רגע לפני שמסתיים סוף השבוע הראשון של "באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק" בבתי הקולנוע ברחבי העולם, כל הביקורות על הסרט כבר כאן, והן לא מבשרות טובות לזאק סניידר ואולפני וורנר. בניגוד למבקרים - שקטלו את הסרט בצורה די גורפת - הקהל נהר כצפוי לבתי הקולנוע והכניס לסרט סכום מדהים של 82 מיליון דולרים בארה"ב בלבד ביום הפתיחה, סכום שמכניס את הסרט הישר למקום הרביעי בטבלת הפתיחות החזקות ביותר אי פעם, אחרי "מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר", "הארי פוטר" השני, ו"הנוקמים: עידן אולטרון" של מארוול. 

בסיום סוף השבוע הוא כבר הגיע ל-170 מיליון דולרים (בארה"ב בלבד!), שבר את השיא של "משחקי הרעב" ונכנס לראש טבלת הפתיחות החזקות ביותר לסרט בתקופת האביב. על פי ההערכות, הוא הכניס ברחבי העולם כבר 424 מיליון דולר - כמעט כפול מתקציב ההפקה העצום שלו. זאק סניידר מלמד אותנו שוב שביקורות לחוד וכסף לחוד.

גל גדות הישראלית שמגלמת בסרט את וונדר וומן ותככב בשנה הבאה בסרט משלה כחלק מאותו יקום קולנועי של די.סי קומיקס, זוכה דווקא לשבחים, ומוזכרת שוב ושוב כדבר המוצלח ביותר בסרט. באתר ריכוז הביקורות Rotten Tomatoes זוכה הסרט לממוצע מביך של 29% בלבד, ובמטהקריטיק המתחרה הוא מגיע לממוצע קצת יותר נאה של 44%. 

 

מה אמרו המבקרים?

"'באטמן נגד סופרמן, שחר הצדק' הוא סרט מדכא. הוא מדכא מכל כיוון שתביטו עליו. דמיינו סרט שקיבל יותר משאבים מכל סרט אחר מהשנים האחרונות כדי שיהפוך לסנסציה עולמית מלהיבה, אבל במקום זאת מגיש לנו כוס תמרורים. זה סרט לחלוטין נטול הנאה"

יאיר רוה, סינמסקופ/מאקו

"'באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק' הוא שגיאה מונומנטלית בשיקול דעת. הוא סרט גרוע, כן, אבל ‏הוא לא סתם סרט גרוע שאפשר להתעלם ממנו ולהמשיך לסרט הבא: וורנר ו-‏DC ‎‏ שמו את כל ‏הצ'יפים שלהם על ההימור הזה, הם שמו את כל הביצים שלהם בסל אחד ואז נתנו את הסל לזאק ‏סניידר, שמיד התחיל לנסות לבדוק כמה רחוק הוא יכול להעיף את הסל הזה בבעיטה. די רחוק, ‏מתברר"

דורון פישלר, עין הדג

"קשה לכנות את מה שקורה בסרט עלילה, אף שייתכן כי לחסידי הז'אנר המרכיב הנרטיבי הוא האלמנט הכי פחות חשוב בהתעצבותה של החוויה (...) זו אולי בעייתו העיקרית של הסרט, שלמרות הגודש העלילתי וריבוי האפקטים, אין בו אפילו רגע אחד שמפתיע באמת ומצליח אפילו להפעים"

אורי קליין, הארץ

"בדרך כלל זהו השלב שבו מגיע פירוט העלילה של הסרט, אבל 'באטמן נגד סופרמן' מתייחס לחלק הזה של סיפור קוהרנטי בזלזול ובביטול כל כך מוחלטים, עד שלא ראוי לעשות את המחווה ולשחזר כאן את הקשקוש המקושקש שמתרחש בו"

אילן קפרוב, וואלה! 

