sportFive1005711 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
"אני צופה ירידה של 50 עד 70 אחוזים בהכנסותאני צופה ירידה של 50 עד 70 אחוזים בהכנסות" (ברני ארדוב) | צילום: ספורט 5

בזמן שבית"ר ירושלים הגיעה לסיכום עם שחקניה על קיצוץ של 20 אחוז בשכר הברוטו ונס ציונה הוציאה את שחקניה לחופשה ללא תשלום, ביתר הקבוצות טרם גיבשו החלטה. אבל בכל מקרה, גם אצלן לא תהיה ברירה אלא ללכת למהלך שיהיה לא פופולרי, אך נחוץ והגיוני.

אמש (חמישי) עדכן מנכ"ל מכבי נתניה, ניב גולדשטיין, את מאמני הקבוצה סלובודאן דרפיץ' ושי ברדה, כמו גם את הקפטן אלמוג כהן, בהתפתחויות ובשבוע הבא תתקבל החלטה סופית לאיזה כיוון מכבי נתניה הולכת, זאת במטרה ברורה לשמור את המועדון עם הראש מעל המים, ככל שניתן, תוך שמירה על פגיעה כמה שיותר קטנה על השחקנים.

"אני עוד לא יודע להגיד כרגע אם נלך למצב של חל"ת או קיצוץ", אמר גולדשטיין לערוץ הספורט, "מה שברור לא רק לי, אלא לכל הקבוצות בליגה, זה שתהיה ירידה משמעותית מאוד בשנה הבאה בהכנסות של כל הכדורגל הישראלי. אין קבוצה שלא תיפגע ואין בעלים שלא ייפגע, ישירות או בצורה עקיפה. יכול להיות שאני רואה שחורות, אבל אני צופה ירידה של 50 עד 70 אחוזים בהכנסות".

עבור מכבי נתניה מדובר בגזר דין לא פשוט, במיוחד כמועדון שהודיע שיחיה רק על ההכנסות שלו. "אם בנינו לעונה הבאה תקציב משוער של 20 מיליון שקלים מהכנסות כתוצאה ממכירת כרטיסים, זכויות שידור, התאחדות, מועצת ההימורים וכו', אני לא יכול לסמוך על זה יותר . אני לא יודע אם נוכל לקבל את ההקצבות שחשבתי שנקבל לפני המשבר של הקורונה. אולי נצטרך לבנות על הכנסות עתידיות של עשרה מיליון בלבד".

"מי שלא יקבל את המתווה עלול להיות שותף לגזר דין מוות על המועדון" (ברני ארדוב) | צילום: ספורט 5

אז מה אומרים לשחקנים?
"כדי לדעת כיצד ההנחיות העדכניות של משרד הבריאות משפיעות על קבוצות כדורגל מקצועניות בליגת העל, פנינו יחד תשע קבוצות כדי לקבל הבהרות ממשרד הבריאות. אם יוטל סגר כללי או יינתן צו האוסר על פעילות של הקבוצה הבוגרת כי ההנחיות לא מאפשרות, אז כולם יילכו לחל"ת. אין מצב סביר שהמשק הישראלי יושבת מפעילות ואנשים יישבו בבית ויקבלו שכר שלא הולם או פי עשרה מהשכר הממוצע במשק. זו תהיה קטסטרופה שלא נראתה כמותה. כולנו תפילה שלא להגיע לשם כי אף אחד לא רוצה להוציא לחל"ת נוכח הפגיעה הכלכלית שתיגרם".

זה הפחד של השחקנים
"צריך לחלק את זה לשניים. 'העוגה' שנקראת מועדון כדורגל מהאכילה במשך שנים המון פיות, והאכילה אותם בצורה מכובדת מאוד. אנשים רכשו בתים ומכוניות בזכות העוגה הזאת, בזמן ששאר המדינה מתקשה לסגור את החודש. לצערי, בעקבות אסון בריאותי שיצר משבר עולמי, העוגה הזו נגמרה ולא תוכל לספק את מה שסיפקה בעבר. יחד עם זאת, חשוב לזכור שכמו שאנחנו מצפים מהשחקנים לבוא לקראתנו, אנחנו נהיה חייבים לשמור על כבודם בהליך הזה. בסופו של יום, מדובר באנשים ולא במספר בשבילנו.

"הם צריכים לפרנס את המשפחות שלהם ונכון שזה נשמע קצת לא הוגן, כי הם מרוויחים יותר משכר הממוצע במשק, אבל לכל אחד יש הוצאות על סמך ההכנסות שלו והם לקחו על עצמם התחיבויות על בסיס ההכנסות שאליהן הם מורגלים. צריך למצוא את עמק השווה על מנת שבסיום המשבר הזה יהיה לכולנו לאן לחזור. אם יוחלט על הסגר סופי וצו לא להתאמן, לא תהיה ברירה מלצאת לחופשה ללא תשלום, כי בלי זה מדובר בגזר דין מוות על המועדון שלנו. אם ניפגע ב-50 אחוזים מההכנסות, כנראה שנבקש קיצוץ רוחבי ב-50 אחוז".

