בשיחה המפורסמת עם מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס.

עם פיטוריהם של דן מרגלית ומרדכי גילת, והחלפת עורך העיתון עמוס רגב בעמיתו בועז ביסמוט, ההנחה הייתה שמדובר בניקוי אורוות והחזרת הסדר הישן על כנו. פרשני התקשורת התריעו שמאחורי חילופי התפקידים עומדים ראש הממשלה ורעייתו, שלא היו מרוצים מהגברת הביקורת נגדם, וצמצום מפגני התמיכה של מה שהיה בעבר עיתון הבית שלהם. אך למרות התחזיות, נראה שחילופי העורכים רק הגביר את התרחקות העיתון מהתמיכה חסרת הפשרות בנתניהו. המסר ממערכת העיתון היה שהם עוברים לקו מרכז-ימין אובייקטיבי יותר, שיכלול את הטווח בין בנט ולפיד. כותרות המשבחות את יו"ר הבית היהודי תפסו תשומת לב רבה, ומבקרי התקשורת השתעשעו בספירת הכותרות האוהדות וצילומי היח"צ של ראש הממשלה, שירדו בצורה משמעותית בתקופתו הקצרה של ביסמוט.

ישראל היום 26.7 (צילום: צילום מסך)
הסתיימו יחסינו. הכותרת ב"ישראל היום" הבוקר | צילום: צילום מסך

כעת נראה שהגענו לשיא חדש בהתרחקות הגוברת של העיתון מהזוג המלכותי כשהעיתון יצא היום עם כותרת ביקורתית וארסית נגד נתניהו: "הסרת המגנומטרים: מפגן חוסר האונים של נתניהו". הכותרת הפנתה לפרשנות של מתי טוכפלד, וכותרת המשנה הגדילה וטענה כי "תגובת ישראל לפיגוע בהר הבית הייתה רופסת ומבוהלת". הכותרת הארסית הכתה גלים בברנז'ה התקשורתית, ועיתונאים רבים מיהרו לשבח את הקו הביקורתי החדש של העיתון.​

דן מרגלית, שהועזב מהעיתון על רקע שמועות כי הביקורת הגוברת שלו כלפי ראש הממשלה היא שהביאה לפיטוריו, שיבח את פרשנותו של טוכפלד:

מיקי רוזנטל, שלפני כניסתו לפוליטיקה היה ידוע בקו עיתונאי לוחמני, התמוגג מהכותרת הביקורתית, ומהעמדה האובייקיטיבית יותר שהעיתון מתחיל להציג:

כתב "הארץ" חיים לוינסון התבדח על חשבון העיתון, והציג את הכותרת המפתיעה כתוצאה של פריצה למשבי "ישראל היום":

כתב "הארץ" ברק רביד תהה מה תהיה תגובתו של ראש הממשלה:

לבסוף, הקומיקאי יואב רבינוביץ תהה מה אומר הקו החדש על מקומם של מחלקי החינמון:

נראה שהכותרת הלוחמנית אכן מסמנת חציית קו חדש במערכת היחסים המסובכת של נתניהו עם "ישראל היום". ניתן להניח שבהמשך יגיעו גם תגובות הנגד מצד ראש הממשלה או מקורביו, וכי לשינוי בעמדת העיתון יהיו עוד השלכות בהמשך. ימים יגידו אם מדובר בקרע בלתי ניתן לאיחוי, או רק במשבר קטן בין צמד אוהבים. בינתיים נראה כי אנחנו עדים לרגעים האחרונים של מערכת היחסים המתגמלת של ראש הממשלה עם העיתון האהוב עליו. חשוב מכך, עשר שנים לאחר הקמת "ישראל היום", סוף כל סוף נראה ששוק התקשורת יזכה בגוף עיתונאי אמיתי נוסף, ולא רק בתעמולתון שמתחזה לאחד כזה.

 mako תרבות בפייסבוק