עמית פינס. הנקודות לא יוחזרו (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
עמית פינס. הנקודות לא יוחזרו (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

בשורות לא טובות להפועל פתח תקווה. דווקא ביום שלאחר הניצחון המפתיע 1:3 על מכבי חיפה, בקבוצה קיוו לעוד בשורות טובות כאשר הדיון בנושא עתירתם על הפחתת תשע הנקודות בשל הפירוק נערך בבית המשפט המחוזי, אך בסיומן של כשעתיים בהן ניסו להסביר את הצד שלהם - נדחו על ידי השופט שיגיש את פסק הדין שלו בהמשך.

המפרק, עמית פינס, היה זה שניסה לשכנע את השופט כי בעונש שקיבלו המלאבסים אין היגיון ואף טען שהוא סותר את חוק הספורט, ועוד אמר שהעתירה הזו יכולה להציל את ההתאחדות לכדורגל מעצמה, אך השופט אילן שילה לא התרצה.

המשמעות ברורה, הפועל פתח תקווה לא תקבל את תשע הנקודות שהופחתו לה בחזרה כאשר פינס מצידו הבהיר בדיון שהוא מתכוון לערער על כך, אך ספק אם גם הערעור יצליח לעזור למלאבסים.

במצב הקיים, לקבוצה של גילי לנדאו שבע נקודות והיא במקום האחרון בטבלת ליגת העל. היא תאלץ להיאבק בשינייה עד תום העונה על ההישארות.

עמית פינס אמר לאחר ההחלטה: “ידענו מראש שהסיכויים לא טובים, אבל בואו ניתן לבית המשפט לעשות את מלאכתו. השופט אמר שיכתוב פסק דין מנומק ולפעמים כשכותבים את הדברים חושבים עליהם פעם נוספת ולפעמים הדעה משתנה. החזרת חלק מהנקודות היא לא אופציה, זה תיק של הכל או כלום".

על השאלה האם יפנו לבית המשפט העליון השיב: “קודם נראה את פסק הדין, נראה על מה הוא מושתת ואחרי זה נקבל החלטה. נמצה את כל האפשרויות שיעמדו בפנינו. לפני הדיון הייתה לי הרגשה שאני צריך לתת פייט ואחריו יצאתי בתחושה שעשיתי זאת. הסיכויים מלכתחילה לא היו טובים. אף אחד לא ציפה לקבל החלטה גם היום, אלו נושאים כבדי משקל, בהם צריך לתת שיקול דעת, גם אנחנו וגם ההתאחדות התלבטנו רבות ועכשיו צריך לתת לבית המשפט את הזמן שלו".

אפי צפריר אמר בצאתו מהדיון: “אני מאוכזב מאוד, למרות שידענו שיהיה דיון לא קל. המפרקים עשו את עבודתם, קודם כל הם חייבים לעשות את זה, הם מאמינים בזה והם נותנים לי הרגשה שלא אבדה הדרך. אם צריך לערער לבית משפט עליון אז יערערו, אנחנו מחכים לתשובה של השופט. העונש הוא על חטאי העבר ובעצם נופל על אותם אנשים שצריכים להחזיק, לקיים ולמכור את הפועל פ"ת, זה יהיה קשה בצורה כזו. אני שמח שאלו המפרקים של הפועל פ"ת, שאפשר ללכת איתם למלחמה עד הסוף. אחרי שנשארתי בליגה אני תמיד אופטימי".

מהלך הדיון
המפרק עמית פינס אמר במהלך הדיון: ״כל הגורמים שבאולם טענו שאין לנו סיכוי בעתירה ושלא ניתן לערער על תקנון ההתאחדות, ההתאחדות שיתפה את כל הגורמים בשיקולים שהנחו אותה באותו תקנון. אני מניח שבית המשפט לא יצטרף לאותם גורמים, אנחנו המפרקים התלבטנו קשות לפני הגשת העתירה. זה דיון חשוב מאוד״.

אפי צפריר (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
אפי צפריר (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

עוד טען פינס: ״אנחנו בעיצומה של חקירה מדוע הגנעו למצב של חדלות פרעון ובגלל הסיבה הזו המסקנה הראשונית שלנו היא שחדלות הפרעון לא נבעה מניהול כושל אלא על ידי צדדי ג׳ שהשתמשו בנכסי הקבוצה. להטיל עונש על הקבוצה הזו זה כמו שבמקרה הבנק למסחר היו מענישים את הבנק עצמו ולא את אתי אלון״.

