שמה של השחקנית עירית קפלן עלה לכותרות בשנה שעברה בשיא מגפת הקורונה: קפלן נדבקה בנגיף לאחר שלא התחסנה - בשל מחלה אוטואימונית שממנה היא סובלת - ואושפזה במצב קשה בבית החולים איכילוב כשהיא מתנדנדת בין חיים ומוות. הטראומה הזו הביאה את קפלן להסתכלות רעננה על החיים ולהבנה כי החיים קצרים ויש למצות אותם. "בא לי לטרוף את העולם, ולא רק בא לי – אני גם עושה את זה", היא מספרת בריאיון. "יש לי עוד הרבה חלומות להגשים, ואני הולכת על זה בפול גז. משהו בי נפתח ופרץ עוד יותר: שאיפות יותר גדולות, מכוונת יותר גבוה ולא מעניין אותי כלום. מה שקרה  נתן לי סטירת לחי מצלצלת – יאללה, תתעוררי. את אוטוטו בת 50. בואי נחיה בגדול ולא נפחד לשאוף בגדול".

ואכן נדמה כי קפלן, זוכת פרס אופיר על תפקידה בסרט "סיפור גדול", פרצה לתודעה מחדש בשנה האחרונה. היא הופיעה בסדרה המצליחה והמוערכת "שעת אפס" של כאן 11 וגם בדרמה היומית "מלכת היופי של ירושלים" ב-yes, כשבמקביל להופעותיה על המסך הגדול והקטן, היא ממשיכה לפקוד את במת תיאטרון הקאמרי במסגרת לא פחות משלוש הצגות שונות: "לא לריב", "בואו נפתח את זה" ו"גאון בכלוב" אותו גם כתבה יחד עם יואב בר-לב. כעת, היא מככבת בסרט חדש, "בחורים טובים" של הבמאי ארז תדמור. הדרמה הקומית-רומנטית, שעלתה למסכי הקולנוע בסוף השבוע האחרון, עוסקת במוסד השידוכים בעולם החרדי בישראל.

עירית קפלן, "בחורים טובים" (צילום: באדיבות סטרטי יונייטד קינג, יחסי ציבור)
עירית קפלן ב"בחורים טובים" | צילום: באדיבות סטרטי יונייטד קינג, יחסי ציבור

קפלן, בת 49, נכנסה לעולם המשחק מיד אחרי השירות הצבאי, כשהתקבלה לבית הספר למשחק "בית צבי". שנתיים לאחר סיום לימודיה התקבלה לתיאטרון הקאמרי שהוא ביתה כבר 22 שנה, ועד היום היא שומרת חסד נעורים לעומרי ניצן, שהיה המנהל האמנותי של התיאטרון. "אני חבה לו את תחילת הקריירה שלי", היא מספרת, "אהבתי אותו כל כך והוא זה שגילה אותי". מאז, הופיעה קפלן בהצגות רבות, במיוחד בתיאטרון הקאמרי אבל לא רק; לאורך השנים כיכבה השחקנית בסרטים מוכרים ("תפוחים מן המדבר", "להציל את נטע") וגם בטלוויזיה ("בני ערובה", "האלופה").

קפלן נשואה לצלם ניתאי נצר ("פאודה") ולזוג שני ילדים. את השידוך עשה השחקן עופר שכטר בזמן ששיחקו יחד ב"האלופה". "עופר מוכשר מאוד ובנאדם מקסים ורחב לב. יצא לנו לשחק יחד הרבה אבל בעיקר אני זוכרת לו את בעלי", היא משתפת. השחקנית עברה ארבע שנים וחצי לא פשוטות של טיפולי פוריות על מנת להביא ילדים לעולם, אך בניגוד לתדמור - שסרטו "בשורות טובות" מדבר על טיפולי פוריות – קפלן לא התעסקה בנושא באופן פומבי. "מאחר שיש הרבה התעסקות בזה, זה פחות קוסם לי – אני אוהבת לחדש או להגניב", היא מסבירה.

"בחברה החרדית יש הדרת נשים, יש אפליה על בסיס מגדרי ועדתי, חד משמעית"

"בחורים טובים" מתאר סיפור אהבה בסגנון רומיאו ויוליה במגזר החרדי, בין מוטי, בחור ישיבה אשכנזי (עמית רהב, "המורדת") לבין נחמה, נערה ממוצא ספרדי (ליאנה עיון, "בלקספייס"). על מנת להשתדך לנחמה מבקש מוטי את עזרת עוזר השדכנית (מאור שוויצר, "שעת נעילה") ועושה מעשים שמסכנים את שמו הטוב ושם משפחתו. את דמותה של השדכנית עצמה מגלמת קפלן.

הסרט הוא שיתוף הפעולה השני של קפלן ותדמור: השניים כבר עבדו יחד בסרטו "סיפור גדול" מ-2009. "חיכיתי כבר לחזור לעבוד איתו", היא מספרת. "נשארה לי כזו חוויה טובה מ'סיפור גדול'. זכיתי על הסרט הזה בפרס אופיר וזה היה הפיצ'ר הראשון שלי. הרגשתי ממש בבית עם ארז ואני מאוד אוהבת אותו. אנחנו מיודדים והוא אדם מאוד נעים ופתוח והייתה לי תחושה שהוא סומך עליי מאוד".

פרט להיכרותה המוקדמת עם תדמור, גם את חלק מחברי קאסט הסרט היא הכירה עוד לפני הצילומים, דוגמת רועי אסף ועמית רהב. היא אף גילמה את אימה של ליאנה עיון בסדרת הנוער "שכונה". את מאור שווייצר, שמופיע מולה בחלק נכבד מהסצנות ב"בחורים טובים", הכירה קפלן לראשונה על הסט. "זכיתי להכיר אותו", היא משתפת. "הייתי גם באודישן שלו וזה היה ברור שהתפקיד צריך להיות שלו. הוא פשוט עושה כאן את אחד התפקידים היפים שלו".

