רוג'ר פדרר (צילום: רויטרס)
פדרר. לא בשיאו | צילום: רויטרס

באחד ממשחקי הטניס הטובים של 2008, הצליח המדורג 16 בעולם, ז'יל סימון מצרפת לנצח את המדורג ראשון בעולם, רפאל נדאל, לאחר שלוש שעות ו-22 דקות, 6:3, 5:7 ו-6:7 (6:8).

הישג חייו של הצרפתי הצנום והחייכן, יכול ברגע האחרון להכניס אותו לטורניר המאסטרס בשנחאי על חשבונו של דוד פרר הספרדי. סימון צפוי לשחק גם בליון ובפאריס בשבועות הקרובים.

סימון בן ה-23 ניצח משחק רביעי בטורניר, בשובר שוויון במערכה השלישית. קודם לכן ניצח את איגור אנדרייב בסיבוב השני, רובי ג'ינפרי בשמינית הגמר, ואיבו קרלוביץ' הקרואטי ברבע הגמר, כולם ב-6:7 מורט עצבים לאחר משחקים ארוכים.

נדאל שבר כבר בפתיחת המשחק ל-0:1, אך נשבר בחזרה.במצב של 4:4,הספרדי השיג שבירה נוספת בדרך ל-4:6. במערכה השניה לאחר שבירה לכל אחד, השיג סימון אחרי משחקון שארך 15 דקות, את השבירה המיוחלת ל-5:6, נדאל נתן פייט, אך סימון אחרי משחקון ארוך נוסף זכה במערכה השניה, 5:7.

נדאל שבר ל-2:4 במערכה השלישית, אך הצרפתי במפתיע שבר בחזרה והישווה ל-4:4. סימון הצליח, ממש כמו מארי מול פדרר, להשיג שבירה נוספת ל-5:6. אבל, כשהגיש לניצחון, הדרמה הענקית נמשכה, ונדאל הצליח בעור שיניו לשבור בחזרה, ולקחת את המרתון המדהים הזה לשובר שיוויון.

נדאל עלה ל-1:3, אך סימון חזר ל-3:5. הרגליים שוב קצת רעדו לסימון, אך הוא הצליח להגיע למץ' פוינט עם 5:6, אותה הציל נדאל עם כדור לגוף של סימון. סימון לא הפסיק והגיע למץ' פוינט שני עם הסרב שלו כשנדאל חבט החוצה. נדאל חבט שוב החוצה במץ' פוינט, נדאל עירער על הנקודה, אך גם המצלמות אישרו, המדורג ראשון בעולם, הפסיד.

פדרר נכנע לאנדי מארי

פדרר חוזר? תשאלו על זה את אנדי מארי. המדורג רביעי בעולם, נקם היום (שבת) ברוג'ר פדרר על ההפסד בגמר אליפות ארה"ב כשניצח אותו בחצי גמר טורניר המסטרס במדריד, 6:3, 3:6 ו-5:7.

הבריטי בן ה-21 שזכה השנה בטורניר המסטרס בסיניסינטי, עלה למאזן חיובי נדיר מול פדרר, 2:3 בראש בראש. מארי גבר על פדרר בתחילת השנה בטורניר דובאי, כשפדרר מחזיר לו כאמור בגמר היו.אס.אופן.

מארי, שהגיש מצוין, עם 85 אחוזי הצלחה בהגשות ראשונות, ירה 14 אייסים לעומת 7 של פדרר . פדרר שבר במערכה הראשונה ל-2:4 בדרך ל-3:6 במערכה הראשונה. מארי עלה למערכה השניה הרבה יותר אגרסיבי ולא שמט נקודה כשהגיש הגשה ראשונה.

הבריטי שבר ל-1:3 את פדרר שקצת האט את הקצב, ומשם המשיך עם הסרב ל-3:6 במערכה השנייה. במערכה השלישית במצב של 1:1, מארי עלה ל-0:40 מול ההגשה של פדרר, אך זה השיב בחמש נקודות רצופות ועלה ל-1:2.

נדאל (צילום: רויטרס)
נדאל. גם הוא מפסיד לפעמים | צילום: רויטרס

מארי הישווה, ושוב עלה לנקודת שבירה מול ההגשות של המדורג שני בעולם, אך פדרר שוב נלחם ושמר ל-2:3. השניים שמרו על ההגשה עד 5:5, ואז שוב הצליח מארי ליצור לעצמו שתי נקודות שבירה קריטיות.

פדרר הציל אותן אך נכנע בנקודה השלישית, כשפדרר החמיץ בקהנד לאורך הקו. מארי שהגיש מצוין כל המשחק, הגיש בקור רוח למשחק, וניצל את נקודת המשחק הראשונה שעמדה לרשותו אחרי שעה ו-56 דקות.

ציריך: ונוס ופנטה בגמר

ונוס וויליאמס האמריקנית עלתה בשבת בפעם השלישית לגמר טורניר ציריך לאחר שניצחה בשלוש מערכות צמודות וברמה גבוהה של טניס את הסרבית אנה איבנוביץ' 6:4, 3:6 ו-4:6. איבנוביץ', שעברה תקופה לא קלה מאז היתה הראשונה בעולם, נתנה פייט גדול לוונוס שנמצאת בכושר טוב.

ונוס פתחה את המערכה הראשונה עם 0:3, אך איבנוביץ' לקחה 4 משחקונים רצופים, וזכתה במפתיע במערכה הראשונה. האמריקאית חזרה לעצמה במערכה השנייה עם 3:6, ושברה ל-2:4 במערכה השלישית.

איבנוביץ' כבר פיגרה 5:3 ו-40:0, אך הצילה שלוש נקודות משחק ובסופו של דבר נאלצה וונוס להגיש בעצמה למשחק. ונוס תתמודד בגמר עם פלביה פנטה האיטלקיה שניצחה אותה כבר פעמיים בקריירה, האחרונה שבהן בטורניר הקרמלין קאפ לפני כשבוע.

בחצי הגמר המוקדם גברה האיטלקיה על אנבל מדינה גריגאס הספרדיה 4:6 ו-6:7 והשלימה שבוע מצוין מבחינתה.

ציפי אובזילר במשחקה מול שראפובה 23 (צילום: עודד קרני)
אובזילר. עוד הפסד | צילום: עודד קרני

 

אובזילר הפסידה במוקדמות בלינץ

ציפי אובזילר, סיימה את עונת 2008, עם הפסד 6:4 ו-7:6 (7:3) למגדלנה ריבריקובה הסלובקית, המדורגת 56 בעולם, בסיבוב המוקדמות הראשון של טורניר לינץ' באוסטריה.

אובזילר בת ה-35, פתחה עם שבירה ל-0:2 ו-2:3 מול הסלובקית בת ה-20, אך זו חזרה פעמיים מפיגור לניצחון במערכה הראשונה. במערכה השנייה שברה כל אחת מהשחקניות פעם אחת, בדרך לשובר השוויון.

הישראלית הוותיקה, הנמצאת כיום רק במקום ה-159 בעולם, תשחק ב-2009 עונה מקוצרת, שתתמקד בעיקר סביב הופעת נבחרת ישראל במשחקי הבית העליון השני בגביע הפדרציה.