פרק ראשון: הסרת עוקב

ב-13.8.19 קרה דבר: אייל גולן נכנס לאינסטגרם, המונה 779 אלף עוקבים כיום, והחליט "לעשות יסודי" כפי שנהוג לומר בקרב שוחרי ניקיון. "חברים יקרים", כתב גולן בפוסט, "ראיתי את הצעד שעשתה ציפי רפאלי ופשוט אהבתי. האמת שגם די נמאס לי לראות מה זה אכל, מה ההוא שתה, באיזה מועדון ההיא בילתה, באיזו מסעדה ההיא אכלה, לאן ההם נסעו ומאיזה יעד ההם חזרו. אז אל תכעסו עליי שאני מוריד עוקב. פשוט החלטתי שלא מעניין אותי יותר מה קורה אצל אחרים. אז פשוט כמו ציפי אעקוב רק אחרי משפחתי".

גולן לא ידע את זה בזמנו, אבל בהסרת העוקב האימפולסיבית הזאת הוא שחרר את הנצרה למה שעתיד להיות פיצוץ היחסים בינו לבין מי שעד לאותה נקודה הייתה חברתו הטובה והסנגורית העקבית ביותר שלו, אופירה אסייג.

ההחלטה, כפי שהבנתם מהטקסט, הייתה דרמטית: גולן לא מתכוון לטרוח בכלל לקבל הצצה לחייהם של אנשים שאינם בני משפחה שלו. אבל מהי משפחה? האם אלו האנשים איתם אתה חולק דם, מטען גנטי, דמיון פיזי ורוחני? או שמשפחה היא דווקא אנשים שקיבצת סביבך לאורך השנים, כאלו שהיו שם איתך בטוב וברע? התשובה, לדידו של גולן, היא גם וגם: גם בני משפחה וגם חברים. ליתר דיוק, חבר אחד.

גולן החליט להשאיר שבעה אנשים ברשימה שלו: בת הזוג דניאל גרינברג, ילדיו ליאם, אלין ויאן, אמו רונית, אחותו מאיה וגם ירון אילן, חבר ושדרן או שדרן וחבר. מי נשאר מחוץ לרשימה? שותפים מקצועיים ואישיים איתם גולן עשה דרך כמו בני פרץ או אופירה אסייג. בתגובה לידיעה שהעלה אז בר זגה לאתר "P Plus", אסייג השיבה כי היא "מכבדת את הטרנד של אייל גולן" וגם כי "יעבור לו".

יום אחרי אותה הסרת עוקב, מאור בן הרוש, ממדור הרכילות "העלוקה" של ידיעות אחרונות, פנה אל אופירה. "כשאייל התקשר ואמר לי שהוא הוריד עוקב אמרתי לו 'חכה שנייה' ותוך כדי השיחה הורדתי ממנו עוקב בחזרה", היא אמרה. למרות האינפול ההדדי, השניים עדיין שמרו על חזית אחידה: "החברות בין אופירה אסייג ואייל גולן אינה נתונה בספק", מסרו בתגובה ליאם הפקות, בבעלותו של גולן, "ואנו לא מתכוונים להיכנס לרכילויות כאלו או אחרות". אסייגה מצדה הבטיחה: "הנושא מוצה. מה שביני לבין אייל גולן יישאר בינינו בלבד".

ובכן, הנושא בהחלט לא מוצה ומה שקרה בין אסייג לבין גולן בהחלט לא נשאר בין שניהם. 

פרק שני: אם הכישוף שלך שווה מיליון או דולר

שבועיים אחרי הסרת העוקב, ב-26.8.19, אסייג ליוותה את אייל ברקוביץ', שניהם פרזנטורים של חברה שמייבאת חומצה היאלורונית לארץ, להזרקת בוטוקס ראשונה לברקו שסוקרה ב"ערב טוב עם גיא פינס" פחות בגלל הבוטוקס ויותר בגלל הסכסוך.

