ד"ר ברקת שיף-קרן // מומחית כאב

גיל: 68

תרומה עיקרית

ד"ר שיף קרן, מומחית כאב, נחשבת כיום לאחת הדמויות הבולטות בממסד הרפואי שסייעה לאלפי לחולים לקבל רישיון לקנאביס רפואי. למעשה, היא עשתה עבודה כל כך מוצלחת, עד שב-2014 משרד הבריאות לשיחת בירור למה היא מנפיקה כל כך הרבה רישיונות ודרשו הסברים אודות תהליך האבחון שלה. שיף-קרן לא נשארה חייבת והכריזה מעל כל במה שהיא מתכוונת להמשיך להנפיק רישיונות לאלו שזקוקים לכך.

לאורך השנים, ד"ר שיף קרן הופיעה בוועדות כנסת ובראיונות בתקשורת ולא חסכה ביקורת על התנהלות משרד הבריאות בתחום הקנאביס הרפואי. לשיטתה, לגליזציה מלאה של קנאביס תאפשר לרופאים לקבל החלטות מושכלות יותר ותנגיש את הטיפול לחולים רבים יותר.

איך התגלגלה למהפכה הירוקה

ד"ר שיף-ליוותה אלפי מטופלים במשך השנים כרופאת כאב. אל יתרונות הקנאביס, היא התוודעה בעיקר דרך החולים שחוו שיפור באיכות החיים עם הקנאביס אחרי שנים של ניסיונות עם תרופות אחרות שלא הועילו. ככל שהזמן חלף, העמיקה ההבנה, שאמורה להיות מובנת מאליה - כשאדם יכול לקבל תרופה שתסייע לו, צריך לעשות הכול כדי שהוא יקבל אותה.   

איפה היא היום?

ד"ר שיף-קרן ממשיכה לקרוא לטיפול בכשלים בתעשיה מעל כל במה ואף התבטאה בוועדות הכנסת שהוקדשו לנושא. היא ממשיכה לקבל חולים ולסייע להם לקבל טיפול ראוי בקנאביס.

מי התורם החשוב ביותר לתעשיית הקנאביס מבחינתך?

"יש הרבה אנשים אחרים שצריכים להיות גם הם ברשימה הזו, אבל מהאנשים שציינת זה ללא ספק פרופ' משולם שפתח את הדלת למחקרים שיבואו".

איך היית רוצה לראות את עתיד תעשיית הקנאביס בישראל?

"אני מאמינה שלגליזציה תיטיב מאוד עם החולים. הקריטריונים שמשרד הבריאות מציב היום למתן הרישיון ולקביעת המינונים הם שרירותיים לחלוטין. גם אם יקבלו את הרישיון, לא מובטח רצף טיפולי והמחירים לא מאפשרים נגישות ראויה. המדינה צריכה להשקיע במחקרים מכיוון שהרבה מהשפעות הרכיבים השונים של הקנאביס עוד לא נחקרו. משרד הבריאות מתמקד כיום ב-THC וב-CBD אבל בפועל ישנם מאות רכיבים שאנחנו רק מתחילים להבין איזה תפקיד הם משחקים בטיפול. ככל שהמחקר יעמיק וככל שהרופאים יוכלו לעסוק ברפואה ולא בשיטור, כך נוכל להעניק טיפול טוב יותר".

המהפכה הירוקה: 16 האנשים ששמו את ישראל על המפה