sportFive1078777 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5

אי שם, בשלהי יולי 2020, קונאמי הפילה פצצה: החברה לא תשחרר השנה משחק חדש בסדרת פרו אבולושן, אלא עדכון עונה בלבד. ההחלטה נעשתה מכיוון והשנה רוב הכותרים הקבועים שוחררו ממש כאשר קונסולות הדור החדש היו מעבר לפינה, ובקונאמי העדיפו להשקיע את מירב המאמצים שלהם על כותר לדור הבא.

 ממש באותו השבוע היא הפילה את הפצצה השנייה: פרו אבולושן 2022 ישוחרר על מנוע משחק חדש - אנריל, של חברת אפיק. על ההשלכות וכל מה שאנחנו יכולים לצפות בנושא כתבתי בהרחבה בעבר ואתם מוזמנים לקרוא כאן, אך זהו לא הנושא שלשמו התכנסו היום.

הבעיה הגדולה היא, שמאז אותו יולי 2020 והטיזר הקטנטן ההוא שנחשף, בקונאמי שומרים על דממת אלחוט מופתית. והדממה הזו, מלחיצה לא מעט את הקהילה, ואי אפשר להאשים אותה. בסופו של יום אנחנו עדיין נמצאים עם מגיפה עולמית שגורמת לעיכובים ומחסורים בחברות רבות, וממש לא רק למפתחות משחקים.

sportFive1078781 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5

מכיוון ומנוע חדש יאפשר לקונאמי לתת חוויית משחק שונה ממה שהכרנו בשנים האחרונות, יש לה הזדמנות להמציא את המותג והמשחקיות מחדש - והשחקנים בפורומים התלהבו רק מהפוטנציאל האפשרי. לא מעט אנשים זרקו אמירות כי הם ינטשו את פיפ"א החל מהדור הבא.

צריך להבין שאנריל הוא מנוע משחק פתוח ומאוד ורסטילי. לא מעט חברות בשוק משתמשות בו למשחקי פעולה, אסטרטגיה וכן - גם ספורט. רוקט ליג, החידוש האחרון של טוני הוק 1+2 או אפילו פרו אבולושן במובייל שבנוי על גרסה ישנה של המנוע - כולן דוגמאות לכך. זה לא אומר שהמשחקיות החדשה תשתווה לגרסת המובייל - זה פשוט מראה לכם כמה פוטנציאל המעבר הזה פותח עבור המותג. כך שאפשר להבין את ההתלהבות והציפייה.

המשחק בפיתוח כבר זמן מה - חצי שנה חלפה מאז ההכרזה, אך אין לי ספק שהוא נמצא בתכנון עוד מלפני. השחקנים לא דורשים טריילר נוסף. אולי תמונה או שתיים. אז יכול להיות שבקונאמי עוד לא מרגישים בשלים לשחרר תמונות וסרטונים, אבל השחקנים אכן צודקים לטעמי בבקשה מקונאמי לעדכן.

sportFive1078782 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5

אפשר לשחרר קצת מידע על התהליך, להרגיע ולומר שהכל בסדר. בהתחשב בקהל המעריצים האדוק של המשחק, ובעובדה שגם ככה הקורונה מעכבת את התעשייה - השחקנים מצפים לקצת יותר שקיפות ועדכונים. קונאמי היא לא רוקסטאר - שלא מכריזה על משחק רק לאחר תקופת זמן ממשוכת שהוא בפיתוח. פרו אבולושן הוא לא GTA - הוא עדיין כותר שנתי.

אז בשביל לסכם: הנקודה שלי למעשה היא שמצופה מקונאמי לעדכן ולהראות סימן חיים כלפי המותג. חוסר הידיעה הזה גורם ללא מעט בהלה כי המשחק לא ישוחרר בכלל בשנה הבאה (ושוב - בגלל הקורונה), לכן אות חיים כלשהו יספק וירגיע את הרוחות ואת הפורומים.

אני אגב מאלה  שלא חושבים שחוסר העדכונים הזה בהכרח מסמל רעות. אני לא רואה מצב בו פרו אבולושן לא ישוחרר בשנה הבאה, הוא אולי יתעכב במקרה הרע. יכול להיות שבקונאמי יודעים טוב מאוד מה הם עושים, והם שומרים את הקלפים קרוב לחזה עד לרגע הנכון. 

אני מניח שלקראת האביב נקבל סוף סוף מבול של עדכונים וחדשות, ואז נראה מה בישלה החברה לאורך כל הזמן הזה. בדבר אחד אני בטוח: שנה הבאה תהיה מעניינת יותר עבור משחקי הכדורגל.