"אם זורקים עליי טיל, אני זורקת עשרה בחזרה", הצהירה אסייג כשנשאלה על גולן. עוד היא סיפרה כי בשיחת הטלפון שנערכה בינה לבין גולן טרם הסרת העוקב, גולן הזהיר אותה שהנעקבים היחידים שלו יהיו דניאל (בת הזוג) והבנים. "התאכזבתי מהקבוצה הקטנה שנשארה", אמרה אסייג בכאב למצלמה, "שאני, שנחשבת יותר מהנשמה שלך, שאני לא שם".

ההשראה למעשה, ציפי רפאלי, שוב עלתה בשיחה אבל על אף שאסייג הסירה מרפאלי עוקב לאחר שזו הסירה ממנה ("מי שמוריד ממני אני מורידה ממנו", הסבירה), אסייג הבהירה כי הסרת העוקב ביניהן איננה עילה לסכסוך. הניפוי של רפאלי, כך נטען על ידי אופירה, היה טוטאלי וטהור.

בשלב זה, ברקו מתערב בשיחה ומבהיר כי הצדק עם אסייג, עניין שעוד יחזור אליו כמו בומרנג ולא מהסוג שיש באינסטגרם. "מה שהבחורה הזאת עשתה בשבילו", אמר ברקו, "לא האחים שלו, לא ההורים שלו ולא הילדים שלו עשו. אם הוא הוריד את כולם, רק אותה הוא היה צריך להשאיר. אופירה צברה שונאים ושונאות בגללו והוא היה צריך להעריך את זה".

כמה ימים לאחר מכן, ב-2.9, בני פרץ, אז שותפו של גולן, משיק מתחם משרדים חדש. גולן לא מגיע לאירוע אבל אסייג דווקא כן. היא שוב נשאלת על הפרשה ושוב משיבה את אותם הדברים, בזמן שגולן נמצא באותו הזמן במסיבת יום ההולדת של החבר והנעקב והשדרן, ירון אילן, בקרית עקרון. "אני ואופירה זה מעבר לעוקבים ומעבר לאינסטגרם", עונה גולן כשנשאל על הנושא, "יש פה חברות אמת ואני אוהב את אופירה אהבת נפש, באמת. שום עוקב ושום הסרת עוקב לא תשנה את זה". כשנאמר לגולן שאסייג פגועה, השיב באותו מטבע שאסייג השתמשה בו: "יעבור לה", וכשנשאל האם יחזיר לה עוקב עכשיו, ענה שכן מאחר שהוא "מגדיר אותה משפחה". "כשאני אחזיר לכמה, אני אחזיר לה גם", ענה גולן. מה שהוא לא ידע אז, זה שהוא כבר לא יוכל להחזיר את אסייג לרשימה כי זו חסמה אותו.

פרק שלישי: לכל שבת יש מוצאי שבת 

ב-5.9, הארץ מפרסם תחקיר מטלטל על פרשת "משחקי חברה" בה גולן היה מעורב ב-2013. רויטל חובל מציגה לראשונה מסמכי חקירה שחושפים צד חדש בפרשה ואף מעידים על מחדלי חקירה שהתרחשו בעניינו של גולן. הפרסום מחזיר את הפרשה לכותרות ורבים קוראים לפתוח את החקירה מחדש. 

ב-9.9 גולן מגיע להתראיין אצל "אופירה וברקוביץ'". המטרה הרשמית: פיוס בין השניים. גולן לא יכול לקוות לעיתוי טוב יותר - הסכסוך בינו לבין אופירה מפרנס מספיק כותרות כדי לטשטש את ההדים של תחקיר הארץ.

גולן מתיישב בכיסא ומצחקק, לא מודע לכך ש-19 דקות של קרינג' טלוויזיוני לפניו. הוא בטוח שמדובר בראיון קליל שישיב את העניינים בין השניים לתיקונם אבל לא לכך אסייג מכוונת. הנרטיב של גולן: אין סכסוך. הנרטיב של אסייג שונה לחלוטין - היא פגועה עד עמקי נשמתה, מודיעה לגולן כי יחסיה עמו לימדו אותה שיעור חשוב בחיים: לא להישכב על הגדר בשביל אף אחד. הייתה גדר, קוצנית וענקית, ואסייג נשכבה עליה למענו של החבר המפורסם שבתמורה בחר להסיר עוקב ממנה, כאילו היא אחת האדם. הזעם בעיניה אומר הכל. גולן מצדו נראה בעיקר כמו מי שלא מבין איך זה קרה לו ולמה הוא לא עם גרעינים על הספה בבית עכשיו.

