(מתוך האינסטגרם של ברונו רייס)
(מתוך האינסטגרם של ברונו רייס) | צילום: ספורט 5

יש שחקנים שכשאומרים את השם שלהם, החיוך עולה מיד על הפנים, ולא משנה את מי אתה אוהד. ככה זה, גם כשהם יריבים שלך, הם מיד הופכים לקונצנזוס. הספורט ברחבי העולם הופסק, אז ניצלנו את הזמן כדי לחפור לעומק ולראות היכן הזרים האהובים ביותר ששיחקו כאן נמצאים היום. ממשיכים את סדרת הכתבות עם אגדה צהובה, שחקן שזכה עם מכבי ת"א באליפות והעפיל איתה לשלב הבתים של ליגת האלופות: ברונו רייס.

רייס היה מסוג השחקנים של פעם: פליימייקר ברזילאי עם נגיעות של קסם, אבל כזה, שאיך נאמר בעדינות, לא חורך את הקווים או יורד לגליצ'ים על כל כדור: דריבליסט בחסד עם טאצ' קסום. שלוש שנים רייס בילה בישראל, ובהן היה שותף לאליפות המפורסמת עם ניר קלינגר וכן להעפלה לליגת האלופות. רייס שיתף פעולה עם אבי נימני וטל בנין בלב הסכסוך ועם ראובן עובד, וכעת במבט לאחור של שנים אחרי, יש לו הרבה מה להגיד. בתפריט: תקרית במסעדה עם אוהדי בית"ר י-ם, הקשר הרופף לאבי נימני, מצבו של ראובן עובד וגם כמעט מחטף שמכבי חיפה ניסתה לעשות בזמנו ממכבי ת"א.

מאז הפרישה רייס מחפש את עצמו. הוא מאוד רוצה לעסוק בכדורגל, אבל מלבד משחקי פוצי'וולי וקט רגל עם חברים טובים מברזיל, הוא עדיין לא הצליח לתקוע יתד, כשבעתיד הוא מבטיח שזה יקרה. ממה בכל זאת הוא מתפרנס? רייס מתחזק אתר הימורים חוקיים שפועל בריו דה ז'ניירו.

"עבדתי כמאמן ילדים בריו, אני אוהב כדורגל ואנשים מאוד רוצים שאחזור אליו, אבל הפסקתי עם זה לצערי", רייס מספר לערוץ הספורט, "כרגע אני מנהל אתר הימורים יחסית קטן, אבל אני נהנה ומתפרנס, אז הכל טוב".

מתי תחזור לעסוק בכדורגל?
"אני מאוד רוצה והאמת שיש לי איזשהו קשר למישהו שיכניס אותי לעניינים. את אדריאנו המגן השמאלי ששיחק בברצלונה, אתה מכיר בוודאי. הוא חבר טוב שלי ודיברנו על שיתוף פעולה ושהוא יעזור לי להיכנס לעניינים, אני מקווה שזה ייצא לפועל".

בהיעדר כדורגל, רייס בן ה-43 חורך את החופים בריו בפוצ'יוולי. "אני בכושר נהדר, אתה יכול לראות בסרטונים. אין כמו כדורגל ואין כמו חופי הים של ברזיל", הוא מספר, "מבחינתי כל היום להקפיץ כדור ולבלות. אני אספר לך סוד ושלא יעבדו עליך: רק בגללי משחקים פוצ'ווילי בישראל. הבאתי כדור פעם אחת לחוף בת"א ושיחקתי עם גבריאל לימה ב-2002 - כולם הסתכלו עלינו ולא ידעו על מה מדובר. פתאום באו מאות אנשים סביבנו. זה היה פשוט מדהים, מאז משחקים בישראל במשחק הזה. הייתי מלך החופים של ישראל, ביליתי שם המון. כשאבוא לביקור אזכיר את זה לכולם".

רייס היה שותף לאחת מהתקופות הכי סוערות בתקופות מכבי ת"א: עונת האליפות, בה אבי נימני סופסל למשך רגעים ארוכים, וכן הקיץ בו נימני ובנין שוחררו מהצהובים. רייס מנסה לשמור על דיפלומטיות, אבל אפשר להבין מדבריו למי הוא היה קרוב יותר.

