יאיא סיידו גדיר. עימות באימון (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
יאיא סיידו גדיר. עימות באימון (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

אין רגע דל במכבי חיפה. מאורעות הדרבי, בו הפסידו הירוקים 3:1 להפועל חיפה, והלחץ עושים את שלהם ונראה שגם השחקנים מושפעים מהמצב: מוחמד גדיר ויאיא סיידו התעמתו היום (שני) מילולית ופיזית באימון ונזרקו ממנו על-ידי המאמן אלישע לוי. העימות בין החלוץ והקשר לא הסלים רק בזכות התערבות של אדורם קייסי ועוזר המאמן גיורגי דרסיליה.

הכל החל מחשד של סיידו, שגדיר אמר לאנשי המועדון כי הקשר יצא לבלות לפני הדרבי, דבר שהוכחש ע"י החלוץ. לטענת שחקנים בקבוצה, החלוץ נשאל על ידי קיייסי האם הוא ראה את סיידו מבלה במועדון לילה והשיב בצחוק שכן ומכאן התחיל העימות בין השניים.

כאשר השניים ירדו לדשא הגיע גדיר לסיידו וחיבק אותו ואז אמר הקשר לחלוץ: "אל תדבר איתי, לא רוצה לשמוע אותך". גדיר הלך לדרכו, אבל יא יא המשיך: "לך תזדיין". בתגובה גדיר דחף את הגנאי וגיורגי דרסיליה היה הראשון להפריד בין הניצים. השניים הוזמנו לשיחה אצל אלישע במהלכה הובהרו הדברים. הקשר כך מתברר, נצפה בבילוי עד ארבע בבוקר בלילה בין שישי לשבת, פחות מ-24 שעות לפני הדרבי החיפאי. עם זאת, יש לציין כי הקשר לא היה אמור להיות בסגל למשחק בשל פציעה.

ההחלטה לשלוח את גדיר וסיידו למקלחת מוקדמת, נובעת מהרצון להשליט סדר בקבוצה שנראית לפחות כלפי חוץ כשסועה ומפולגת. גדיר שבקושי מקבל הזדמנויות על הדשא, הולך עם בטן מלאה על כל מה שקורה איתו בקבוצה ונראה שהכל התפרץ החוצה

אלישע לוי עוד לא החליט האם להחמיר עם גדיר וסיידו בשל העימות ביניהם, מעבר לזריקתם מהאימון.

באימון תורגל ההרכב לקראת שאלקה. ההגנה תהיה מורכבת מאייל משומר, יוריצה בולייאט, סארי פלאח וטאלב טואטחה. בקישור תורגלו אייל גולסה וגוסטבו בוקולי ובחלק הקדמי יניב קטן, עידן ורד, וויאם עמאשה ו-ולדימיר דבאלשווילי.

חיפה נמצאת בלחץ גדול אחרי שני ההפסדים מול הפועל ת"א ובדרבי ולפני המשחק מול שאלקה ביום רביעי שיכריע את גורל העונה האירופית.

במועדון מודעים לבעיות החברתיות שיש העונה בקבוצה, בין השאר בשל מספר שחקנים שלא עומדים בציפיות, ובעיות אלה לא באו על פתרונן עד כה. בחיפה מודים שהיו העונה יותר הפרות משמעת מאשר בשנים קודמות כששחקנים איחרו לאימונים, התראיינו ללא רשות ויצאו לבלות אחרי הפסד או תיקו - תופעות שלא היו בשלוש העונות הראשונות של אלישע לוי כמאמן וצצו השנה בעיקר בגלל המרקם שיש בקבוצה.

אתמול באימון שלאחר ההפסד בדרבי, אלישע רמז על כך ואמר לשחקנים: "יש כאן כאלה שלא עומדים בלחץ של קבוצה גדולה ומי שלא מתאים לקבוצה גדולה, שישחק בקבוצה קטנה". הרמז של אלישע היה חד וברור ולא מן הנמנע ששחקנים ישוחררו בינואר לא רק בגלל יכולתם על המגרש אלא בגלל בעיות חברתיות.

בחיפה הודפים את השמועות סביב עתידו של המאמן אלישע לוי ולא עוסקים כלל במעמדו של המאמן. "אנחנו עוסקים ומתרכזים רק במשחק מול שאלקה ולא בשום דבר אחר", אמרו במועדון.

אלישע לוי (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
אלישע לוי (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

הקבוצה תצא מחר לאחר האימון המסכם לבית מלון שם תעשה את הכנותיה למשחק מול שאלקה. למשחק מול הגרמנים נותרו כ-1,200 כרטיסים.

והיו גם דברים חיוביים. בחיפה יכולים להיות מעודדים מהעובדה שכל הפצועים כולל עלי עותמאן חזרו להתאמן. מדובר בין היתר בוויאם עמאשה, תמיר כהן, אייל גולסה ויא יא שכאמור לא סיים את האימון.

חיפה לא תועמד לדין, יציע ג' לא ייסגר


בינתיים, מכבי חיפה ניצלה מהעמדה לדין בעקבות מאורעות הדרבי. ההחלטה שלא להעמיד את חיפה לדין נובעת מכך שלדעת התובע ההתאחדות לכדורגל, שלום אבן עזרא, אין סיבה להעמיד קבוצה לדין על כך שהיא נפגעת למעשה מאוהדיה.

במכבי חיפה שמחו לשמוע את ההחלטה בעקבות דו"ח השופט של איתן תבריזי על התפרעות האוהדים במהלך ובסיום הדרבי דבר שיחסוך לקבוצה שני עונשי רדיוס עם קהל.

אוהדי מכבי מתפרעים. למזלם, הקבוצה לא תעמוד לדין (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
אוהדי מכבי מתפרעים. למזלם, הקבוצה לא תעמוד לדין (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

בנוסף לכך, בחיפה יתבקשו להציג בפני התובע המשפטי צעדים מהותיים שיעשו בקבוצה על מנת למגר באופן סופי את התופעה של התנהגות הקהל, שהשליך חפצים בדרבי. עד כה בין היתר הירוקים נדרשו גם להראות שאותם אוהדים שעשו זאת, נתפסו וכן שבמשחקים הקרובים הירוקים יפעלו ע"י כרוז ועלונים שיחולקו על מנת לעצור את התופעה.

בדיון שנערך בין מכבי חיפה למשטרת ישראל, הביע המועדון את הסתייגותו להעניש את קהל הקבוצה באופן קולקטיבי כל עוד זה ניתן. יחד עם זאת, בידי המשטרה חומרים מצולמים בהם תועדו המתפרעים במגרש ומחוצה לו.

מהמועדון נמסר: "בימים אלה מוזהים האוהדים והם יובאו לחקירה ויועמדו לדין באישום של עבירה פלילית. אנו קוראים לקהל אוהדינו לנהוג באיפוק וסבלנות במשחקי הבית והחוץ של הקבוצה. אין אנו רוצים להעניש את מרבית קהל אוהדינו שבאים לעודד ולתמוך בגלל אותם צוררים שיטופלו ביד קשה".