עירית קפלן (צילום: איתן טל)
עירית קפלן | צילום: איתן טל

"יש תחושה שמי שנהנה פה זה הפוליטיקאים ומי שאוכל אותה זה העם. מעמד הביניים כורע תחת הנטל. אז אם הקהל בקולנוע אוהב קצת צמר גפן מתוק – למה לא?"

יום הצילומים הראשון של "בחורים טובים" צולם בחתונה חרדית אמיתית - של בנו של המשקיע יקי רייסנר, שגם משחק בסרט את רפאל, בעלה של השדכנית. לדברי קפלן, יום הצילומים ההוא היה אתגר של ממש: "הייתה קורונה, פאניקה, מלא רעש ואני אמורה לשחק וכל שנייה עובר מישהו ומפריע. זה היה כמעט כמו לעשות את הבלתי אפשרי. מצד שני, החתונה הייתה כל כך יפה, האוכל טעים, להקה מטריפה שלא רציתי לצלם אלא רק לרקוד ולחגוג. אמרנו, 'נקווה שנצליח כי יום כזה חוסך הרבה ניצבים ויש כאן חתונה חרדית אמיתית'. בסופו של יום, זה היה רעיון מבריק".

על מנת להתחבר לדמות השדכנית, נפגשה קפלן מספר פעמים עם שדכנית חרדית אמיתית. "היא הייתה יפהפייה, מטופחת, ואהבתי את זה", היא מספרת. "אצלנו בראש השדכנית היא דבר אחד, ופה היא אשת עסקים ממולחת. יש בעולם השידוכים גם צדדים קסומים: המפגש הראשוני, התמים, ולא אתר אינטרנט שמחליט מה מתאים. היה לי מרתק ללמוד את המקצוע. זה עולם אחר, וזה עסק שמעורבים בו המון כסף והרבה יוקרה". 

מה הלוז – 13.9- סרטים- בחורים טובים (צילום: סרטי יונייטד קינג)
עמית רהב ומאור שוויצר ב"בחורים טובים" | צילום: סרטי יונייטד קינג

הסרט, במובן אחד, הוא מעין ממתק אסקפיסטי שמאפשר לצופים לברוח לרגע ממציאות החיים הלא קלה בישראל. "כמה מריר יש לנו מסביב בחיים? אז כשהולכים לקולנוע, מה יקרה אם נקבל סוכריה?", אומרת קפלן. "החיים שלנו פה במדינה לא פשוטים ויש תחושה שמשתינים עלינו בקשת בכל כך הרבה תחומים: מיוקר המחיה, דרך הנדל"ן ועד החינוך. יש תחושה שמי שנהנה פה זה הפוליטיקאים ומי שאוכל אותה זה העם. מעמד הביניים סוחב הרבה מאוד סקטורים וכורע תחת הנטל. אז אם הקהל אוהב קצת צמר גפן מתוק – למה לא?".

באותה נשימה, ולמרות שמדובר בסרט כיפי וקליל, מתחת לעטיפה הנוצצת שלו טמונים נושאים חברתיים בוערים - והוא בוחן במיוחד סוגיות מגדריות ועדתיות במגזר החרדי. "החוקיות הדתית כל כך שונה", אומרת קפלן, ומתייחסת בדבריה לאופן ההסתכלות על נישואים בין בני עדות שונות. "מבחינת הליטאים או הספרדים, הצד השני ממש עובר על חוקים – עד כדי כך שאולי כבר עדיף כבר להיות עם חילוני. יש שם הדרת נשים, יש אפליה על בסיס מגדרי ועדתי, חד משמעית. אולי דווקא הסרט הזה יכול לגשר קצת, להכיר את המניעים ולהראות את האנושיות. אני מאוד מקווה שיראו אותו משני הצדדים, החילונים והחרדים, כי הוא סרט נקי".

_OBJ

בחודש דצמבר תעלה בתיאטרון הקאמרי ההצגה "מלאכים באמריקה" בה תשחק קפלן, ובקרוב תגיע למסך העונה השנייה של "מלכת היופי של ירושלים", בה היא תחזור לגלם את דמותה של מרקודה. "בעונה השנייה הנשים החזקות עוברות טלטלות לא פשוטות", היא מספרת. "מעבר לסיפור אהבה, יש שם עוד כמה מערכות יחסים מעניינות ויהיו הפתעות. בעונה הזו מרקודה פחות אפלה, היא פורקת עול ומשולחת רסן". 

"מלכת היופי של ירושלים", שנקנתה על ידי נטפליקס ומשודרת בהתאם גם מחוץ לישראל, זיכתה את השחקנית בתגובות מפרגנות שגרמו לה לתיאבון רב ולתחושה שהכול פתוח: לכן, הצעד הבא שלה הוא גיחות לחו"ל. "פה סדרה, שם סדרה. אני רוצה להתאוורר בחו"ל ולחזור", היא אומרת. במקביל, שוקדת קפלן על כתיבת מחזה לילדים ומחזה למבוגרים יחד עם הפרטנר שלה לכתיבה, יואב בר-לב. עבודת הבימוי לא מדברת אליה כרגע והיא מעדיפה להתמקד בכתיבה לתיאטרון - אך היא מאמינה שיום יבוא והיא תכתוב גם סדרת טלוויזיה. 

מיכל ליבר רונן היא כתבת אתר Seret. לכתבות וסקירות נוספות