sportFive1011768
צילום: ספורט 5
ניימאר שרוע על הדשא. תמונה נפוצה מדי בפ.ס.ז' ובנבחרת (Getty)
ניימאר שרוע על הדשא. תמונה נפוצה מדי בפ.ס.ז' ובנבחרת (Getty) | צילום: ספורט 5

לפני קצת פחות משלוש שנים, בקיץ 2017, השילוב בין הרצונות להשתדרג כלכלית ולצאת מצילו של ליאו מסי עשו את שלהם,  וניימאר הפך להעברה היקרה בתולדות הכדורגל. 222 מיליון יורו שילמה עליו פאריס סן ז'רמן לברצלונה, "האתגר הכי גדול שמניע אותי להצטרף לחבריי החדשים ולזכות בתארים למען האוהדים. השאפתנות של פ.ס.ז' משכה אותי למועדון ואחרי ארבע שנים באירופה אני מוכן לאתגר הבא", הצהיר אז הברזילאי עם חתימתו ל-5 שנים בבירת צרפת.

אך מאז, במקום להוביל את הקבוצה מבירת צרפת לזכיה בליגת האלופות ולהתמודד עם חברו מבארסה על הזכייה בכדור הזהב, הברזילאי העביר לא מעט זמן על מיטת הטיפולים בעקבות פציעות, ואם זה לא מספיק, גם פלירטט לא פעם עם האפשרות שישוב לספרד, לברצלונה או אפילו לריאל מדריד.

אז נכון שמאז שהכוכב הצטרף לפ.ס.ז' היא לא ממש התקשתה, בלשון המעטה, לשלוט בליגה הצרפתית, אך למרות זאת קשה לומר שהברזילאי סיפק את הסחורה שציפו ממנו. בשלוש עונותיו בליגה הצרפתית, הוא רשם 52 הופעות, בעיקר בעקבות שתי פציעות קשות שעבר בפברואר 2018 ובינואר 2019, ובלעדיו, הקבוצה הודחה פעמיים בשמינית גמר ליגת האלופות. פציעות נוספות בקיץ האחרון הובילו לכך שלמעשה, מאז הצטר, למועדון, הברזילאי שיחק ב-80 משחקים בלבד מתוך 155 אפשריים (כ-58 אחוזים).

בשלוש השנים האלה הוא קיבל שכר בגובה של כ-111 מיליון יורו מפ.ס.ז', ובחשבון פשוט, יוצא שהקבוצה מבירת צרפת שילמה על כל הופעה שלו כ-1,387,500 יורו. תוסיפו לזה את דמי ההעברה בגובה 222 מיליון יורו, ויוצא שמאז בסך הכל, הושגעו יותר מ-333 מיליון יורו בניימאר בבירת צרפת.

מסי וניימאר. יתאחדו או לא יתאחדו? (Getty)
מסי וניימאר. יתאחדו או לא יתאחדו? (Getty) | צילום: ספורט 5

אך לצד הנתונים הכספיים, מבחינה מקצועית, המספרים מראים שכשניימאר בכר הדשא בהחלט אפשר להיות מרוצים ממנו, ואומנם הוא שיחק 52 משחקי ליגה בלבד, אך כבש בהם לא פחות מ-47 שערים (69 ב-80 בכל המסגרות). בנוסף, ממש לפני שהכדורגל באירופה נעצר עד להודעה חדשה, הברזילאי כבש וכיכב ב-0:2 של קבוצתו על בורוסיה דורטמונד בשמינית גמר ליגת האלופות, והבטיח מהפך עם 2:3 בסיכום וכרטיס לרבע הגמר.

עם זאת, למרות שהיה אחראי להישג האירופי הגדול ביותר של קבוצתו מאז הצטרף אליה, לפי "דיילי מייל", נראה שניימאר בכל זאת מתסוכל מהחיים בפאריס ותעיד על כך העובדה שהוא דואג להשאיר את אופציית החזרה לברצלונה פתוחה באופן תמידי, זאת למרות התביעה שלו נגד המועדון הקטלאני על בונוס הארכת חוזה שלא הוענק לו.

עוד נטען שניימאר הבהיר בקיץ האחרון שהוא רוצה להתאחד שוב עם מסי, ובסאגה שלא ירדה מהכותרות בתקשורת העולמית, פורסם שפ.ס.ז' תהיה מוכנה להיפרד ממנו. אך ברצלונה, שלא הצליחה למצוא כסף לממן את העסקה והציעה מספר שחקנים בעסקת חליפין, לא הצליחה להוציא את המהלך לפעול.

מסי יהיה בן 33 בקיץ הקרוב, ונראה שבברצלונה עדיין לא ויתרו לחלוטין על האפשרות להחזיר את מי שמלכתיחלה סומן כיורשו בעתידי. למרות מספר דיווחים שטוענים אחרת, לא מן הנמנע שינסו לבצע מהלך נוסף כשחלון ההעברות ייפתח מחדש. המצב הספרד אומנם רחוק מלהיות אידאלי בעקבות נגיף הקורונה, בוודאי שמבחינה כלכלית, אך עם ביטולה של המשך העונה בליגה הצרפתית השבוע, זו עשויה בהחלט להיות אפשרות עבור פ.ס.ז' למכור את הכוכב, שכבר סירב לקצץ בשכרו למרות המצב.

לקבוצה עדיין נותר לשחק ברבע גמר ליגת האלופות, אם וכאשר העונה האירופית תחודש, אך בעקבות המצב הרגיש, נותר לתהות אם ניימאר למעשה כבר שיחק את משחקו האחרון בפ.ס.ז', אולי בדרך להגשמת החלום וחזרה לברצלונה.