  

"חבל ש'באטמן נגד סופרמן' מספר סיפור בצורה כל כך מביכה. יש לו אולי שש סצינות פתיחה, והוא קופץ בצורה כל כך לא הגיונית מעלילת משנה אחת לשנייה"

דייויד אדלשטיין, Vulture

"אנחנו לא יכולים להתייחס לסרט הזה כאל סאטירה. הוא בומבסטי מדי, קולני מדי ובאופן מוחלט חסר משמעות מדי כדי להיחשב ככזה. כל דמיון לחיים האמיתיים מקרי בהחלט"

הלן או'הרה, GQ הבריטי

"'באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק' הוא שעמום חסר חדווה. מלא בסצינות של דמויות עגומות שמתעמתות עם השדים שלהן או נאבקות בדילמות המוסריות התפלות שלהן. זה לא סרט גיבורי על כמו שזה סשן טיפול מייסר בו משולבים מדי פעם פיצוצים ענקיים ובחורים בגלימות"

טים גרירסון, The New Republic

"זה כמו לשים את הראש שלך בכוורת דבורים למשך שעתיים וחצי"

אריק ד. סניידר, האתר של אריק ד. סניידר

"סרט שהוא התרסקות צפלין מגושמת, מחניקה ומפוקסלת יתר על המידה עם פסקול של מקהלה שנשמעת כאילו היא טובעת בלבה"

כריס קליימק, NPR

"בוטה, חסר הומור ותמוהה... גרוע יותר מסרטי באטמן השנואים של ג'ואל שומאכר, כולל זה עם פטמות העטלף"

ג'ונתן ל. פישר, Slate

 

ומה אמרו המבקרים על גל גדות?

"ואיך גל גדות? תכלס, אחלה, בהתחשב בעובדה שהדמות שלה קיבלה את הרפליקות הכי גרועות בתסריט – בעיקר כי אף אחד לא ממש הצליח להסביר או להצדיק מה דמותה של דיאנה פרינס/וונדר וומן עושה בסרט.  בלי טקסט ראוי או דמות מנומקת, גדות מביאה למסך אך ורק נוכחות, מעין נערת ג׳יימס בונד שהתבלבלה בסרט"

יאיר רוה, סינמסקופ/מאקו

"היחידה שיוצאת מהסרט עם עליה במניותיה היא גל גדות. ואני לא אומר את זה בגלל איזו מחויבות ‏פטריוטית לפרגון, ממש לא. וונדר וומן היא, באמת, אחד הדברים היותר טובים בסרט הזהאני רוצה לראות עוד ‏מהדמות הזאת, מה שלא נכון לגבי הרבה דמויות בסרט הזה"

דורון פישלר, עין הדג

"הסצנות בכיכובה היו הטובות ביותר בסרט. איכשהו, על אף שהופיעה לזמן קצר יחסית, נראה שוונדר וומן היא הדמות היחידה מהאסופה הזאת שמישהו ירצה לראות ממנה עוד בעתיד"

 אילן קפרוב, וואלה! 

"בקרב בין באטמן לסופרמן, אני בוחר בוונדר וומן לניצחון. זה לא שאביר בגלימה ואיש הפלדה לא מקבלים הזדמנות בקרב כולם-על-כולם הפרוידיאני של זאק סניידר, זה פשוט שוונדר וומן המדהימה של גל גדות היא גילוי הקיק-אס האמיתי במסיבה הזו"

פיטר טרוורס, Rolling Stone

"ההופעה המחשמלת באמת מגיעה מוונדר וומן של גל גדות... היא גונבת את ההצגה בכל סצנה בה היא מופיעה, ויש לה לוק וסוואג שמתאימים בדיוק לגיבורת העל הזו"

ג'ייסון גוארסיו, Business Insider

 

ומה חדש בטבלת שוברי הקופות?

במורד הטבלה של סוף השבוע נמצא במקום השני הלהיט של דיסני "זוטרופוליס" שמכניס עוד 23 מיליון דולר בשבוע הרביעי שלו בקולנוע, ומתקרב ל-700 מיליון בהכנסות כוללות. במקום השלישי כניסה חדשה לסרט ההמשך של "החתונה היוונית שלי", שהיה להיט גדול ומפתיע ב-2002. סרט ההמשך פותח יפה גם הוא עם 18 מיליון דולרים.

סוגרים את הטבלה הדרמה הנוצרית בכיכובה של ג'ניפר גארנר, "Miracles from Heaven", והסרט החדש בסדרת "מפוצלים". 

טבלת שוברי הקופות:

1. באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק

170 מיליון דולר

2. זוטרופוליס

23 מיליון דולר

3. החתונה היוונית שלי 2

18 מיליון דולר

4. Miracles from Heaven

9.5 מיליון דולר

5. סאגת מפוצלים: נאמנים

9.5 מיליון דולר