ברקו חוזר על הטענה שלו מאותה הזרקת בוטוקס מתוקשרת: אופירה עשתה בשביל אייל מה שאף אחד אחר לו. התגובה של גולן לסיפור היא, איך נאמר, מעניינת: "אמא שלי", מסביר גולן, "עשתה בשבילי את הדבר הכי גדול: להביא אותי לעולם". ברקוביץ' שואל מה הקשר אבל הקשר לא התגלה עד היום.

בזמן שגולן מצהיר "לא עשיתי כלום", אסייג משתגעת מחוסר ההבנה שלו, ופונה לאנשי ההפקה בזמן התכנית כדי להבין האם החבר לשעבר-אויב בעתיד הוא אמיתי או לא. גולן מנסה טקטיקה אחרת: הוא מציג את ברקוביץ' כמי ששמח לאידם של השניים, מרוויח מן הסכסוך העקוב על העוקב. ברקוביץ' מסביר כי עבורו מדובר בעול, שכן האחריות על אופירה נופלת עליו בשלמותה.

אסייג מוסיפה גפרור נוסף למדורה: דניאל גרינברג. היא רומזת, טוב, רומזת זה אולי לא המילה, היא אומרת שגרינברג מנתקת את גולן מחבריו, מחליטה מה הוא יעשה ולא יעשה וטוענת למעשי כישוף מצדה. ההתנגדות של גולן לטענות על כישוף מצדה של בת זוגו נבלמות על ידי אופירה, שממשיכה ואומרת כי היא עדיין תהיה לצדו למרות הכול, אבל ב-17:50 גולן כמעט מזהיר: "תפסיקי עם העקיצות כי זה לא נעים ולא כיף".

הסיפור בהחלט הולך להפוך ללא נעים ולא כיף.

פרק רביעי: יש לך משהו עצוב בעיניים

חודש וקצת אחרי, ב-28.10, נערכה פרימיירה לעונה חדשה בריאליטי "גולסטאריות" בה דניאל גרינברג השתתפה. בני הזוג הגיעו, כמובן, וכן גם אסייג. במקום נרשמה התעלמות הדדית בין הצדדים, וכשאסייג נשאלה על הנושא היא השיבה: "הנושא כבר משעמם. מאחלת לאייל בהצלחה, הוא נראה עצוב". בתגובה להערה הזאת, גולן העלה סטורי לאינסטגרם שלו ובו תמונה שלו לצדו של הכדורגלן דוד רביבו, ששמו עלה באותו ראיון של גולן ב"אופירה וברקוביץ'" כשאסייג טענה כי גרינברג הרחיקה בינו לבין רביבו. "אנחנו נראים מאוד מסוכסכים", כתב גולן, "ואני נראה ממש עצוב". הסכסוך בין גולן לרביבו, אגב, עוד יסלים ויגיע לחילופי תאשמות קשות.

יום אחרי פרסום הסטורי ההוא, אסייג הגיעה לשדר את תכנית הרדיו שלה עם ברקוביץ' באירוע שנתי שנערך למען נשים חולות סרטן. השניים, שמיודדים עם הבעלים, נשאלו על ידי צלם שהגיע לסקר את האירוע עבור מאקו סלבס בנושא הסכסוך עם גולן אך הפעם אסייג סירבה להשיב ובסיום השידור מיהרה לעזוב את המקום. 

אירוע גולסטאר, אוקטובר 2019 (צילום: אור גפן)
אייל ודניאל בבכורת "גולסטאריות" | צילום: אור גפן

השתיקה של אסייג לא מאריכה ימים וכמה ימים לאחר מכן, ב-2.11, ישראל קטורזה מגיע להתארח בתכנית של אסייג וברקוביץ', ושואל אותה על ההתעלמות שנרשמה בינה ובין אייל באותו שבוע. "אני ואייל גולן מאוד אוהבים אחד את השני", הודתה אסייג, "ואף אחד לא יצליח להפריד בינינו. אנחנו כרגע קצת בנתק, ימים יגידו. אין על האהבה שלי ושל אייל גולן, לא יעזור". 

