sportFive1088858 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
פיפ
פיפ"א 21 בדור החדש נגד פרו אבולושן 2022 | צילום: ספורט 5

פיפ"א 21 שוחרר השנה ולא מעט ביקורת נשמעה ברשת מצד הקהילה על כך שלא מספיק נעשה בשביל לשפר את החוויה של המשחק. החל מבאגים הזויים ובעיות במשחק, ועד להשקעה מוגזמת מצד EA ספציפית ב-FUT תוך כדי הזנחה של מצבי משחק אחרים. אז בגלל שאנחנו כל כך אוהבים את פיפ"א אנחנו מבקרים אותו - כי תמיד אפשר להשתפר. אז מה היינו רוצים לראות בשנה הבאה בפיפ"א 22? הרשימה לפניכם.

מנוע משחק חדש
ה-Frostbite הוא למעשה מנוע המשחק הפרטי שחברת EA פיתחה, והוא משמש את סדרת פיפ"א במשך חמשת השנים האחרונות, מאז פיפ"א 17. בהתחשב בעובדה שאנחנו בדור קונסולות חדש - אנחנו נשמח לקבל גם מנוע משחק חדש שגם ידע לנצל את החומרה החדשה.

המנוע של EA נוצר במקור עבור משחקים כמו באטלפילד והוא זוכה ללא מעט ביקורת שלילית בפיפ"א ומאדן NFL בגלל שהוא יוצר לא מעט באגים ובעיות בפיזיקה ובמערכת "איתור הנגיעות" (Collision Detection) של המשחק, וכך בעצם נוצרים לא מעט מצבים לא הגיוניים ולא מציאותיים. מדובר במצב מביך מאוד, במיוחד בהתחשב בעובדה שפיפ"א אמור לספק חווית כדורגל ריאליסטית.

 אני מקווה מאוד שבשנה הבאה נזכה לראות מנוע משחק חדש וכך נקבל משחקיות יותר מציאותית, במיוחד בהתחשב בעובדה שקונאמי כבר הכריזה כי פרו אבולושן 2022 עובר למנוע משחק חדש - אנריל אנג'ין של חברת אפיק. אתם מוזמנים יכולים ללחוץ כאן על מנת לקרוא על הנושא בהרחבה ועל מה אפשר לצפות כאן.

קרוס פלטפורם מלא
חאלס EA, אנחנו עוד שנייה בשנת 2022 - תאפשרו לשחקני הסוני, האקס בוקס והמחשב לשחק ביחד ואחד נגד השני, ותיישמו את האופציה הזו גם למרקט באולטימייט טים, ולכל מצב שבו יש משחק ברשת. כך שחקני כל הקונסולות והפלטפורמות יוכלו לשחק יחדיו, לסחור ולהחליף קלפים בהרמוניה מושלמת. הגיע הזמן לדו קיום ואחדות, ואם אנחנו לא מצליחים בחיים - בואו נתחיל עם פיפ"א.

שיפורים למצב הקריירה הקיים, והוספת מצב קריירה מצד השחקנים עצמם (צילום: ספורט 5)
שיפורים למצב הקריירה הקיים, והוספת מצב קריירה מצד השחקנים עצמם | צילום: ספורט 5

מצב קריירה: גם בתור מאמנים וגם בתור שחקנים
למרות שמצב המשחק העיקרי ש-EA משקיעה בו הוא ה-FUT, לא מעט שחקנים עברו לשחק במצב הקריירה בשנים האחרונות, שלצערנו הרב נזנח בצורה מחפירה. השקעה מחודשת של EA במצב קריירה עם דגש על אפשרויות רבות וחוויה נקייה מבאגים יכולה לגרום לקהל שחקנים חדש לחלוטין להתחיל לשחק. רק תדמיינו שפיפ"א היה מאפשר לנו לרדת לרמת הפרטים שיש למשחק כמו פוטבול מנג'ר להציע. חלום, לא?

מצב משחק נוסף שיכול להוות מוקד עלייה לרגל של שחקנים טריים לקהילה הוא מצב קריירה דווקא מהצד של שחקני הכדורגל עצמם, ממש כמו -2K עושה עם NBA 2K. תחשבו לעצמכם שגם שחקני הכדורגל יצטרכו להתמודד עם המאמנים הזועמים לאחר משחק לא מוצלח, עם הספונסרים, הרשתות החברתיות והאוהדים. אני בטוח שקיים כאן פוטנציאל לא ממומש.

מגרש שכונתי משלנו
עוד היבט ש-EA יכולה ללמוד מ-2K: למה לא להשתמש ב-Volta (כדורגל הרחוב) בשביל לתת לשחקנים את האפשרות ליצור מגרש שכונתי משלהם שיוכלו לארח ולשחק כנגד חברים ושחקנים אחרים ברשת? המגרש השכונתי יוכל להציע עוד שלל פעילויות צדדיות ומשחקונים ממש כמו שמצב "השכונה" ב-2K עובד, וליצור קהילה של ממש סביב מצב המשחק. אני מבין שאולטימייט טים הוא המוד הכי משוחק ורווחי, אבל EA חייבת להבין שלא הכל סובב סביבו. וזה מוביל אותי לנקודה הבאה שלי.

מותר לחלום: ליגת העל בפיפ
מותר לחלום: ליגת העל בפיפ"א. מתוך המוד הישראלי של ליגת העל לפיפא 21 | צילום: ספורט 5

FUT לא מתסכל
גם אם מדובר במצב המשחק הכי רווחי עבור EA, השיטה חייבת להשתנות. המצב שבו שחקנים נאלצים לחרוש על המשחק או לשלם בכסף אמיתי על מנת להרוויח קלפי אולטימייט טים היא אבסורדית, ופשוט חייבת להיות דרך אחרת להתקדם במשחק בלי לתסכל את השחקנים ואת הקהילה.

לצערנו הרב זה גורר את המשחק למקומות מגוחכים ו-EA חוטפת בשנתיים האחרונות לא מעט תביעות והשוואות על כך שמצב ה-FUT נחשב כהימורים לכל דבר ועניין, ועצם העובדה שעוד ועוד מדינות ברחבי העולם מתחילות לחקור את מכניקות "תיבות האוצר" הללו צריכה להתחיל להדליק נורות אזהרה אצל המפיצות, ולא רק ב-EA.

שרתים יציבים
אין יותר מתסכל מלשבת למשחק ברשת, ובמהלך סופ"ש אחד אתם חווים 3-4 ניתוקים שדופקים לכם את רצף הנצחונות וקצב ההתקדמות שלכם. שרתים יציבים היא אמנם בעיה כלל עולמית של כל חברה, אבל פה בארץ מדובר במכה ה-11 של עם ישראל.

קבוצות עבר
זה נכון שיש שחקנים ואגדות מהעבר במשחק בתור אייקונים, אבל למה לא לתת לנו קבוצות אולסטאר שלמות, שוב, ממש כמו ב-2K? לא הייתם רוצים את נבחרת צרפת מ-1998, ברצלונה של פפ, יונייטד של פרגוסון, מילאן בתחילת שנות ה-2000, או ריאל מדריד של זידאן?

ליגת העל
ברור לי שמדובר במשאלת לב של השחקן הישראלי בלבד, אבל... מותר לחלום לא?