שראפובה עם סרט (צילום: Al Bello, GettyImages IL)
שראפובה. סיימה את דרכה בארה"ב | צילום: Al Bello, GettyImages IL

לילה (בין שבת לראשון) סנסציוני בניו יורק: סאפינה, רודיק ושראפובה עפו. הטניסאית מספר 1 בעולם, דינארה סאפינה, כהרגלה סיפקה דרמה גדולה, אולם הפעם נוצחה בדקה ה-90.

הרוסייה הפסידה במערכה הראשונה לפטרה קביטובה הצ'כית 6:4, חזרה כהרגלה במערכה השנייה עם 2:6, אך שוב, עם הרבה טעויות כפולות, נקלעה לפיגור 2:0 ו-3:1 במערכה השלישית.

סאפינה חזרה ל-3:4, אך שוב הגלגל התהפך וקביטובה הגישה למשחק עם 4:5. סאפינה שברה בחזרה, הוליכה 5:6, אך החמיצה שלוש נקודות משחק מול הצ'כית שלא פחדה ללכת על וינרים.

השתיים ניגשו לשובר שוויון מכריע בו ניצחה הצ'כית בת ה-19 5:7 ושלחה את הראשונה בעולם הביתה. וזוכרים איפה פגש עולם הטניס את קביטובה לראשונה? במשחק בו ניצחה את שחר פאר ברמת השרון בגביע הפדרציה.

קביטובה תשחק בשמינית הגמר מול יאנינה ויקמאייר מבלגיה שניצחה 3:6 ו-4:6 את שרה אירני מאיטליה. בעוד משחק שמינית גמר נוצץ פחות ישחקו ג'סילה דולקו מארגנטינה וקטרינה בונדרנקו מאוקראינה.

יש סינדרלה חדשה בטניס העולמי לנשים - מלני אודין בת ה-17 מארה"ב. אודין, שהעיפה לפני יומיים את הרביעית בעולם, אלנה דמנטייבה, ניצחה גם את אלופת הטורניר לשעבר, מריה שראפובה, 6:3, 4:6 ו-5:7 בסיבוב השלישי אחרי שעתיים ו-18 דקות בהן היכתה הראשונה בעולם לשעבר 21 טעויות כפולות.

שראפובה, שניצחה יחסית בנוחות במערכה הראשונה, פיגרה 5:1 בשניה, הצילה שש נקודות מערכה חזרה ל-5:4, אך נכנעה בנקודה השביעית ואודין השוותה את מניין המערכות ל-1:1.

במערכה השלישית אודין כבר הוליכה 1:3, 3:4 עם שבירה, 4:5 עם שבירה. שראפובה הצליחה לחזור כל הזמן, עד שבעזרת עוד ועוד טעויות כפולות נשברה שוב ל-5:6 ואודין הצליחה סוף סוף להגיש לניצחון לקול צהלות הקהל האמריקני.

יריבתה הבאה של קוטלת הענקים האמריקנית בשמינית הגמר: המדורגת 13, נדיה פטרובה, שהביסה 3:6 ו-1:6 את המדורגת 21, ז'י ז'אנג מסין.

דולקו ניצחה את מדיחתה של ינקוביץ', ירוסלבה שבדובה מקזחסטן 3:6 ו-4:6. בונדרנקו ניצחה 6:7 ו-4:6 את אנסטסיה רודיונובה מאוסטרליה. משמעות העניין היא כי אחת מהארבע, קביטובה, ויקמאיר, דולקו או בונדרנקו, כולן לא מדורגות, תשחק בחצי הגמר.

המדורגת 9, קרוליין ווזניאקי מדנמרק, עלתה לשמינית הגמר עם 3:6 ו-2:6 נוח למדי על סורנה קריסטיאה מרומניה ותשחק בשמינית הגמר מול מדיחתה של שחר פאר, אלופת הרולאן גארוס, סבטלנה קוזנצובה.

גברים: פדרר וג'וקוביץ' הפסידו מערכה, אך עלו שלב. רודיק בחוץ

רוג'ר פדרר הפסיד מערכה ראשונה באליפות ארה"ב הפתוחה 2009, אך ניצח את לייטון יואיט 6:4, 3:6, 5:7 ו-4:6 ועלה לשמינית הגמר, בדרך אולי לתואר השישי ברציפות בפלשינג מדו אליו הוא שואף.