ימים אכן אמרו: הנתק התמשך, יש על האהבה שלה ושל אייל גולן ורק בדבר אחד אסייג צדקה - שום דבר כבר לא יעזור.

פרק חמישי: צריך לדאוג לרייטינג

הרוחות שוקטות וסימנים ראשונים לרצון בפיוס מתגלים אצל אסייג, שפרסמה קטע מתוך "גולסטאריות" בו צולמה עם גרינברג בימים שלפני הסרת העוקב, וכתבה "היו ימים שכולנו אהבנו, הבנו וידענו להכיל". גם גרינברג פרסמה במקביל את אותו הקטע בסטורי ותייגה את אסייג.

בינתיים אסייג מגיעה ליום ההולדת של מיכל הקטנה, לשם הוזמנה גם רוסלנה רודינה, האקסית של גולן שעל פי דברים שנאמרו על ידי השניים, לא סיימו את יחסיהם בטוב. לאור הנסיבות האלו, אסייג ורודינה היו בנתק לאורך השנים אך באותו אירוע התחבקו מול המצלמות ואסייג הצהירה: "אני תמיד בעד שלום". הקרבה המחודשת לרודינה מעירה את גרינברג ממרבצה, ואחרי שרודינה הגיעה להתראיין אצל אופירה וברקו לכבוד הפיוס, גרינברג העלתה סטורי שמתייחס לאותו ראיון וכתבה: "אני תוהה מתי השם אייל גולן לא יעלה בתכנית 'אופירה וברקוביץ'. אה סליחה, צריך לדאוג לרייטינג".

רוסלנה רודינה, אופירה אסייג (צילום: ארן חן צלמים,  יח"צ)
השלימו. רוסלנה ואופירה | צילום: ארן חן צלמים, יח"צ

רוחות המלחמה נשבו מחדש וחודש אחרי אותה עקיצה, ב-11.2.20, גולן ואסייג הגיעו לחגיגות ה-24 של רדיו דרום והתעלמו האחד מהשנייה. הנתק ממשיך ולמחרת, ביום צילומים למותג אליו לוהקה אמלי מנקין, בתה של אסייג, גם לבת העשר היה מה לומר בנושא: "הוא פגע בה מאוד חזק והיא לא עשתה לו כלום, היא נתנה לו את כל חייה. שיתנצל ויגיד סליחה, היא בסך הכל חברה שלו והוא סתם פגע בה".

גם אסייג ניצלה את ההזדמנות כדי לחלוק את רגשותיה: "אייל לא היה חבר, הוא היה כמו משפחה. הוא לא נעלם, העלימו אותו, זה שני דברים שונים. אבל לא נורא, הכול לטובה".

לפחות במה שקשור לחברות בין אופירה לאייל, הכול היה לרעה.

פרק שישי: ילדה של אבא

ב-25.2, נערך אירוע השקה של HOT, גם בו נכחו אסייג וגולן - והשניים התעלמו זה מזה. גולן היה בדיוק לאחר הצעת נישואים לגרינברג ורשימת המוזמנים של הזוג לא כללה את אופירה.

החתונה של השניים נקבעה למרץ וגרינברג התראיינה לניב רסקין ב"חדשות הבוקר" על ההכנות לחתונה. באותו ראיון, כשנאמר לגרינברג כי בתה של אופירה הביעה געגועים לגולן, היא השיבה "אמלי מהממת. אם גילי ירצה ואמלי כל כך מתגעגעת - שיקפוץ אלינו איתה ושתתן חיבוק לאייל. הנושא של אופירה לא אקטואלי ולא רלוונטי כך שאפשר לדלג על זה הלאה".

ב-10.3 אסייג פרסמה בסטורי שלה תמונה של אייל ואמלי וכתבה: "לפני שתתחיל חרושת שמועות לא מדויקת, איחלתי אתמול לאייל גולן שיהיה מאושר ושיעברו עליו ימים טובים. הוא היה ג'נטלמן וענה 'תודה רבה'".

