מפלגת עלה ירוק // חברי מפלגה ופעילים חברתיים

 מקימי המפלגה: בועז וכטל.ושלומי סנדק

בהמשך מונו כיו"ר המפלגה אוהד שם-טוב, גיל קופטש, דן בירון ואורן לייבוביץ'.

תרומה עיקרית

20 שנה לפני תנועת השאכטה המביכה של ביבי בקמפיין הבחירות שלו, 'עלה ירוק' הייתה המפלגה הראשונה שקראה ללגליזציה מלאה של קנאביס. על אף שמעולם לא נכנסה לכנסת, פעילות השטח של החברים בה הניעה תהליכים רבים בתחום - מהגברת המודעות אודות סגולותיו הרפואיות של הצמח, מאבק בדיסאינפורמציה ועד לליווי חולים בתהליך קבלת הרישיון.

עד סוף שנות ה-90', השיח הציבורי היה בעיקר מלא בהפחדות נגד הצמח. לא היה אף גורם שיוכל להגיב לאי דיוקים וסילופים שהפיצו ארגונים שונים. 'עלה ירוק' הייתה הראשונה שהפיצה מידע מגובה במחקרים אודות הקנאביס וקידמה מדיניות החותרת ללגליזציה. פירוק הרשות למלחמה בסמים ב-2009, נחשב בעיני הפעילים, לאחד מהצעדים החשובים שנעשו, שמבטאים את ההשפעה שלהם על השיח.

איך התגלגלו למהפכה הירוקה

במשך שנים, פעלו בועז וכטל ושלומי סנדק על מנת להפיץ מידע אודות הסגולות הרפואיות של הקנאביס ולהיאבק במיתוסים נפוצים בסגנון "כל הנרקומנים התחילו בקנאביס". לאחר שקראו את המחקרים של פרופ' רפאל משולם, התחילו להפיץ את המידע בחוברות ומאוחר יותר באינטרנט.

את אחת החוברות האלו שלח שלומי סנדק לערוץ 2 והכריז שאם ישדרו כתבה בנושא בתכנית של גבי גזית, ששידר אז בפריים טיים, הוא יגלגל וידליק ג'וינט בשידור חי. הפרובוקציה הזו בהרבה מובנים הייתה יריית הפתיחה. ב-99', בועז וכטל מגייס סכום כסף משמעותי ויחד הם מקימים את מפלגת עלה ירוק.

חברי המפלגה אמנם מעולם לא נכנסו לכנסת, אבל השתתפו בוועדות רבות ולקחו חלק בצעדים בשינוי התפיסה והמדיניות אודות הקנאביס. אחד הצעדים הבולטים (והמשעשעים) ביותר שנעשו, היה בשנת 2004, כשאיוב קרא כיהן כיו"ר הועדה למלחמה בסמים של הכנסת. קרא, ניסח הצעת חוק פופוליסטית וחסרת תקדים על פיה כל עבירת אחזקה שלא לשימוש עצמי, תיחשב לעבירת סחר בסמים. כלומר, כל אדם שיחזיק מעל 15 גרם, ייחשב אוטומטית כסוחר סמים וייגזרו עליו מינימום 15 שנות מאסר.

וכטל וסנדק חיפשו מהלך שיאפשר לחשוף את הבורות של איוב קרא בתחום. לאחר שצפו בפרק של "עלי ג'י", בו סשה ברון-כהן מראיין פעיל נגד קנאביס באנגליה, החליטו לראיין באותו האופן את איוב קרא. במהלך הריאיון, טוען קרא שקנאביס גורם להזיות ופסיכוזה, שמורים שיעשנו קנאביס ילמדו היסטוריה במקום תנ"ך ושגראס ומריחואנה הם "בערך בעלי אותה השפעה". סנדק חשף לא מעט מהבורות שעמדה בבסיס ההחלטה הזו. בסופו של דבר, ההצעה ירדה מהשולחן.

איפה הם היום?

המפלגה כבר אינה פעילה, אבל כל חבריה פועלים במרץ לקידום הלגליזציה בישראל ומסייעים לחולים רבים בתהליך קבלת רישיון הקנאביס.

מי התורם החשוב ביותר לתעשיית הקנאביס בישראל מבחינתכם?

"ישנם הרבה אנשים נפלאים ויקרים שתרמו לתחום בישראל, אבל בואו נודה על האמת – אף אחד מאיתנו לא היה פה בלי פרופ' רפאל משולם שגיבה לראשונה את כל התכונות של הצמח במחקרים".

איך הייתם רוצים לראות את עתיד עשיית הקנאביס בישראל?

"לגליזציה מלאה – הגיע הזמן שהממשלה תסיר את הידיים שלה לחלוטין מהצמח ותאפשר לכל אדם לקנות, לגדל ולסחור, בדיוק כפי שהיינו עושים עם לואיזה. בנוסף, אי ההפללה חייבת לבוא עם שחרורם וזיכויים של כל המורשעים בעבירות קנאביס".

המהפכה הירוקה: 16 האנשים ששמו את ישראל על המפה