נושא פערי השכר בין גברים לנשים הוא אחד הנושאים המקוממים והמדוברים ביותר במאבק לפמיניזם ולשוויון בין המינים. הוליווד, בתור הסמל לדמותה של אמריקה, היא אחת מהדוגמאות הבולטות לפער, כששחקנים גברים מקבלים באופן עקבי שכר גבוה יותר מהקולגות הנשים שלהם.

הדוגמה העדכנית ביותר לכך היא אחד הסרטים המצופים ביותר של השנה, "אל תסתכלו למעלה", שיגיע לנטפליקס בחודש הבא ונחשב לאחד הפרויקטים הכי שאפתניים של שירות הסטרימינג עד כה. מופיעים בו כוכבים ענקיים דוגמת מריל סטריפ, קייט בלאנשט, ג'ונה היל ורבים אחרים, והצמד שמככב בתפקידים הראשיים הם ג'ניפר לורנס ולאונרדו דיקפריו. מה הבעיה? נחשפו תלושי השכר שלהם: לורנס אמנם מרוויחה סכום נאה לכל הדעות של 25 מיליון דולר - אך דיקפריו, שמככב לצידה, מרוויח 30 מיליון דולר. כלומר 20 אחוזים יותר.

כעת, לורנס, שידועה בהיותה סנגורית של המאבק בפערי שכר, החליטה להגיב לפער הזה - ובחרה דווקא לתמוך בפער. "ליאו מביא יותר צופים משאני מביאה. אני מרגישה בת מזל ושמחה על ההסכם שלי", הודתה השחקנית בראיון למגזין ואניטי פייר, אך הוסיפה: "בסיטואציות אחרות, ממה שראיתי - ואני בטוחה שנשים אחרות ראו גם כן - היא שזה מאוד לא נוח לברר על שכר שווה. ואם את מטילה ספק במשהו שנראה לך לא שוויוני, אומרים לך שזה לא קשור לפער מגדרי, אבל שהם לא יכולים להגיד לך מה זה כן", הסבירה.

בעבר פרסמה כוכבת "משחקי הרעב" מאמר דעה בו הגיבה על הפערים הגדולים בשכר בינה ובין הכוכבים הגברים של "חלום אמריקאי" ("American Hustle"). "אחרי הפריצה בסוני גיליתי כמה משלמים לי פחות מאשר ברי המזל עם הזין", כתבה לורנס ב-2015. "לא כעסתי על סוני, כעסתי על עצמי. נכשלתי במשא ומתן כי ויתרתי מוקדם. לא רציתי להמשיך לריב על מיליוני דולרים שבכנות, אחרי שהשתתפתי בשני זיכיונות, לא הייתי צריכה".

"יכול להיות שזה בגלל שאני צעירה", המשיכה השחקנית. "יכול להיות שזה קטע אישיותי. אני בטוחה שזה שניהם. אבל זה חלק באישיות שלי שאני נאבקת מולו שנים, ובהתבסס על הנתונים, אני לא חושבת שאני האישה היחידה עם הבעיה הזאת... יכול להיות שיש עדיין הרגל מתמשך של לנסות להביע את הדעות שלנו בצורה מסוימת שלא 'תפגע' או 'תפחיד' גברים?".

לאחרונה גם קירסטן דאנסט התבטאה בנושא, וסיפרה על פערי השכר העצומים שהיו בינה לבין טובי מגוויר בלהיט "ספיידרמן" משנת 2002. "הפער בשכר ביני לבין ספיידרמן היה קיצוני מאוד", שיתפה השחקנית, והתייחסה לעובדה כי הוא משחק את הדמות הראשית בסרט - אך הדגישה כי בסרט השני בסדרה, שניהם גילמו דמויות מרכזיות ולמרות זאת, הפערים בשכר נשמרו.

מתוך "אל תסתכלו למעלה" (צילום: באדיבות נטפליקס, יחסי ציבור)
מתוך "אל תסתכלו למעלה" | צילום: באדיבות נטפליקס, יחסי ציבור

במחקר שנערך באוניברסיטת לנצ'סטר בבריטניה בשנת 2017 נמצא כי פערי השכר בין המינים בהוליווד עומדים על קצת יותר ממיליון דולר. החוקרים גילו כי הפער גדול עוד יותר, ועומד על מעל 2 מיליון דולרים בין גברים לנשים, ושנשים מרוויחות כ-56 אחוזים פחות מגברים - אך כי חלק מהפערים האלה נובעים ממשתנים כגון ניסיון קודם, ז'אנר הסרט ולהיטים אחרים בהם כיכבו. אחרי ניקוי כל המשתנים האחרים, הפער הקיים נותר כ-25 אחוזים פחות לנשים.

ב-2020 מצא מכון המחקר האמריקאי פיו, כי נשים בארה"ב מרוויחות 84 סנט על כל דולר של גבר. בהתבסס על הממצאים האלו, ייקח לאישה 42 יום נוספים כדי להרוויח את מה שגברים הרוויחו ב-2020. גם בישראל המצב גרוע, ואפילו גרוע יותר מארה"ב: אנחנו נמצאים במקום האחד לפני האחרון בפערי השכר בין המינים מתוך מדינות ה-OECD (כשקוריאה הדרומית נמצאת במקום האחרון).