אייל גולן לקראת החתונה, מרץ 2020 (צילום: צילום מסך)
היה ג'נטלמן. אייל גולן ואמלי מנקין | צילום: צילום מסך

חודש אחרי, ב-6.4, גרינברג - עכשיו כבר נשואה לגולן ומצפה לילד ראשון ממנו - נאלצה לדלג חזרה אל הנושא כשהתראיינה לאמירה בוזגלו במאקו סלבס. "התראיינתי על זה כל כך הרבה אבל אני אענה לך כי אני שרופה עלייך", הסבירה, "היא לקחה את זה למקום של פגיעה אישית כי אייל החליט לעשות צעד מסוים וחיפשו את השעיר לעזאזל במקום להסתכל על זה שאייל הוריד עוקב, לנשום ולדבר איתו. אני לא אשמה. זה יצא קצת מגוחך. נפגעתי יותר בשביל אייל, לא עושים דבר כזה. את מדברת על האישה שלו ומשפילה אותה, זה לא חברי".

ב-13.4 בתו של בני פרץ, עכשיו שותפו לשעבר של גולן ומי שמצוי עמו בתביעות הדדיות ובסכסוך מקצועי ואישי עמוק, מעלה פוסט ובו האשמות קשות כלפי גולן. אחותו של גולן, מאיה, השאירה תגובה חיובית לפוסט בעוד שאסייג הסתפקה ב"ילדה של אבא" ואימוג'י לב.


אפילוג

עד לשלב זה, לא נעשו צעדים נוספים בין הנצים ולכן אין מנוס מלהכריע בנושא. על אף כי שוב ושוב חזרה הטענה, גם על ידי גולן, ברקוביץ' וגולשים רבים, כי מדובר בסכסוך קטנוני על נושא שטותי כאינסטגרם וכי זה לא נושא זה מכבד אנשים שעברו את גיל 15, חשוב להבהיר כי הסרת עוקב איננה אקט שנעשה כלאחר יד. במציאות בה אינסטגרם הוא לא רק זירה מקצועית שמפרנסת יחידים, אלא רשת חברתית בה אנחנו צורכים מידע, ומקום בו מתעצבת התפיסה החברתית והתרבותית שלנו - הסרת עוקב היא פעולה אלימה. זהו אקט הפגנתי שמביע חוסר עניין - וכיוצא מכך, חוסר אמון - בצד השני. כשמדובר בשני סלבס, שהפעילויות האינסטגרמיות שלהן נבדקות מקרוב ומעסיקות אנשים רבים, מדובר בלא פחות ממעשה של השפלה פומבית.

תחשבו על כל פעם בה גיליתם שאדם שהכרתם הסיר מכם עוקב או הסיר אתכם מרשימת החברים שלו בפייסבוק. גם אם אין ביניכם שום קשר ומעולם לא תכננתם לקיים אחד כזה, יש בפעולה הזו משהו שצובט את הלב. תארו לכם מה מרגישים כשמדובר בחבר קרוב שעושה זאת קבל עם וגופי תקשורת.

אסייג אמנם הפריעה לעצמה כשהחליטה להכניס לקלחת אנשים שאינם קשורים באופן ישיר - כמו דוד רביבו או דניאל גרינברג - אבל הטענה שלה, עד עכשיו, היא טענה מוצדקת: הפגיעה של גולן היא כזו שקשה להתאושש ממנה. הסרת עוקב, יגידו לכם הסלבס, היא עניין של "תקלות טכניות" או "שטויות שבהן אנשים מתעסקים", אבל היא תמיד הרבה יותר מזה. רק תיזכרו בפעם ההיא שאיתי לוי הסיר עוקב ממי שהייתה ארוסתו, הדר חיון, וטען שמדובר בתקלה טכנית בלבד רק כדי שכולנו נגלה כמה שבועות אחר כך שהשניים נפרדו וביטלו את החתונה.

הסרת עוקב ב-2020, וכך הייתה גם ב-2019, היא פעולה פוליטית חמושה במטען אישי. כשאנחנו מסירים עוקב, אנחנו כמו מסירים מהלב. ודבר כזה חברים לא עושים. אופירה אסייג צדקה.