מלאכת החיים חנוך לוין
מלאכת החיים
נכון, להשוות בין לאורה ריבלין לתיקי דיין זה קצת כמו להשוות בין רול סושי איכותי לנתח פילה משובח – שני פינוקים שונים לחלוטין עם אותו פוטנציאל לרגש את כל החושים. ובכל זאת, אנו חיים בעולם תחרותי ותמיד יש בחירה אחת. כמו שכשמגיח למסכים רימייק לסרט קולנוע, מיד נשווה אותו למקור, כך גם בתיאטרון מחזות עולים שוב ושוב – ואם הזדמן לכם לראות יותר מהפקה אחת של אותו מחזה, אוטומטית תשוו ביניהם. סה לה וי. כך קרה לי כשצפיתי בהפקה המחודשת של אחת מיצירות המופת הגדולות ביותר של חנוך לוין, "מלאכת החיים".                         

לפני 15 שנים נפלה בחלקי הזכות הגדולה לצפות ביוסי בנאי הנפלא והמנוח לצד תיקי דיין (שתיבדל לחיים ארוכים) בחידוש הראשון של אותו מחזה אלמותי, והשבוע יצאתי נפעם מהחידוש השני בכיכובם של ששון גבאי ולאורה ריבלין. ההשוואה בין שתי הדיוות הגדולות הייתה בלתי נמנעת, והעובדה ששתיהן דיירות לשעבר באותו ויטק 9 מיתולוגי של "קרובים קרובים" לא עזרה. אלוהים אדירים, הן אפילו קרובות משפחה, לאורה נשואה ליהורם, שהוא הרי אח של תיקי. ובמשפחה כמו במשפחה – חייבים להשוות.

ייאמר לזכותם של ריבלין ושל במאי ההצגה, רוני פינקוביץ', שהם מאוד הרחיקו את לביבה של לאורה מלביבה של תיקי. לאורה הצליחה ליצור לביבה חדשה –  משלה – מודעת יותר, אצילית יותר ובעיקר שלווה יותר. בזמן שתיקי הכניסה לדמות סף עצבים מאוד נמוך והפגינה קולניות רבה על הבמה, לאורה מפלסת את דרכה המתישה של לביבה עם הרבה שקט פנימי ומחשבה.

ואולי זו בכלל הגדולה של לאורה כשחקנית. תמיד נדמה שהיא בכלל לא למדה את הטקסט. היא מגמגמת הרבה – בדיוק כמונו בחיים האמיתיים – ומהפנטת באותנטיות המופלאה שהיא מביאה איתה לבמה. לא לשווא היא נחשבת בין שחקניות התיאטרון הגדולות ביותר שלנו. זה לא שלתיקי חסר משהו, אבל אם אני נאלץ להכריע, כנראה שהלביבה של לאורה ריגשה אותי יותר מזאת של תיקי.

בכלל, יש משהו בהפקה המחודשת הזאת של אחד המחזות הגדולים שנכתבו בעברית, שמרגיש מאוד נכון. כמובן שגם ששון גבאי מדהים כהרגלו בתפקיד יונה פפוך ואפילו לא נופל מזה של בנאי ז"ל, וגם יצחק חזקיה מביא איתו גונקל מדויק וטורדן מתמיד. אבל מעבר לקאסט הפנטסטי, קוננה בי התחושה שאני רואה הצגה חדשה לגמרי.

כשצפיתי בגרסה המצולמת של הפקת התיאטרון המקורית משנת 1989, בכיכובם של ליא קניג ומוסקו אלקלעי, הרגשתי שההפקה של תיקי ויוסי לא הביאה איתה בשורה חדשה מעבר לצמד שחקנים ענקיים. לעומת זאת, בהפקה הנוכחית מרגישים מיד בבחירה לברוח מהשטאנץ המתבקש של המחזה. אפילו את המונולוג הקלאסי של לביבה, אותו גם תיקי וגם ליא צרחו מהחלון, לאורה הגישה הפעם בשקט, והצליחה לצמרר לא פחות.

מלאכת החיים (צילום: גדי דגון )
אוהבים את תיקי, אבל לאורה מנצחת | צילום: גדי דגון

יותר מכל, עם כל הכבוד לשחקנים האדירים שזכו להשתתף בהפקות השונות, יש כאן מחזה נדיר, חוצה דורות ועל זמני. לעד הוא יצליח להטריד כל זוג שיושב בקהל – וכמובן יגרום להם לצחוק הרבה בתוך הסערה הרגשית האינטנסיבית. זה לא שלרווקים מדובר בחומר קל לעיכול, אבל לזוגות נשואים מובטח מסע מטלטל במיוחד, אך גם מומלץ במיוחד. חשוב שכל דור ודור יצפה ביונה ובלביבה פופוך. למען יראו וייראו. שחס וחלילה לא ייגמרו כמוהם. ועכשיו, כשלאורה וששון מגלמים אותם, יש לכם עוד סיבה שמחייבת לרוץ ולרכוש כרטיסים.