View this post on Instagram

"Já estava tonto com você @andersonaguia , deu 45 Patadas fenômeno! Aí o Titio ficou bravo, Bloqueio no Melhor do Mundo

A post shared by Bruno Reis (@brunoreislino) on

"בנין היה חבר טוב שלי כי הוא דיבר איטלקית, אבל גם את אבי נימני מאוד אהבתי", הוא נזכר, "לצערי, אחרי הבלאגן שהיה, בגלל שהייתי ביחסים טובים עם ניר קלינגר וברוך דגו, כולם חשבו שאני זה שגרמתי לכך שאבי נימני יעזוב. אומנם היה לי כוח ומעמד בקבוצה, אבל לא אני זה שגרמתי לכך. הרבה אוהדים קיללו אותי, ולא הבנתי למה. האשימו אותי בזה ולא היה לי שום חלק בזה".

שחקן נוסף איתו הוא שיתף פעולה היה ראובן עובד. כשסיפרנו לרייס על מצבו של עובד, הוא התמלא בצער: "ממש מעציב אותי לשמוע את זה. אמרתי בזמנו לראובן שהוא יותר כשרוני מיוסי בניון, ורק אם יעבוד על החוסן המנטלי, הוא יוכל להגשים את הפוטנציאל. הייתה לו נגיעה בכדור שאני אישית לא נתקלתי בה, אבל הוא אהב לבלות מאוד, וזה פגע בו. ממש חבל שהוא לא הגשים את הפוטנציאל, תדעו לכם שלא היה שחקן בישראל עם יותר כישרון מאשר לראובן עובד".

כשמדברים על בילויים ואורח חיים ספורטיבי, גם רייס יודע שהוא לא בדיוק היה השחקן שהכי שמר על אורח חיים ספורטיביים, בלשון המעטה. "אהבתי לבלות", הוא צוחק, "אני אהבתי אחרי משחקים לצאת, וזה בסדר. אני אוהב לשתות ואוהב בירות, אבל לא משתכר בצורה חסרת אחריות. באו אליי בטענות לגבי זה, אבל זה הפך אותי ליותר טוב. אני חייב לנקות את הראש, יש הרבה שחקנים כמוני בברזיל, זה לא הופך אותי לפחות מקצוען. קלינגר היה גבר איתי ודיבר איתי על זה, אבל זה מי שאני. קשה להשתנות".

View this post on Instagram

"Quem Disse Que Acabou" " Ema Ema Ema" Carnaval é Na Sapucai...

A post shared by Bruno Reis (@brunoreislino) on

מה הרגע הכי גדול שלך במכבי ת"א?
"אם לומר את האמת? הוא בכלל לא היה על הדשא. שיחקנו במוקדמות האלופות נגד פאוק ואחרי המשחק הראשון קיבלנו הודעה שהם שיתפו שחקן שלא כחוק. קיבלנו ניצחון טכני והבנתי שעלינו לשלב הבתים של ליגת האלופות. בכיתי מאושר, והיו לכך שתי סיבות: האחת, רציתי תמיד לשחק בצ'מפיונס. השניה זה שחתמתי על חוזה עם מענק גדול על עלייה לשלב הבתים. הרווחתי הרבה כסף בזכות זה".

חשבת על לשחק בקבוצה אחרת בישראל?
"האמת שמאוד אהבתי את מכבי ת"א, אבל הייתי פעם אחת במגעים עם קבוצה אחרת: מכבי חיפה. אחרי האליפות סיימתי את החוזה, והיה קשיים במשא ומתן. נציג ממכבי חיפה פנה אליי ורצה לצרף אותי, הם אמרו שישלמו כמה שצריך. אני העדפתי לחכות למכבי ת"א, כי גם הבנתי מה המשמעות של מעבר ליריבה הגדולה. חיכיתי ובסוף הגענו להבנות, אבל מכבי חיפה מאוד מאוד לחצו שאצטרף אליהם".

ספר לנו סיפור אחד שאתה הכי זוכר מהתקופה בישראל
"לירן שטראובר הכיר לי מישהי ונפגשנו במסעדה בירושלים. היה בילוי כיפי, אבל אז ניגשו אליי שני אוהדי בית"ר ירושלים לדבר איתי על כדורגל. בהתחלה זה היה כיף, אבל אז הם התחילו לקלל את מכבי ואותי. מפה לשם זה, פתאום באמצע הדייט כמעט והלכנו מכות, היו חילופי דחיפות ורק משטרה הפרידה. זה מה שמשותף לישראלים ולברזילאים - לשנינו יש דם חם מאוד, ואנחנו אנשים אמוציונאלים".

View this post on Instagram

" AMAR E SER AMADO" JA TINHA 2 E AGORA GANHEI MAIS 2 " OBRIGADO DEUS POR ISSO"

A post shared by Bruno Reis (@brunoreislino) on