בסוף השבוע דיסני הכריזה מספר הכרזות שהרעידו את קהל חובבי הקולנוע. ואמנם טריילרים חדשים יצאו וסרטים חדשים הוכרזו, אבל במחוזותינו ידיעה אחת הרעישה במיוחד את התעשייה: שירה האס מצטרפת ליקום הקולנועי של מארוול. האס - שכבר בגיל 27 היא אחת השחקניות הכי מעוטרות בתולדות המדינה, עם מועמדות היסטורית לאמי על תפקידה ב"המורדת" - לוהקה לאחד מסרטי מארוול העתידיים הבאים עלינו לטובה, "קפטן אמריקה: סדר עולמי חדש". זה יהפוך את האס לשחקנית הישראלית הראשונה ב- MCU (בניכוי נטלי פורטמן, כמובן). האס תגלם את גיבורת העל הישראלית סברה. אבל מי היא סברה?

בקומיקס, סברה מזוהה בעיקר עם חבורת אקס מן, שעד כה כמעט ולא הופיעה ביקום הקולנועי של מארוול. בשנים האחרונות, אחרי שאולפני מארוול רכשו מאולפני פוקס המאה עשרים את הזכות להשתמש בדמויות של אקס מן, חל שינוי – והדמויות של אקס מן החלו להופיע בסרטי מארוול: פרופסור איקס התארח ב"דוקטור סטריינג'", למשל. דמותה של סברה, שתופיע בסרט הבא של "קפטן אמריקה", היא חלק מהשינוי הזה.

סברה נולדה ליד ירושלים בשם רות בן- שֹׂרַף, אבל אחרי שהתגלתה כמוטנטית עברה עם משפחתה לקיבוץ מיוחד בניהול ממשלת ישראל. בניגוד למוטנטים רבים אחרים בסדרת אקס-מן, כוחותיה המיוחדים של סברה לא הפכו אותה למנודה חברתית: הממשלה, כך נראה, אימצה באהבה את המוטנטיות הייחודית של רות ואימנה אותה להיות סוכנת-העל הראשונה בתולדות ישראל, ובהמשך היא אף הפכה לסוכנת מוסד ולשוטרת.

סברה, גיבורת העל הישראלית של מארוול (צילום: מארוול)
סברה, גיבורת העל הישראלית מהקומיקס שתגלם שירה האס | צילום: מארוול

כוחותיה המיוחדים של סברה כוללים כוח מוגבר, מהירות-על, חסינות, יכולת ריפוי ותעופה. ברשותה גלימה שמאפשרת לה לעוף וכפפות שיורות חצים משתקים. ובנוסף, כמו כל מי שעבר הכשרה קרבית במדינת היהודים, הגיבורה מיומנת גם בקרב מגע. סברה קרויה כך פשוט משום שהיא צברית, וגם כרפרנס לפרי האהוב והמזוהה עם ישראל, הלא הוא הסברס.

קוראי הקומיקס פגשו את סברה בפעם הראשונה במהלך ביקורו של הענק הירוק בנמל תל אביב. בגלל אי הבנה כלשהי, הענק הירוק והאהוב החל להיאבק בצה"ל (שחייליו, כידוע, מסתובבים בהמוניהם בנמל תל אביב). סברה התכוונה להצטרף לכוחות הלוחמים מול הענק, אבל הבינה מאוחר יותר שמדובר בגיבור על שנמצא בצד של הטובים. סברה הופיעה שוב בקומיקס בקרב נגד נבל-העל הגרנדמאסטר, שם התמנגלה עם איירון-מן ועם שי-האלק, יחד עם עוד שני גיבורי על מקומיים: האביר הערבי (גיבור העל הסעודי) וקפטן בריטניה. בנוסף לכל אלה, סברה היא גם אם שכולה. בנה הקטן יעקב נהרג בפיגוע, וסברה לא בחלה באמצעים במטרה להביא לדין את המחבלים שרצחו אותו.

סברה והענק הירוק (צילום: marvel)
המפגש של סברה ושל הענק הירוק | צילום: marvel

כזכור, אחד האירועים הבולטים במארוול הוא מלחמת האזרחים, שהתרחשה בעקבות הסכסוך של איירון מן ושל קפטן אמריקה. בקומיקס, סברה הממסדית עמדה לצד איירון מן ותמכה ביוזמה לרישום ממשלתי של גיבורי על כנשקים חיים להרס המוני. מעבר לזה, הופעותיה בקומיקס נראות בדרך כלל כדרך לייצוג של ישראל בעולם של מארוול: סברה כסוכנת מוסד שמסייעת לאקס-מן בתמורה למידע מודיעיני, סברה בכותל המערבי, וכן הלאה.

סברה היא גיבורת העל הישראלית הראשונה של מארוול, אבל מה שכן - היא לא גיבורת העל הישראלית הראשונה *אי פעם*. אורי פינק, חלוץ הקומיקס הישראלי (ומי שאחראי בין השאר גם על "זבנג"), ברא את גיבור העל הישראלי סברמן ב-1978, בחוברת הקומיקס "סברמן" – שיצאה שנתיים לפני בכורתה של סברה במארוול. כיום, נשארו מעט מאוד עותקים של אותו ספר קומיקס ישראלי ופורץ דרך. היום, לאחר הדיווח על ליהוקה של האס לתפקיד סברה, פינק כתב פוסט בפייסבוק ובו התייחס לדמיון המקרי-או-שלא של סברה לדמות שהוא עצמו יצר. "די ברור לי שבזמנו מישהו שם ראה את כל ה'הייפ' שהיה על 'סברמן' באותה תקופה", כתב פינק בפוסט בעקבות ההשוואה המתבקשת בין שני גיבורי העל. "הייתה כתבה במגזין People!".

פינק גם ציין כי היו רבים שהציעו לו לתבוע את מארוול, אך לדבריו הוא לא יעשה זאת, משתי סיבות: הראשונה – העובדה שאין לו זכויות יוצרים על השם "סברה" (שכן המילה, כאמור, נובעת מהמילה "צבר", שהשימוש בה הגיוני ומתבקש כשיוצרים גיבור על ישראלי). השנייה – עורכי הדין המפלצתיים שפינק יאלץ לעמוד מולם במידה ויתבע. "חבל על המאמץ", כתב. 

אם לחזור לענייננו, ראוי לציין שסברה היא דמות מאוד משנית ביקום הרחב של מארוול. מסתמן שאין לה הופעות רבות במיוחד בספרי ובחוברת הקומיקס לאורך השנים, והיא הופיעה רק בסדרת טלוויזיה מצוירת אחת עד כה - בפרק בודד בסדרה "ארבעת המופלאים". עוד לא ידוע מה יהיה גודל תפקידה של האס בסרט החדש; העובדה שליהוקה לסרט היה מהראשונים שהוכרזו יכולה לעורר אופטימיות בקרב עדת מעריציה של האס הצעירה והמוכשרת.