פסטיבל הקולנוע "לילות שחורים" מתקיים בימים אלה בטאלין, אסטוניה. בפסטיבל משתתפים לא מעט ישראלים, שהגיעו עם הסרטים שלהם וחלקם ניצלו את הבמה כדי להעלות מודעות לטבח ב-7 באוקטובר ולנושא החטופים. אושרי כהן, שמככב בסרט "מלך החגיגת" של אורי מרנץ על הכימאי שהפך לברון סמים מודרני כשהמציא את סם הפיצוציות הפופולרי, הגיע לשטיח השחור של הפסטיבל עם סרט צהוב ועל ידו כתב “Bring Them Back”.

"השטיח קצת מתכתב עם התחושה שלנו, המשלחת הישראלית יש", הסביר כהן. "הגענו לפה בלב קצת כבד, אבל היה לנו חשוב להגיע כדי שהשטיח הזה לא יישאר ריק מישראלים. בתוך המחשבות על הסרט, ההצלחה שלו והרצון שהוא יזכה ויש לנו דבר אחד מעל הכל והוא הרבה יותר חשוב וכתבנו אותו על הידיים. אנחנו מרגישים שהחזית של המלחמה, מעבר לקרבות, יש את החזית האחורית של האומנות הישראלית שבתקופות כאלה קצת הולכת לאיבוד ואנחנו נעשה כל מה שאפשר להמשיך להשמיע את הקול שלנו ולהמשיך לעשות יצירה ישראלית. היום, פה בשטיח שחור באסטוניה, אני מרגיש הכי ישראלי שיש".

בשיחה עם mako, נשאל כהן אם הרגיש אנטישמיות בפסטיבל וענה: "האמת שלא הרגשנו פה טיפת אנטישמיות. מהבחינה הזאת זה עבר ממש חלק ונעים והתחושות לפחות כרגע נעימות מאוד".

ותמיכה קיבלתם?
"אני לא יודע אם אפשר לקרוא לזה תמיכה. יש פה התעקשות להישאר אומנותיים ולא להכניס פוליטיקה, אבל המשלחת הישראלית התעקשה כן לדבר על זה ולהתעסק בזה כי אי אפשר שלא. אז אנחנו רשמנו על הידיים מסרים, יש במאית ישראלית שדיברה על המצב ארוכות אחרי ההקרנה של הסרט שלה והתפתח דיון בחדר (דיון חם ונעים ממה שהבנתי). מבחינתנו כאומנים חשוב לנו להעביר את המסרים אך בצורה אלגנטית ולא מתעמרת. מים בסלע. לאט ובשקט".

View this post on Instagram

A post shared by Oshri Cohen (@oshricohen)

ביד השנייה, כתב "לנצח אוהב ליאם שרם", לזכרו של חברו שנרצח בפסטיבל "נובה" ברעים. "אני אוהב אותך אחי וכמה שאני רחוק אני הכי קרוב אלייך ואני אוהב אותך. זה בשבילך גם אם נזכה וגם אם לא. עם ישראל חי. אני אוהב אתכם", אמר כהן בקול חנוק.

גם הבמאית מאיה קניג וכוכבות סרטה "חלב", הילה רוח והדס ירון, הגיעו לשטיח האדום עם סרטים צהובים וכיתוב של Bring Them Home על היד. "ההחלטה לבוא לפה הייתה לא קלה", כתבה רוח. "אבל הבנתי שחשוב לתת לחיים מתוך בתוך כל הקושי והאלה. זה סרט על אהבה ואימהות והמשמעויות שהוא מקבל בזמנים הדפוקים האלה רק מחזירות שוב ושוב ל-239 שאני מתפללת שיחזרו בשלום. בכלל שלום. מילה שהתגעגעתי אליה. הלוואי והאלימות והכאב ייפסקו".

View this post on Instagram

A post shared by הילה רוח heyyyyyy (@hila.ruach)