קרויטר עם מדלית הזהב (בן פרידמן) (צילום: מערכת ONE)
קרויטר עם מדלית הזהב בסינגפור (בן פרידמן) | צילום: מערכת ONE

הקופץ לגובה, דימה קרויטר, זכה היום (שבת) במדלית זהב במשחקים האולימפיים לנוער, לאחר שעבר גובה של 2.19 מטרים.

קרויטר בן ה-17 ממשיך לעשות חיל בזירה הבינלאומית ולאחר שזכה בשנה שעברה בתואר אלוף העולם לקדטים, הוסיף לעצמו גם את התואר האולימפי לנוער בסינגפור.

קרויטר, שנחשב עוד לפני הגמר כפייבוריט מובהק לזהב, אך איכזב מעט במוקדמות כשעלה מהדלת האחורית עם תוצאה של 2.07 מטרים (פחות מהמינימום המקנה כרטיס אוטומטי לגמר), החל את התחרות רק בגובה הרביעי של 2.08 מטרים ועבר אותו בניסיון ראשון. לאחר מכן הוא המשיך ביכולת מצויינת ועבר בניסיון הראשון גם גבהים של 2.11, 2.14 ו-2.17 מטרים. לאחר גובה זה נותרו שלושה קופצים בלבד וקרויטר דורג ראשון, שכן היה היחיד שעבר בניסיון ראשון.

הרף הורם לגובה של 2.19 מטרים, אותו הצליחו לעבור רק קרויטר וברנדון סטארק האוסטרלי ושניהם עשו זאת בניסיון השלישי והאחרון.

בגובה של 2.21 מטרים פסלו קרויטר והאוסטרלי שלוש פעמים ומכיוון שקרויטר צבר פחות פסילות בגמר כולו, הוא זכה במדלית הזהב.

ראש המשלחת הישראלית, דני אורן, הביע סיפוק רב מההישג: "כל פעם אנחנו מגיעים לשיאים חדשים, אחרי הזהב של חיימוביץ' והכסף הכפול של טומרקין, שהיה מדהים, עכשיו הגיע הזהב של קרויטר. מרגש מאוד לשמוע את ה"תקווה" באצטדיון".

"דימה היה חלש מאוד במוקדמות, אבל זה עשה לו רק טוב ועורר אותו, ראינו כבר בחימום ובהתנהלות שלו שזה דימה המוכר, שפרן (מאמנו של קרויטר, ב.פ.) ניהל את התחרות מבחינה טקטית בצורה מדהימה".

עוד תואר לדימה קרויטר (בן פרידמן) (צילום: מערכת ONE)
עוד תואר לדימה קרויטר (בן פרידמן) | צילום: מערכת ONE

מדלית הזהב של קרויטר היא המדליה החמישית של ישראל עד כה במשחקים. כשקודם לכן זכו גילי חיימוביץ' בזהב בטאקוונדו, פאני ביסרון בזהב הקבוצתי בטריאתלון והשחיין יעקב טומרקין במדליות כסף ב-100 ו-200 מטרים גב.

עוד קודם לכן, הפסידה נבחרת הסטריט-בול לנבחרת הקרואטית 24:21 ובכך איבדה את הסיכוי למדליה, הנבחרת תשחק מחר מול הנבחרת הארגנטינית על מקומות 5-8. השייטים נעמי כהן ומעיין רפיח לא התחרו בגלל תנאי מזג האוויר, והשיוט נדחה ליום שני.

קרויטר (בן פרידמן) (צילום: מערכת ONE)
קרויטר חולף מעל הרף בסינגפור (בן פרידמן) | צילום: מערכת ONE

דימה קרויטר תיאר את תחושותיו לאחר הזכיה בזהב: "אין דבר יותר טוב בשביל ספורטאי צעיר מאשר לזכות כאן במדליה, לא הספקתי ליהנות מזה, זה קרה כל כך מהר, ישר לקחו אותי לפודיום ומשם לבדיקת סמים. קיבלתי סטירה מצלצלת במוקדמות וזה העיר אותי. ידעתי שאני הולך על הזהב היום".

על שאיפותיו לעתיד אמר הקופץ לגובה: "אני חושב שקודם כל אני צריך להבריא, לצאת מהפציעות שיש לי. אני אקח חצי שנה מנוחה ואז אחזור לאט לאט להראות את אותן תוצאות הטובות שאני יכול לעשות".

קרויטר עם מאמנו שפרן. תחרות גדולה ראשונה בבוגרים (בן פרידמן) (צילום: מערכת ONE)
דימה קרויטר ואנטולי שפרן (בן פרידמן) | צילום: מערכת ONE

מאמנו של קרויטר, אנטולי שפרן, סיפר על הדרך לזהב: "במוקדמות דימה לא היה מרוכז והוא חשב שהכל ילך לו בקלות. בגלל שבזמן האחרון הוא לא היה בריא הוא קצת שכח שבשביל להגיע להישגים צריך להתאמן באופן אינטנסיבי. אני התרגשתי מאוד, הרגשתי סיפוק גדול, דימה עשה דבר גדול ושימח המון אנשים כולל אותי. האמנתי שהוא יכול לעשות את זה".