sportFive1073197 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
בכר רצה שיישאר, הוא העדיף לנסות להגשים את עצמו באירופה. עוואד (האת (צילום: ספורט 5)
בכר רצה שיישאר, הוא העדיף לנסות להגשים את עצמו באירופה. עוואד (האתר הרשמי של לך פוזנן) | צילום: ספורט 5

צילום תמונה ראשית: Agencja Gazeta. בווידאו: השער של עוואד בגביע הפולני

מוחמד עוואד היה נחוש הקיץ לעזוב את מכבי חיפה. גם הניסיונות של ברק בכר להניא אותו מהמהלך לא צלחו. "אני בונה עליך, אתה תשחק והרבה", הפציר בו המאמן, אך ללא הואיל. עוואד כבר קיבל את ההחלטה ובמועדון החליטו לא לעמוד בדרכו לאחר שחתם על הארכת חוזה. מאז חלפו כמה חודשים ונראה כי כל הדרכים מובילות לקאמבק.

כזכור, החלוץ, שגדל במועדון וכיכב במחלקות הנוער של חיפה ובנבחרות ישראל, מצא את עצמו בעונה שעברה בסיטואציה מוזרה. ניקיטה רוקאביצה היה באנקר והוא הרגיש שירדן שועה מועדף על פניו מכיוון שהמועדון שילם עבורו סכום גבוה. תחת מרקו בלבול פתח עוואד בהרכב ארבע פעמים בלבד בליגה, ומצא חמש פעמים את הרשת, אך הוא לא היה מרוצה ממעמדו ככינור שלישי בהתקפה.

בתקופת רוטן ומו אלאך היה עוואד השחקן המוביל ופרח עם תשעה שערים בכל המסגרות. הם ראו את הפוטנציאל הגלום בכשרון מטמרה. אלאך אף רצה אותו בוואלביק, אך עוואד העדיף לחתום בלך פוזנן הפולנית, אך נראה כי השידוך לא צלח, לפחות בינתיים.

למרות שבקבוצה הפולנית הבהירו לעוואד שהוא אמור להגיע כחלוץ השני בהיררכיה, אחריו הצטרף מיקאל איסאק, חלוץ שבדי ממוצא סורי, שהפך למלך שערי הקבוצה (15 שערים בכל המסגרות) ודחק את עוואד להיות החלוץ השלישי ברוטציה, מעמד שבגללו הוא עזב את מכבי חיפה.

בליגה האירופית הוא שותף ב-106 דקות, בעוד בליגה הפולנית הוא פתח רק פעם אחת בהרכב ושותף ב-230 דקות, בהן כבש שער אחד, לא ממש הותירו חותם על הפולנים. במשחק האחרון הוא עלה מהספסל בדקה ה-81, ולא עזר לקבוצתו, שנחשבת לאחת מאכזבות העונה בפולין. כך, עוואד שהגיע בתקווה לקבל דקות, לא ממש קיבל הזדמנות להוכיח את עצמו, כך שקשה להגדיר את התקופה עד כה כהצלחה או כישלון, אלא פשוט כפספוס.

עוואד, כזכור, ויתר על כמחצית משכרו (100 אלף דולר) בכדי לחוות את החלום האירופי. הוא ציפה לקבל דקות בלך פוזנאן ולשחזר את ההצלחה המטאורית של שון וייסמן בוולפסברגר. בפועל, הוא ממעט לשחק, למרות שהוא עובד קשה ומשקיע שעות רבות מחוץ למסגרת האימונים בקבוצה. בסביבתו טוענים שהוא בכושר מצוין, וכשיקבל את ההזדמנות הוא ייקח אותה בשתי ידיים. המנהל המקצועי ביחסים טובים איתו וכך גם המאמן, אבל מסיבות מקצועיות כרגע הוא לא משחק, כשהדבר החשוב ביותר עבורו שבגללו הוא אף עבר לקבוצה היה כמות הדקות.

"קשה מאוד להעריך את היכולת שלו", הודה בפני ערוץ הספורט העיתונאי הפולני ברטוש נוסאל, "לך פוזנן בעונה רעה מאוד בליגה הפולנית, ומי שמקבל קרדיט בעיקר הוא איסאק, שגם כבש שערים. אמרו לנו כשעוואד הגיע שהוא חלוץ 9, אבל כשהמשבצת הזאת כבר שמורה לאיסאק, ניסו אותו בכל מיני תפקידים אחרים שלא החמיאו לו. נראה שהמאמן לא ממש יודע מה המקום הכי מתאים לעוואד על המגרש וניסה אותו כ-10 או באגף".

"ברור שהציפיות מעוואד היו גבוהות יותר, אבל אני מאשים יותר את הקבוצה מאשר אותו", נוסאל הסביר, "הצוות המקצועי בפוזנן יודע שעוואד שחקן כדורגל, טוב, אני בטוח בזה. בעונה כזאת ובסיטואציה אליה הוא הגיע, פשוט קשה להראות את עצמך. יש לו בעיטה טובה מרחוק, אבל הוא קצת מחמיצן, נראה שאפשר לעבוד איתו ולשפר אותו, למרות זאת - המחיר שלו לא זול, ולדעתי הוא היה עוזב את לך פוזנן בסוף העונה בכל מקרה. לא הייתה כוונה לרכוש אותו".

בזמן הפגרה בפולין, מוחמד עוואד שהה בישראל לטובת חופשת חג המולד. בסביבתו של החלוץ מספרים שהוא ציפה לקבל פנייה ממכבי חיפה לפני החזרה שלו לפולין, אולם הירוקים היו מרוכזים באותה העת בצירוף עומר אצילי, והוא חזר לפולין.

היום, התמונה השתנה מבחינת המוליכה. הירוקים ישמחו לחיזוק בחלק הקדמי, שכן גודסוואי דוניו (שער אחד), יהאב אל עביד וסתיו נחמני טרם הפכו למשמעותיים. אחד השיקולים המובילים של חיפה זה שבניגוד למועמדים אחרים, עוואד לא זקוק לזמן התאקלמות ונמצא בקשר רציף עם שחקני מכבי חיפה. הוא מכיר כל פינה במתחם האימונים בכפר גלים, כך שההשתלבות שלו למערכת צפויה להיות חלקה.

"קיבלתי החלטה לא קלה", הוא אמר אחרי החתימה בפולין בקיץ. "חשבתי על זה הרבה זמן, וזה הצעד הכי נכון לעשות עכשיו בנקודת הזמן הזו בקריירה שלי. אני מצפה לאתגר ומאמין בעצמי שיהיה טוב. רוצה להגיד תודה לברק (בכר) על מה שעשה איתי בחודש-חודשיים האלה. הוא מאוד רצה שאני אשאר והסיבה היחידה לכך שחשבתי על הישארות זה הוא. יש לי הזדמנות לצאת לחו"ל, להגשים חלום שלי ושל המשפחה ואני לא מהסס".

אחרי חצי שנה בה לא ממש קיבל קרדיט, בעוואד ובחיפה כנראה זוכרים לטובה את השיחות בקיץ, שכמעט הובילו להישארותו. התחרות עם ירדן שועה כבר לא רלוונטית לאחר שהאחרון נמכר לבית"ר ירושלים, וכעת נראה שאחרי רוקאביצה, עוואד יכול להיות החלוץ השני בהיררכיה, מה שיבטיח לו הרבה דקות. האם זה מספיק כדי לשכנע אותו לשוב והאם לך פוזנן תסכים לוותר עליו מבלי שיש לה אפשרות לצרף מחליף? עד יום חמישי נדע.