שבועיים בלבד לפני שייפתח, חושף פסטיבל הקולנוע הבינלאומי חיפה (19-28 בספטמבר) את סרט הפתיחה שלו, את הסרטים הזרים ואת האירועים המיוחדים שיתקיימו בו. הסרט שנבחר לפתוח את הפסטיבל הוא "מים שקטים" ("Stillwater") של הבמאי טום מקארתי ("ספוטלייט"), בכיכובם של מאט דיימון, קמיל קוטין ("10 אחוז") ואביגיל ברסלין, שהוקרן לראשונה בפסטיבל קאן בחודש שעבר. בסרט, שמבוסס באופן חלקי על סיפור משפטה של אמנדה נוקס, דיימון מגלם אב שמאחד כוחות עם אישה צרפתייה (קוטין) במטרה להוכיח את חפותה של בתו (ברסלין), שנכלאת בצרפת לאחר שהיא מואשמת ברצח שלא ביצעה.  

לצד התוכנית הישראלית הנרחבת, בפסטיבל יציגו סרטים בינלאומיים רבים שנחשפו בפסטיבלים הגדולים בעולם השנה ויוקרנו בהקרנת בכורה ישראלית בחיפה. ביניהם: "הקול האנושי", סרטו הקצר של פדרו אלמודובר עם טילדה סווינטון, "מה אנחנו רואים כשאנחנו מביטים בשמיים?" של אלכסנדר קוברידזה, "שירלי" של ג'וזפין דקר, "מינארי" של לי אייזק צ'אנג, "ליל הלהבות" של טטיאנה הואסו, "שומר אחי" של פריט קראהן ושני סרטים של הבמאי היפני ריוסוקה המגוצ'י: "הנהגת של מר יוסוקה" (זוכה פרס התסריט בקאן) ו"גלגל המזלות" (זוכה פרס חבר השופטים בפסטיבל ברלין). 

מתוך "בנדטה" (צילום: Pathé Distribution)
מתוך "בנדטה" של פול ורהובן | צילום: Pathé Distribution

במסגרת האדג'ית "הלילות הפרועים של חיפה" יוקרנו "בנדטה" של פול ורהובן (במאי "אינסטינקט בסיסי"), המגולל סיפור אמיתי על רומן בין שתי נזירות במאה ה-17, שסצנות סקס לסבי בין כותלי המנזר הסעירו את מבקרי פסטיבל קאן השנה; "לימבו", של הבמאי ההונג קונגי צ'אנג פו-סוי (טרילוגיית "מלך הקופים") - מותחן אלים ואינטנסיבי המתרחש בנוף עירוני מטונף ומצולם בסגנון מונוכרומטי מסוגנן; "טיל אדום" על אמריקה העכשווית של שון בייקר ("פרויקט פלורידה"); "פיג" המדובר של מייקל סרנוסקי, שבו ניקולס קייג' בתפקיד תמהוני שיוצא לחפש אחר החזירה שלו בחברת מסעדן מלוקק; אפוס הפנטזיה "עמוד השדרה של הלילה", שהוא שיתוף פעולה בין מורגן גאלן קינג ואמן הקומיקס פיליפ ג'אלט; ו"מראה מראה", פרשנות של הבמאית הלטבית לילה פקאלנינה לסיפור שלגיה בעידו הרשתות החברתיות. 

במסגרת רצועה מיוחדת שתעסוק בתרבות ואוכל יוקרנו שלושה סרטים בנושאים קולינריים, בהקרנות שיכללו גם פאנלים בהנחיית הילה אלפרט עם שפים ואנשי אוכל, מלווים בטעימות ושתייה. במסגרת זו יציגו "השף הצרפתי" - דרמה קומית על הקמת המסעדה הראשונה בעולם, "שף: סרט על אנתוני בורדיין" - המשרטט את סיפור חייו ומותו של השף אנתוני בורדיין, ו"נקודת רתיחה" - שצולם בשוט אחד במסעדת יוקרה בלונדון וחושף את הטירוף והאגו שמאחורי הקלעים.  

"תמונת הניצחון" - סרטו של אבי נשר (צילום: עמית יסעור, יח"צ)
מתוך "תמונת הניצחון" של אבי נשר | צילום: עמית יסעור, יח"צ

"תמונת הניצחון" של אבי נשר, המועמד ל-15 פרסי אופיר, יוקרן באירוע מיוחד המוקדש לקולנוע המאתגר מוסכמות קולנועיות ופוליטיות. הסרט, בכיכובם של ג'וי ריגר, אמיר חורי, אליאנה תדהר, משי קליינשטיין ותום אבני, מבוסס על סיפור אמיתי מ-1948 על במאי מצרי שנשלח להשיג את "תמונת הניצחון" של צבא מצרים, ומוצא את עצמו מתחבר לצעירים ישראלים. בערב אחר בפסטיבל יוקרן "שבילי התהילה" של סטנלי קובריק מ-1957 ויתקיים פאנל על קולנוע אנטי מלחמתי שבו ישתתף אבי נשר.

יוצר ישראלי נוסף שיפגוש את הקהל בפסטיבל הוא חגי לוי, שהסדרה שלו "תמונות מחיי נישואין" עולה החודש ב-HBO. הסדרה היא עיבוד מחודש לקלאסיקה של אינגמר ברגמן בכיכובם של אוסקר אייזק וג'סיקה צ'סטיין והבכורה שלה התקיימה בפסטיבל ונציה. 

הקרנת הסרט התיעודי "כנופיית רחוב: איך הגענו לרחוב סומסום" תלווה במפגש אונליין עם יוצרי הסרט ובאירוע לילדים בגן הפסטיבל. הסרט חושף את האמנים, אנשי החינוך והכותבים שיצרו בשנות ה-60 את הסדרה שהשפיעה על דורות של ילדים בכל העולם.  

התוכניה המלאה באתר הפסטיבל