"מפרקים מצויים במצב לא ברור, מצד אחד הם מייצגים את גוף חדל הפרעון אבל מצד שני לא יודעים מדוע הגיעו למצב הזה. ההתאחדות לכדורגל מבחינת מידע נמצאת במצב עדיף על פנינו, יש לה את הבקרה התקציבית, לא שמעתי את הממצאים של הבקרה מדוע הגיעו לחדלות פרעון, אף אחד לא שיתף אותי. קבוצות אמורות להיות מאוזנות", המשיך.

אפי צפריר (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
אפי צפריר בכניסה לדיון (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

עוד אמר המפרק: "צריך לעשות בדיקה ומי שמוסמכים לעשות את זה אלה הם המפרקים ומי שיקבע יהיה בית המשפט ולא ההתאחדות לכדורגל. לא ייתכן שבמצב כזה לא התקיימה בדיקה ושלא ניתן יהיה לערער על החלטת ההתאחדות. אף קבוצה לא ערערה עד כה על החלטת ההתאחדות. הסנקציה היא אוטומטית, אז למה לערער לבית הדין של ההתאחדות? בשביל להתבזות?".

פינס הוסיף: ״ההתאחדות טענה שהיו מקרים שגורמים הכניסו את הקבוצה למצב של חדלות פרעון על מנת שיוכלו לרכוש אותה ללא חובות. המפרקים לא אחראיים על הניהול הכושל. רציתי להפנות את תשומת הלב לאפקט הבינלאומי. באנגליה, ספרד, איטליה וגרמניה אין תקנה דומה. באנגליה יש זכות טיעון וזכות ערעור, פה בארץ הקודש אין אפשרות לערער אלא יש חזקה״.

משה אביבי הגיב: ״תחילה אגיד שלא התכוונתי להאשים את המפרקים בניהול כושל. ניהול קבוצה תחת פירוק לאורך זמן איננו סביר, במקומות אחרים זה לא מתאפשר מעבר לשנה. אם הקבוצה לקחה בטוחות מצדדי ג היא היתה צריכה לבדוק טוב יותר לפני שעשתה זאת.

משה אביבי (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
משה אביבי (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

הקבוצה נכנסה מרצון למצב של חדלות פרעון. יש דוגמאות של 2 קבוצות שהורידו להן 9 נקודות והצליחו להישאר בליגה בכל זאת. נצרת עילית ואחי נצרת עשו זאת בליגה השניה שהיא ליגה מקצוענית ולאור הניצחון אמש על חיפה, הפועל פ"ת מסוגלת להיות השלישית למרות הורדת הנקודות".

אביבי הוסיף ואמר: "לא יכול להיות שקבוצה תברור איזה הוראות נוחות לה כמו להישאר בליגת העל ואיזה אינן נוחות לה כמו הורדת תשע הנקודות. אם הפועל פתח תקווה רוצה להיות בליגת העל היא צריכה לקבל את תקנון ההתאחדות".

על עונש הפחתת תשע הנקודות הוסיף אביבי: ״מדובר בסנקציה סבירה ומידתית, על מה הפועל פתח תקווה מבקשת שימוע? באנגליה למשל, בשנת 2007/8 ללידס יונייטד הורדו 10 נקודות ובעונת 2009/10 לסאות'המפטון גם הורדו 10 נקודות. בעונה האחרונה הורידו לפליימות׳ וכן בעבר גם לפורטסמות׳".

הצדדים במהלך הדיון בעתירה (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
הצדדים במהלך הדיון בעתירה (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

פינס: ״הסעיף בתקנון על הורדת נקודות ללא זכות טיעון סותר את חוק הספורט, בכך שאנחנו עותרים אנחנו מצילים אותם (ההתאחדות) מעצמם. אם תתקבל עמדת ההתאחדות וסנקציית הורדת הנקודות כז זה יגרום לתמריץ העדפת נושים״. 

הצדדים יצאו להפסקה קצרה לאחריה חזרו וגילו שהעתירה נדחתה. פינס אמר: ״אנחנו מחפשים למכור את הקבוצה וזה מצב קשה, אנחנו מבקשים החלטה״. השופט שאל האם ההחלטה דחופה והמפרק השיב שכן מאחר שבקרוב יפתח חלון העברות ולפי ההחלטה בקבוצה צריכים להיערך. השופט השיב: ״לא יהיו עוד תשע נקודות אז אין דחיפות מיוחדת. אני לא רואה סיבה לשנות את ההחלטה״. פינס מצידו אמר: ״אנחנו נערער".