 
ואם בכל זאת מישהו לא יסכים?
"אני לא רוצה לחשוב על זה, כי אני לא רואה את זה קורה. זו מציאות שנגזרה עלינו, הרי גם אני לא מסכים שזכייני שידור ישלמו לנו 50 אחוז פחות ממה שקיבלנו, אבל מי שואל אותי? זו גזירה. לא רוצה להיכנס לשחקנים ספציפיים. כל גורם במועדון שלא יהיה מקובל עליו המתווה שאבקש, יכול להיות שיהיה שותף לגזירת דין מוות כלכלי על המועדון. אני לא יכול לתת יד שיקרה למכבי נתניה את מה שקרה בנסיבות שבהן אייל ואני הגענו למועדון. השם שלו ושלי חשובים יותר מהכל, ועתיד המועדון הזה חשוב יותר מהכל. צריך להבין איזו אחריות יש לכל אחד מאיתנו בימים האלה.

"מדובר ב-120 עובדים שמתפרסמים ומאכילים את משפחותיהם בזכות המועדון הזה ועשרות אלפי אוהדים ברחבי הארץ שמחכים לראות את הכדורגל הישראלי חוזר כדי להגיע ולעודד אותנו. הכי קל להגיד לשחקנים ולצוות צאו לחל"ת, קחו את זה או שלא תקחו את זה ונתמודד עם ההשלכות המשפטיות אם יבואו בהמשך. מצד שני, בעזרת השם נצא מזה והמדינה תתאושש ונחזור לפעילות כזו או אחרת ובסופו של יום נרצה שאותו שחקן, כזה או אחר, שחתום אצלנו ימשיך לשחק עבור המועדון ועבור הקהל. לא מנצלים את המצב והופכים אותו לשוק עבדים. חתמנו על חוזים רוצים לכבד אותם אבל הנסיבות בעיתיות".

סגל. נתניה משתפת פעולה עם המנהלת (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
סגל. נתניה משתפת פעולה עם המנהלת (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

גולדשטיין התייחס גם למשבר בין מספר קבוצות למנהלת ואמר: "יצאו כותרות שאנחנו נגד המנהלת, אבל בשיחות שלי עם חלק מבעלי הקבוצות, לא שמעתי מילה על כך. המנהלת דאגה להעביר את המסר בפגישתה עם ארגון השחקנים שהם לא יכולים לקבוע לקבוצות מה לעשות. אין להם סמכות כזו או רצון כזה. הובהר לארגון השחקנים שכדאי שינחו את הקפטנים לסור ולהגיע לסיכומים פרטניים עם ראשי הקבוצות שלהם בהקדם, כי אם לא יצליחו הצדדים במשימתם, הכדורגל הישראלי ייכנס לסכנה קיומית. אני חש שיש הלך רוח בימים האחרונים כאילו קבוצות נגד שחקנים וההפך. חושבים שהם מנסים לעשות לנו רע ואנחנו להם. חשוב לי להבהיר, זה לא הכיוון וממש לא המצב. לא במועדון שלנו ולא במועדונים שאני נמצא איתם בקשר. אין פה יריבים ואין פה קבוצה א' נגד קבוצה ב', מנהלת נגד מועדון או מועדון נגד שחקנים".

"יש כאן ערבות הדדית, דאגה ואחריות מרובה" סיכם גולדשטיין. "המנהלת, המועדונים, השחקנים והמאמנים - כולם ללא יוצא מן הכלל מבינים שאם לא תהיה התגייסות כוללת ולא יינקטו צעדים אגרסיביים, כואבים ולא פופולריים (בדיוק כפי שמדינת ישראל נוקטת כדי לנצח את המגפה שנחתה עלינו), עתיד הכדורגל הישראלי בסכנה קיומית ממשית ויעמוד בפני קריסה מהירה. חשוב לי לציין כי בימים שבהם הענף כולו עומד בפני פשיטת רגל, כל בעלי הקבוצות עומדים מאחורי מנהלת הליגות ומאמציה להצלת הכדורגל הישראלי. במקביל ראשי הקבוצות, השחקנים והמאמנים יעשו כל שביכולתם על מנת להבטיח לקהל האוהדים שהחוויה שאנחנו ככ אוהבים תחזור במהרה. עד אז, נתפלל לבריאות של כלל הציבור ושמירה על הנחיות משרד הבריאות״.