פדרר ומארי עם הגביע והצלחת (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
פדרר ומארי עם הגביע והצלחת (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

כל בריטניה החזיקה הבוקר (ראשון) אצבעות לאנדי מארי, כדי שיביא תואר גראנד סלאם ראשון לטניסאי בריטי מאז 1936, אבל הסקוטי נוצח בשלוש מערכות ע"י רוג'ר פדרר בגמר אליפות אוסטרליה.

מארי הסקוטי, המדורג חמישי בטורניר, החזיק על גבו ממלכה שלמה ורצה לסיים את רצף 74 השנים, אבל פדרר מצדו רצה תואר גראנד-סלאם מספר 16 וניצח 3:6, 4:6 ו-6:7 באצטדיון "רוד לייבר" במלבורן.

פדרר ניצח בקלות בשתי המערכות הראשונות, אבל במערכה השלישית נראה היה שמארי חוזר למשחק. הוא הוליך כבר 2:5, אבל פדרר חזר ל-5:5 ובשובר השוויון היו למארי חמש נק' מערכה, אולם הוא לא הצליח לזכות בהן, ולמרות שהציל שתי נק' משחק - פדרר זכה בשלישית ובמשחק כולו.

פדרר צימק ל-6:5 את מאזן משחקיו מול מארי, אבל בשני המפגשים ביניהם עד כה בטורניר גראנד-סלאם - בגמר אליפות ארה"ב 2008 והיום - השוייצרי ניצח. 

פדרר, שבשנה שעברה נוצח ע"י רפאל נדאל בגמר במלבורן, ימשיך לשהות כמובן בפסגת הדירוג אחרי אליפות אוסטרליה וזה יהיה השבוע ה-268 שלו במקום הראשון. הוא ישתווה לטניסאי העבר, ג'ימי קונורס, בדירוג כל הזמנים.

מארי הבטיח לעצמו את המקום השלישי בעולם, אבל לא הצליח לזכות בתואר גראנד סלאם ראשון עבורו.

פדרר ומארי היום לפני המשחק (GettyImages) (צילום: מערכת ONE)
פדרר ומארי היום לפני המשחק (GettyImages) | צילום: מערכת ONE

אנדי מארי הזכיר בנאום ההפסד בתום המשחק את הבכי של פדרר בגמר אשתקד ואמר עם דמעות בעיניים: "אני מברך את רוג'ר, הוא שיחק הרבה יותר טוב ממני היום. אני מקווה שפעם אחת עוד אחזור ואנצח כאן, קיבלתי המון תמיכה מהבית ואני מצטער שלא הצלחתי לנצח. אני בוכה כמו רוג'ר, אבל חבל שאני לא יכול לשחק כמוהו".

אנדי מארי בוכה במהלך הנאום (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
אנדי מארי בוכה במהלך הנאום (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

רוג'ר פדרר פנה לסקוטי ואמר: "שיחקת מצויין ועוד תזכה בתארי גראנד סלאם, אל תדאג. גם אני בכיתי בשנה שעברה, וזכיתי, ואתה בוכה עכשיו. אני מאושר עכשיו עד הירח ומודה למעריצים שמוציאים ממני את המיטב כאן במלבורן. תודה לכל המלווים שלי, זה גם תואר גראנד סלאם ראשון כאבא וזה מאוד מיוחד עבורי. הילדה ליד אשתי ביציע זו לא הבת שלי, היא לא גדלה כ"כ מהר, אבל אולי הן יהיו כאן ביציע בשנה הבאה".

רוג´ר פדרר.  (GettyImages) (צילום: מערכת ONE)
רוג´ר פדרר מנשק את הגביע הקדוש (GettyImages) | צילום: מערכת ONE


מערכה ראשונה
המשחק יצא לדרך עם ההגשות של פדרר. מארי פתח טוב את המשחקון הראשון עם 0:30, פדרר הפך ל-30:40, מארי השווה, אבל פדרר זכה לבסוף במשחקון. 

אנדי מארי הבוקר (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
אנדי מארי הבוקר (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

את משחקון ההגשה הראשון שלו פתח מארי לא טוב, פיגר 40:0 אחרי שגיאה כפולה וחבטת גב יד נפלאה של פדרר. מארי הציל נקודת שבירה אחת, אבל פדרר בעוד כדור גדול השיג את השבירה כבר במשחקון ההגשה הראשון של מארי ועלה ל-0:2.

