הרבה ביקורת הושמעה בחודשים האחרונים כלפי שר הבריאות החדש ניצן הורוביץ. כזכור, טרם מינויו לתפקיד, טרח הורוביץ להתראיין בכלי תקשורת רבים כחבר כנסת של מפלגת מרצ שתומך בלגליזציה. הוא גם הודה בעבר כי צרך קנאביס לצרכי פנאי. רפורמת הקנאביס שניסתה להעביר הקואליציה אליה הוא משתייך נפלה ועד היום הוא נמנע להביע את עמדתו כשר הבריאות בנושא, על אף שמצוקת מטופלי הקנאביס זועקת לשמיים.

"מבחינת הישראלים עישון קנאביס הוא כבר מזמן לא פשע" כתב הורוביץ בעצמו, שנתיים לפני שהתמנה לשר הבריאות. "נראה לכם שבממשלה לא מבינים את זה? ובכל זאת, השרים הפחדנים לא מצליחים לגייס את האומץ ולהפוך את הקנאביס לחוקי. גם כתרופה לחולים, וגם כמוצר צריכה אישי לכל השאר".

לכבוד חג הסוכות ולרגל 100 ימים הראשונים של הממשלה, קיימה אמש מפלגת מרצ אירוע רשת בשם "הסוכה הדיגיטלית", ובו דיברו חברי המפלגה על הנושאים הבוערים ביותר המעסיקים את בוחריה. בין הדוברים היה גם יו"ר המפלגה, ניצן הורוביץ, שהתייחס בפעם הראשונה לנושא ממנו נמנע במשך חודשים.


(הארוע המלא מאתר מרצ. דבריו של הורוביץ בנוגע לקנאביס ב-1:13 ש').

הוא אמנם לא פירט את תוכניותיו, אך הבטיח כי בקרוב נראה שינויים גדולים וחיוביים. "אני מקווה שככל שהממשלה הזאת תמשיך, עם כל הביקורת שיש לפה ולשם, ויתנו לנו לעבוד, אז נעשה שינוי גדול במערכת הבריאות, כולל קנאביס! הנה, רציתם שאני אגיד קנאביס? קנאביס!" אמר השר.

"אני רוצה לשחרר את זה", המשיך. "אני חושב שזה לא צריך להיות פלילי. אני רוצה שאנשים שמשתמשים, בין אם מטופלי קנאביס רפואי או בכלל לצרכי פנאי, כמובן באמות מידה מסויימות, אבל שזה יהיה הרבה יותר חופשי. ואני כבר פועל בעניין הזה ואתם תראו את התוצאות בחודשים הקרובים. אתה כבר יכול לראות, שלושה חודשים סגרנו, כבר לא מעט דברים שהבטחתי השלמתי. נעשה גם את השאר".

הדברים של שר הבריאות מעוררים אופטימיות. חודשים יגידו אם האופטימיות הזו מוצדקת.