גרמניה עושה צעד משמעותי נוסף לעבר לגליזציה: שר הבריאות הגרמני קארל לאוטרבך הצהיר אתמול (שלישי) כי המהלך מקבל גיבוי מהאיחוד האירופי, ובכך למעשה מתגברת גרמניה על אחד המכשולים הגדולים ביותר שהיו צפויים בדרך למהלך. כמדינה הכפופה לחוקי האיחוד, היה חשש גדול בקרב מקדמי הלגליזציה בגרמניה כי יוצבו מכשולים בדרך לצעד העצמאי שמתכננת המדינה, אבל כעת נראה כי ניתן לגרמנים אור ירוק להמשיך את הליך הפיכתו של השימוש בקנאביס לחוקי לחלוטין.

צעירים מעשנים קנאביס (צילום: fotoNino, shutterstock)
מעשנים קנאביס | צילום: fotoNino, shutterstock

על פי הצהרת שר הבריאות, הצעת החוק תוגש בשבועות הקרובים. זאת לאחר שנוסח שלה נשלח לנציבות האיחוד האירופי לצורך אישור משפטי וחוקי. הסעיפים המשמעותיים של הצעת החוק כבר פורסמו לציבור הרחב לפני מספר חודשים, והם כוללים אישור לכל אזרח מעל לגיל 18 לרכוש קנאביס בבתי מרקחת או בחנויות ייעודיות שיקבלו אישור לכך, ולהחזיק בכל עת ובכל מקום עד 30 גרם מהחומר. בנוסף, יאושר גידול עצמי של קנאביס, בהיקף שטרם צוין. בשלב הראשון לא תאושר מכירת מוצרי קנאביס אכילים. פרסום של מוצרי קנאביס – מלבד כזה הקשור לחינוך לשימוש בטוח ונכון בצמח – ייאסר לחלוטין.

ברלין (צילום: hanohiki, shutterstock)
ברלין | צילום: hanohiki, shutterstock

בעת פרסום סעיפי החוק באוקטובר האחרון הבהיר שר הבריאות כי אין מועד מתוכנן להגשת הצעת החוק, שכן המהלך תלוי באישור משפטי של נציבות האיחוד האירופי. כעת, כשגם הצעד הזה נמצא מאחוריה, ברלין נמצאת מרחק נגיעה מלהפוך לליברלית ומושכת תיירים אפילו יותר מכפי שהייתה עד כה.
ההשערה בגרמניה היא שחוקי הלגליזציה ייכנסו לתוקף עד תחילת 2024. מצב דומה, אגב, קיים גם בצ'כיה, שכנתה של גרמניה. הצ'כים מקדמים במהירות מהלך שאמור להבטיח לגליזציה עם תחילת השנה האזרחית הבאה. יתרה מכך, יתכן ששתי המדינות השכנות, החולקות גבול באורך של יותר מ-800 ק"מ, יכריזו על שינוי מעמדו החוקי של הקנאביס במקביל, על מנת לאפשר תנועה חופשית עם הצמח וסחר הדדי.