אתמול (16.12) פורסמו בהוליווד הרשימות הקצרות במספר קטגרויות לטקס האוסקר 2020. הרשימות פורסמו אחרי הצבעות מקדימות של חלק מחברי האקדמיה לקולנוע, והן מצמצמות את עשרות הסרטים והיוצרים שחלמו על אוסקר לרשימה של עשרה מועמדים פוטנציאליים. בקטגוריית הסרט התיעודי באורך מלא הטוב ביותר, נמצא גם סרטם של הבמאים פיליפ בלאיש ורחל לאה ג'ונס, "לאה צמל, עורכת דין", שזכה השנה גם בפסטיבל דוקאביב.

הסרט הוא תיעוד חייה ופועלה של לאה צמל, עורכת דין ירושלמית שמייצגת בין השאר נאשמים פלסטיניים, בהם גם אלה שהואשמו בפעולות טרור. הסרט זכה לשבחים בהקרנותיו הראשונות, אולם עורר גם מהומה קלה בעקבות זכייתו בדוקאביב. בעקבות ההחלטה כי הסרט הזוכה בדוקאביב יוכל לייצג את ישראל באוסקר, החליט מפעל הפיס להעניק ליוצרים הזוכים מענק כספי כדי לעזור להם לממן את קמפיין הפרסום של הסרט. תכניו של "לאה צמל" עוררו מחאה בקרב גופי הימין, ומפעל הפיס החליט לבטל את הענקת הפרס הכספי בשנים עתידיות.

בעקבות מחאת נגד, כולל מחאה של עשרות סופרים שהודיעו כי ימשכו את מועמדויותיהם מפרס ספיר (הפרס הספרותי הגדול ביותר בישראל, שמענק הזכייה בו ניתן גם הוא על ידי מפעל הפיס), החליט מפעל הפיס לא לבטל את המענק, אולם זה ניתן לפסטיבל דוקאביב במקום לג'ונס ובלאיש עצמם.

יחד עם "לאה צמל", נכנסו לרשימה המקוצרת בקטגוריה התיעודית גם "מפעל אמריקאי" שהפיקו מישל וברק אובמה לנטפליקס, וכן "פרטיות ופוליטיקה: פרשת קיימברידג' אנליטיקה" אודות הדלפת מידע אישי ברשתות החברתיות. רשימה מקוצרת נוספת שפורסמה היא רשימת הסרטים שאינם דוברי אנגלית (שכונתה בעבר "הסרט הזר"). "ימים נוראים", הנציג הישראלי וזוכה פרס אופיר, לא נכנס לרשימה ולא יוכל להתמודד באוסקר הקרוב. כך גם הסרט "תל אביב על האש", שהופק וצולם במזרח ירושלים, ונשלח מטעמה של לוקסמבורג, שהיתה שותפה להפקתו. 

טקס האוסקר 2020 ייערך בליל ה-9 בפברואר. רשימת המועמדים הסופית תוכרז ב-13 בינואר.

הסרט ישודר ב-HOT8 ביום שישי הקרוב בשעה 22:35 ולמחרת, שבת ב-14:10