פדרר פתח טוב הוליך 2:4 ו-0:40 , אבל אז התחיל להחטיא, יואיט ניצל את ההזדמנויות שקיבל וזכה במפתיע במערכה הראשונה. אבל השוויצרי לא נפל ברוחו, שבר פעם אחת במערכה השנייה, פעם אחת במערכה השלישית ופעמיים ברביעית.

במצב של 2:5 במערכה הרביעית, כשפדרר הגיש למשחק, הוא נשבר ויואיט צמצם ל-4:5, אך בהזדמנות השנייה פדרר לא כשל והגיש בהצלחה לניצחון ולמקום בין 16 האחרונים בטורניר.

יריבו של פדרר בשמינית הגמר יהיה המנצח בין ג'ימס בלייק (21) לטומי רוברדו (14).

נובאק ג'וקוביץ' המדורג 4, עבד קשה מהצפוי מול האמריקני בן ה-27, ג'ף ויטן, שמדורג 276 בעולם. ויטן הפתיע כשנתן פייט צמוד לסרבי, ואף זכה במערכה הראשונה בשובר שוויון. ג'וקוביץ' התאושש מאיבוד המערכה וניצח בשלוש המערכות הבאות, בעיקר בזכות התעלות בנקודות הקובעות, 3:6, 6:7 ו-4:6.

ויטן, שנתן את הופעת חייו בסבב בטורניר השנה ונכנע לרביעי בעולם רק אחרי כשלוש שעות וחצי, יקווה להשתלב בסבב,לאחר שעד כה שיחק בטורנירי פיוצ'ר וצ'לנג'ר בלבד. ג'וקוביץ' יישחק בשמינית הגמר מול ראדק סטאפנק הצ'כי.

סטאפנק עצמו (15) עלה לשמינית הגמר עם 6:4, 2:6, 3:6 ו-3:6 על פיליפ קולשרייבר מגרמניה (23).

אנדי רודיק, לא ציפה לסיים ככה את אליפות ארה"ב הפתוחה, אחרי שהצליח למתוח את רוג'ר פדרר לגמר ווימבלדון ענק. רודיק הפסיד למדורג 55 בעולם, ג'ון איזנר, 6:7, 3:6, 6:3, 7:5 ו-6:7 בתום מאבק אדירים בין שני ביג סרברים כשאיזנר המתנשא ל-2.06 יורה 38 אייסים.

זו הפעם הראשונה שאיזנר מגיע לסיבוב רביעי בגראנד סלאם. "זה קשה להפסיד. אני לא חושב שהגעתי לטורניר גראנד סלאם עם כ"כ הרבה בטחון כבר מזמן", אמר רודיק המאוכזב.

רודיק הוא הראשון מהטופ16 שמפסיד בטורניר. איזנר, שניצח בזכות היותו יותר יציב בשוברי השוויון אמר בסיום: "לא נכנסתי לפאניקה, ידעתי שאין לי מה להפסיד ושמתי עליו עוד ועוד לחץ, לא היו ממני ציפיות".

אנדי רודיק בגמר ווימבלדון (צילום: Clive Brunskill, GettyImages IL)
הראשון מה-טופ 16 שמודח | צילום: Clive Brunskill, GettyImages IL

זה היה ניצחון ראשון של איזנר על רודיק בשלושה מפגשים. היריב הבא של איזנר, המדורג עשירי, הוא פרננדו ורדסקו מספרד שניצח באחד המשחקים המרתקים באליפות את טומי האס הגרמני 6:3, 5:7, 6:7, 6:1 ו-4:6.

ניקולאי דוידנקו, המדורג שמיני, לא ליקק דבש מול מרקו צ'יאדונלי משוייץ (161), אך ניצח 4:6, 5:7 ו-5:7. דוידנקו יישחק בשמינית הגמר מול המדורג 12, רובין סודרלינג, שבתצוגה מרשימה של סרבים ראשונים ניצח את הכוכב המקומי, סאם קווארי (22), 2:6, 5:7, 7:6 ו-1:6.