במשחקון השלישי היה זה מארי, שפתאום נכנס לזון, ובחבטת העברה מדהימה עלה ל-15:40 על ההגשות של פדרר ועם חבטת כף יד מצויינת הצליח להשיג שבירה נגדית.

פדרר עלה ל-15:30 במשחקון הרביעי, שמארי הגיש, אבל הסקוטי הצליח לעלות ל-30:40 ואחרי ראלי ארוך זכה בנקודה והשווה ל-2:2. מארי צבר ביטחון אחרי שהצליח להשוות, הוביל 15:40 במשחקון החמישי שהגיש פדרר, אבל השוייצרי השווה ל-40:40. מארי השיג נקודת שבירה, אולם פדרר הצליח להציל אותה וגם לזכות במשחקון.

מארי עלה ל-15:40 במשחקון השישי והצליח לשמור על ההגשות שלו. פדרר הגיש את המשחקון השביעי, פיגר 30:15, אבל בשלוש נקודות רצופות הצליח לעלות ליתרון 3:4.

פדרר עלה ל-0:30 על ההגשות של מארי במשחקון השמיני, מארי השווה, אבל נקודה נפלאה של פדרר העניקה לו ברייק פוינט, שהוא ניצל ועלה ל-3:5. פדרר עלה כדי להגיש לניצחון במערכה הראשונה, עלה ל-0:30, מארי צימק, אבל כף יד אדירה של פדרר העניקה לו שתי נקודות מערכה. הוא ניצל את הראשונה וניצח 3:6.

מערכה שניה
מארי, כהרגלו, החליף חולצה עם תחילת המערכה - מכחולה ללבנה - והגיש את המשחקון הראשון של המערכה השניה. פורהנד מצויין שלו העלה אותו ל-15:40 ושגיאה לא מחויבת של פדרר קבעה 0:1 לסקוטי. 

רוג´ר פדרר. בשורה טובה עבורו (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
רוג´ר פדרר (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

פדרר עלה ל-0:30 במשחקון ההגשה שלו, מארי השווה, אבל השוייצרי שמר על הגשותיו והשווה ל-1:1. פדרר המשיך למשחקון מצויין, ועם חבטת החזרה מעולה הוא עלה ל-0:40 עם שלוש אפשרויות שבירה, ניצל את הראשונה ועלה ל-1:2.

מארי לא הצליח לחזור למשחק, ונראה אובד עצות מול פדרר, ששמר בקלות על הגשותיו ועלה ל-1:3. פדרר המשיך במומנטום, עלה ל-0:30 ו-15:40 על ההגשות של מארי, אבל הסקוטי הצליח להגיע לשוויון. הוא קיבל הרבה ביטחון משתי הנקודות האלה והצליח לשמור על ההגשות.

פדרר זכה בשתי הנקודות הראשונות שלו במשחקון ההגשה, מארי השווה, וכדור אכזרי שפגע ברשת ונפל לצד של הסקוטי העניק לפדרר נקודת משחקון. שגיאה לא מחויבת של פדרר קבעה שוויון, אבל השוייצרי הצליח לנצח ולעלות ל-2:4. 

הלחץ על מארי עלה, ומשחקון ההגשה שלו נפתח גרוע, כשפדרר עלה בקלות ל-0:40 עם שלוש אפשרויות שבירה. מארי הראה הרבה אופי כשהציל את שלוש הנקודות וקבע שוויון. פדרר זכה בנקודת שבירה נוספת, שגם אותה הציל מארי, שהצליח לבסוף לנצח בשתי הנקודות הבאות וצימק ל-4:3.

פדרר לא ריחם על מארי במשחקון השמיני של המערכה השניה, וניצח על האפס, כדי לעלות ל-3:5. מארי עמד בלחץ ושמר על ההגשות במשחקון התשיעי וצימק ל-5:4. פדרר פתח עם 0:40 את המשחקון העשירי, מארי הציל את נקודת המערכה הראשונה, אבל וולי נפלא ליד הרשת סגר גם את המערכה השניה עם 4:6 לפדרר.

