צ'כיה וגרמניה מתכננות לאשר לגליזציה של קנאביס ביחד, כך דווח בסוף השבוע במגזין הכלכלי פורבס (Forbes). מטרת המהלך היא לייצר סנכרון בין שתי המדינות בנוגע לשיטת ההנחלה של החוקים החדשים ואכיפתם.

גרמניה נמצאת כבר זמן מה בדרך הבטוחה ללגליזציה. כבר לאחר הבחירות שנערכו לפני כ-11 חודשים דווח כי בגרמניה עובדים על המתווה להחלת לגליזציה של קנאביס במדינה, ובחודש מאי אושר כי משרד הבריאות הגרמניה אכן פועל בנושא. בסוף החודש שעבר פרסם שר הבריאות של גרמניה את המתווה החדש, שיאפשר רכישה והחזקה חוקית של עד 30 גרם קנאביס לכל אדם מעל גיל 18. מועד רשמי להחלת החוקים החדשים לא פורסם, אולם ברור כי בגרמניה פועלים לקדם את המהלך בהקדם האפשרי, תוך הבנה של היתרונות הכלכליים האדירים שהמדינה יכולה להרוויח ממיסוי של מוצרי קנאביס שיימכרו באופן חוקי.

ברלין (צילום: GettyImages, spreephoto.de)
ברלין, גרמניה | צילום: GettyImages, spreephoto.de

במקביל, גם בצ'כיה פעלו באותה העת לקידום חקיקה שתאפשר גידול קנאביס ושימוש בצמח לצרכי פנאי. הנושא אושר לפני כחודשיים על ידי יו"ר הרשות הצ'כית למלחמה בסמים, במהלך הכנס האירופי למלחמה בסמים שנערך בפראג, תוך הבנה שאזרחי צ'כיה צורכים קנאביס בין כה וכה, וכי המדינה רק תוכל להרוויח משליטה ובקרה של מערכות החוק והמיסוי על הנושא. מתווה הלגליזציה המלא של צ'כיה אמור להיות מוצג סביב מרץ 2023, כאשר השאיפה היא להחיל לגליזציה עד תחילת 2024.

ההבנה כי שתי המדינות נמצאות בהליך חקיקתי שמטרתו לגליזציה מלאה של קנאביס, היא העומדת בבסיס תכנית שיתוף הפעולה בין המדינות. לרוב המדינות בעולם עדיין אין ניסיון רב בחקיקה מסוג זה, ושיתוף של תוכניות עבודה ודעות של אנשי מקצוע משני הצדדים תוך כדי התהליך עשוי רק לתרום לשתי המדינות.

אנשים מעשנים קנאביס (צילום: christopherbrownphotos, shutterstock)
עישון קנאביס. בקרוב יהיה חוקי גם במדינות הגדולות באירופה | צילום: christopherbrownphotos, shutterstock

נוסף על כך, צ'כיה וגרמניה חולקות גבול משותף באורך 815 ק"מ, וכשתי מדינות החברות באיחוד האירופי, לא קיים צורך בהצגת תעודות או בבדיקה ביטחונית כלשהי בעת המעבר בין המדינות. החלה מסונכרנת של חוקי הקנאביס החדשים צפויה למנוע הסתבכות מיותרת של אזרחים עם החוק בעת מעבר ממדינה אחת לאחרת, כאשר בכל מקרה שתיהן אמורות להחיל לגליזציה בתקופה הקרובה.