"בתוך הכאב הנוראי הזה של לאבד אח שהייתי מעין אבא בשבילו, הדבר שאני לוקח ממנו, זה שהוא בחר לעשות את מה שהוא האמין בו ואהבת ארץ ישראל היתה בשבילו שייכות חזקה ובמותו הוא ציווה לנו את החיים".

במילים אלה מספר עוזר מאמן הפועל באר-שבע ושחקן נבחרת ישראל בעבר, ז'אן טלסניקוב על אחיו, דן, ז"ל שנפל לפני חמש שנים בפעילות מבצעית של צה"ל בטול כרם. דן נפצע קשה מאוד בחילופי אש בכפר ציידא. לאחר טיפול ראשוני שקיבל בשטח, פונה לביה"ח תל השומר שם, מת מפצעיו. כדור בודד פגע בקסדתו והצליח לחדור אליה, ואל חייהם של בני המשפחה.

משפחת טלסניקוב שעלתה ארצה ממניעים ציוניים כשז'אן היה בן 7 בלבד, התברכה בכדורגלן איכותי וגם בלוחם סיירת צנחנים שנפל על הגנת המולדת.

אחרי שעלתה מרוסיה, המשפחה התמקמה באשדוד. לאחר שאב המשפחה נפטר, עבר דן למושב ניר גלים, מושב שיתופי בו ערכי הציונות הדתית הם מעל לכל.

ז'אן טלסניקוב, האמא לאה והאח דן. יהי זיכרו ברוך (צילום: מערכת ONE)
ז'אן טלסניקוב, האמא לאה והאח דן. יהי זיכרו ברוך | צילום: מערכת ONE

בראיון לרגל יום הזיכרון מספר טלסניקוב על אחיו: "הוא הציל חיים כשהלך בחזית של הכוח בפעילות שיצא אליה כשהיה בחופשה מהצבא ולא חזר ממנה. אני גאה בו כי הוא היה ילד מקסים, ילד של אהבה ושל מוזיקה ותיאטרון. אחי אהב אותי כמו שאף אחד אחר לא יכול היה לאהוב אותי", התוודה ז'אן.

טלסניקוב מספר שדן התאהב במשחק הכדורגל כשהוא היה שחקן של בית"ר ירושלים: "הוא היה מלווה אותי ובגללי הוא הפך להיות אוהד בית"ר. הוא היה בא למשחקים ועוקב אחרי תמיד. הוא היה יושב במזרחי ומלא בהתלהבות. אני זוכר שהאהדה אצלנו בבית היתה לבית"ר כי שיחקתי שם הרבה שנים. דן היה אוהב כדורגל וכישרון לא ממומש. את הכישרון הוא לקח למקום אחר. למקום של הצבא".

דן טלסניקוב (ONE) (צילום: מערכת ONE)
דן טלסניקוב (ONE) | צילום: מערכת ONE

משפחת טלסניקוב הצטרפה לפני 5 שנים למשפחות השכולות ואת הרגע שסיפרו לז'אן על הנורא מכל הוא לא יישכח לעולם: "הייתי בדרך לאימון של אשדוד ובזמן הנסיעה קיבלתי כל מיני טלפונים מוזרים. התקשרתי הביתה וענה לי דובר צבאי והוא החזיק אותי ולא סיפר כלום. אבל, כשהגעתי הביתה הבנתי שהרע מכל קרה וזאת הבשורה המרה ביותר שאפשר לקבל".

בגלל הפרש הגילאים בין שני האחים, קשה היה לז'אן להדגיש חלומות משותפים שהיו לשניהם אבל הוא בטוח שדן היה מאחל לו הצלחה בכל דרך שבה יפנה: "אני חושב שהוא היה רוצה לראות אותי מגיע לטופ, עומד על הקווים של הקבוצה שמשחקת כדורגל שהקהל אוהב לבוא לראות אותו".

דן טלסניקוב (ONE) (צילום: מערכת ONE)
דן טלסניקוב (ONE) | צילום: מערכת ONE

"אני מנסה לתת לעזיבה שלך משמעויות, אבל שום דבר לא מקל על הכאב", כתב ז'אן לאחר מות אחיו. "אתה אהוב שלי, אח שלי, נשמה טהורה שלי, תמיד זורם בתוכי לעולמי עד, עד קצה וסוף הזמנים. אוהב בכבוד רב, אחיך, ז'אן טלסניקוב".