מערכה שלישית
מארי פתח עם אייס את המערכה השלישית, עלה ל-0:30, ביצע שגיאה כפולה, אולם הצליח לזכות בשתי הנקודות הבאות ולעלות ל-0:1. במשחקון השני של המערכה החמיץ מארי נקודת שבירה, ו-וולי נפלא של פדרר העניק לו נקודת משחקון אותה ניצל כדי להשוות ל-1:1.

רוג´ר פדרר (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
רוג´ר פדרר (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

למרות האכזבה מכך שהחמיץ נקודת שבירה, שהיתה מחזירה אותו למשחק, הצליח מארי לנצח על האפס את משחקון ההגשה שלו ולעלות ל-1:2. פדרר שמר גם הוא על הגשותיו והשווה ל-2:2.

פדרר עלה ליתרון 15:30 על ההגשות של מארי, במשחקון החמישי, אבל הסקוטי הצליח לזכות בשלוש נקודות רצופות ולשמור על הגשותיו. במשחקון הבא עלה מארי ל-0:40 על ההגשות של פדרר, השוייצרי הצליח להציל את שתי נקודות השבירה הראשונות, אבל קרב וולי על הרשת בין השניים, הסתיים בנקודה נפלאה של מארי ובשבירה. 2:4 לסקוטי.

מבט על אצטדיון &"רוד לייבר&" במלבורן (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
מבט על אצטדיון &"רוד לייבר&" במלבורן (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

מארי נכנס לזון ובפורהנד מדהים עלה ל-0:15 במשחקון ההגשה שלו, השיג עוד שתי נקודות רצופות, פדרר עוד הציל ברייק פוינט אחד, אבל מארי ניצח ועלה ל-2:5. פדרר ניצח על האפס במשחקון ההגשה שלו, ומארי עלה כדי להגיש למערכה. פדרר עלה ל-15:30, מארי השווה, פדרר השיג נקודת שבירה אותה הסקוטי הציל. מארי החמיץ ליד הרשת הזדמנות לנקודת מערכה, ופדרר אורב להזדמנויות כאלה ושבר בחזרה.

העובדה שנשבר הורידה למארי את הביטחון, פדרר ניצל זאת כדי כדי לעלות ל-15:40 ולהשוות ל-5:5. מארי היה חייב לנצח את משחקון ההגשה שלו, עלה ל-0:30, פדרר צימק, אייס של הסקוטי העניק לו שתי נק' משחקון אבל השוייצרי הצליח להגיע לשוויון. מארי הצליח בשיניים לשמור על ההגשות עם אייס בנקודה האחרונה.

אנדי מארי (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
אנדי מארי (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

פדרר הגיש כדי להישאר במשחק ועם אייס השיג ניצחון על האפס כדי להשוות ל-6:6 - הולכים לשובר שוויון. מארי עלה ל-0:2 ו-1:3, פדרר השווה ל-3:3 והשניים החליפו צדדים. השוייצרי עלה ל-3:4, מארי עלה עם אייס ל-4:5 והשיג נקודת מערכה כפולה אחרי ראלי טוב.

פדרר הציל את הנקודה הראשונה עם ההגשות שלו ומארי חבט לרשת את הנקודה השניה בדרך ל-6:6. מארי עלה ל-6:7 והחמיץ וולי ליד הרשת בנקודת המערכה השלישית שלו. פדרר כבר לא ויתר, עלה ל-7:8 אבל הפעם היה זה מארי שהציל נקודת משחק של השוייצרי. שוב עלה מארי ליתרון עם נקודת מערכה ושוב פדרר הציל אותה בדרך ל-9:9. פדרר השיג נקודת משחק שניה ומארי הציל אותה בויטואוזיות באחת הנקודות הגדולות של המשחק.

פדרר חוגג. ימשיך לחצי הגמר באוסטריל (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
פדרר חוגג את הזכייה באוסטרליה (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

פדרר היכה לרשת כדור פשוט והעניק נקודת מערכה חמישית למארי, אבל הסרב של השוייצרי מנע גם אותה ובנקודה הבאה עלה כבר ל-11:12 בנקודת המשחק השלישית שלו. מארי לא הצליח להציל את הנקודה הזו והפסיד במשחק.

פדרר ומארי (GettyImages) (צילום: מערכת ONE)
פדרר ומארי לוחצים ידיים בתום המשחק (GettyImages) | צילום: מערכת ONE