"מבחינת הישראלים עישון קנאביס הוא כבר מזמן לא פשע”, קבע בעבר ניצן הורוביץ, שר הבריאות החדש, כשנשאל בתכנית "מצב האומה" על ידי יהונתן גפן "מה אתה חושב על לגליזציה של סמים קלים?". לא לקח לו יותר משניות בודדות לענות "אני בעד". עוד הוסיף, "כן, כן, אני בעד. אני חושב שהפללה של אנשים על הרקע הזה היא דבר איום ונורא. תראה מה קורה בארצות הברית, אני חושב שזה יותר מזיק ממועיל".

הורוביץ גם הודה כי עישן והוא תומך בלגליזציה, עוד ב- 2013 בעת שהתמודד לראשות עיריית תל אביב, דוברת משרדו אישרה את הדברים ואמרה “התשובה בתוגבה לכתבה בMYNET, שעסקה בשאלה מי מהמתמודדים לראשות העיר  תומך באישור הסמים.

ב- 2013 חברת מפלגתו, ומי שמונתה לשרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, הגישה הצעת חוק לתיקון פקודת הסמים המסוכנים והוספת חומר קנאביס כחומר בעל תועלת רפואית. ההצעה שנדחתה, נועדה להוציא את הקנאביס מרשימת החומרים ללא תועלת רפואית, ובכך לאפשר קבלת קנאביס רפואי לפי מרשם רופא ועל פי שיקול דעתו של הרופא. זנדברג אמרה כי היא פועלת על מנת "שצרכני קנאביס לא יוגדרו כעבריינים פליליים אם יחזיקו בכמות שלא עולה על 15 גרם ומיועדת לשימוש אישי". החוק צפוי היה לעלות לקריאה טרומית, ולצורך קידומו הוכן קמפיין וגויסו מתנדבים. "קנאביס הוא לא סם מסוכן, הוא חלק מתרבות הפנאי של אנשים נורמטיביים רבים", הסבירה ח"כ זנדברג. "כל שוטר, חוקר או תובע שמטפל באדם שעישן ג'וינט מבזבז את זמנו ואת כספי המסים שלנו. ההצעה הזו היא מינימלית ומינורית ביחס לשינויים שכבר מיושמים בהצלחה במדינות שונות בעולם. רבים כל כך מחכים ומייחלים לשינוי החוק ואני מקווה שהכנסת הבאה תיענה לציפייה הזו". הורוביץ הצביע בעד התיקון לחוק. 

 

 

ב-25 ביולי 2019 הודיעו מרצ, ישראל דמוקרטית והתנועה הירוקה על התמודדות משותפת בבחירות לכנסת ה-22. הורוביץ תיאר כי חברי מפלגתו תומכים בלגליזציה מלאה של קנאביס, ואכן ניתן למצוא ברשימה את תמר זנדברג, אילן גילאון ותומכים נוספים.

גם במצע המפלגה ישנו סעיף מפורט המתייחס ללגליזציה והיבטיה השונים. בין היתר, נכתב כי "יש לקדם לגליזציה של קנאביס ומוצריו לצד מאבק בסוחרי הסמים הקשים". חברי "המחנה הדמוקרטי" נאבקים כבר שנים למען לגליזציה מלאה של קנאביס.

באוגוטס 2011 הוא התייחס לסרטון הקשה של ידידיה קולר, שהפך לויראלי. בן השמונה סובל מאפילפסיה ומטופל בקנאביס רפואי, אך בגלל רפורמת משרד הבריאות אינו מקבל את המינון לו הוא זקוק.

"ידידיה, ילד בן 8, מתמודד עם אפילפסיה, התקופה היחידה שמונעת את ההתקפים שלו היא קנאביס רפואי, אבל בגלל הרפרומה הכושלת של ארדן וליצמן, ידידיה איבד את הזכות שלו לתרופה. ידידיה לא לבד- עשרות חולים מדוחחים בימים האחרונים על מצב דומה, כואב, ואין מרפא".

"מבחינת הישראלים עישון קנאביס הוא כבר מזמן לא פשע. נראה לכם שבממשלה לא מבינים את זה? ובכל זאת, השרים הפחדנים לא מצליחים לגייס את האומץ ולהפוך את הקנאביס לחוקי. גם כתרופה לחולים, וגם כמוצר צריכה אישי לכל השאר".

הוא עקץ את משה פייגלין והבהיר כי מפלגתו תומכת  בלגליזציה בישראל. "חברי המחנה הדמוקרטי" נאבקים כבר שנים למען לגלזיציה מלאה של קנאביס, הרבה לפני שזה הפך לטורנד של מפלגות נישה קיצוניות. אנחנו יודעים שהצמח שכל כך מפחיד את הממשלה הוא לא אויב של אף אחד, ושאפשר לעשות בישראל את מה שעשו בהרבה מקומות אחרים בעולם - להפוך את הקנאביס לחוקי. אנחנו לא מפחדים לומר באופן ברור - ככה נחזיר לחולים את התרופה והכבוד שמגיע להם, ונשחרר מאות אלפי אזרחים שפשוט רוצים לחיות בשקט. שחררו כבר את הצמח".

קנאביס רפואי (צילום: facebook)
צילום: facebook

לאורך השנים טען כי הנושא חשוב וקרוב לליבו, אולי כעת בזמן כהונתו כשר הבריאות החדש יחולל את המהפכה הדרושה.