נשיא מכבי חיפה, יעקב שחר, השתתף הערב (ראשון) בכנס איגוד עיתונאי הספורט של חיפה והצפון. שחר נבחר להיות אורח הכבוד בכינוס לשנת 2010, שנערך בפעם ה-13 וירה לכל הכיוונים. הבוס של הירוקים דיבר כמובן על האכזבה הגדולה אחרי ההדחה מאירופה ("רציתי לתת לשחקנים אגרוף וסטירת לחי"), לא חסך ביקורת מהשחקנים ("אלישע אשם בהחמצה של רפאלוב?") ובין היתר העביר ביקורת קשה על חלק מהאוהדים ("הקהל צריך לתמוך גם בימים הקשים").

שחר הגיע לכינוס בימים לא קלים עבור המועדון שלו. ביום חמישי האחרון עפה הקבוצה מאירופה אחרי הפסד מביך, 3:1 לדינמו מינסק בבלארוס. גם הנחיתה של הקבוצה בישראל לא היתה פשוטה, כאשר קומץ זועם של אוהדי חיפה לא חסך מאלישע לוי ומשחר את הביקורת אותה הטיח בפנים של השניים.

נשיא מכבי חיפה, יעקב שחר, הגיע לכינוס והתייחס לתקופה הרעה שעוברת על הקבוצה שלו. על ההחלטות ועל המדיניות של המועדון שלא עמד בדרך שחקנים שרצו לעזוב לאירופה, בייחוד בנוגע לדקל קינן ולג'ורג' טשיירה, אמר שחר: "אם היינו זוכים באליפות, הדילמה היתה הרבה יותר קשה. אחרי תקופה מסוימת מגיע גם לשחקנים להתקדם, כל מי שיצא מהקבוצה חשב שהוא יכול להתקדם בין מקצועית או כלכלית.

אנחנו אימצנו את הגישה שיש לאייאקס שהוא מועדון מכובד שאחת לכמה שנים משחרר כמות גדולה של שחקנים שגדלו אצלו. בקבוצה בונים תוך שנה שנתיים את הסגל, מגיעים להישגים ואח"כ משחררים. אני חושב שזו דרך נכונה להעשיר את קופת המועדון וגם לאפשר לשחקנים צעירים לנצל את ההזדמנות שיש, לא מכרנו אף אחד בנזיד עדשים כדי שהוא יתקדם, לכן ביצענו את מה שביצענו. אני לא חושב שאפשר היה למנוע את שחרורם של קינן ושל טשיירה. היתה להם הזדמנות ללכת, קינן סיים חוזה ולא היינו יכולים לעצור אותו, אם היינו עוצרים את טשיירה, לא היינו מקבלים עונה טובה ממנו. הבאנו בלם (קאנוטו) שמפאת קוצר הזמן, הוא עוד היה בסוף תקופת הפגרה שלו, והוא מתאמן רק בשבועיים האחרונים בצורה רצינית. הוא שחקן שנראה ממנו משחקים טובים".

שחר עם בן בסט. "ניאבק על כל התארים" (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
שחר עם בן בסט. "ניאבק על כל התארים" (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

על ההפסד למינסק: "שיחקנו יותר טוב מהם. זה רק היה עניין של עוד 2-3 דקות להחזיק בכדור ולגמור את המשחק אבל קרתה תקלה עם נגיעת היד של קולמה והיה כדור חופשי, מ-35 מטרים שלא פגע באף אחד, הטעה את השוער ונכנס. האכזבה היא הרבה יותר גדולה בגלל שהיינו יותר טובים. שלוש פעמים במחצית הראשונה היינו אחד על אחד ב-100 אחוז להבקיע שער, כנראה שבאיזשהו מקום זה היה כתוב שזה לא היה היום שלנו. אנחנו עם הפנים קדימה, נעשה את מה שצריך כדי לתת עונה טובה. יש שחקנים מוכשרים וזה יבוא עם הזמן".

שחר המשיך לדבר על ההפסד במינסק ועקץ: "תשאל את רפאלוב אם אלישע לוי אשם שהוא החטיא מול השוער הבלארוסי. אני חושב שגם העובדה שקבוצה נוסעת בלי אף אוהד, בלי עיתונאי, נותנת הרגשה שצריך 'לרשום שהיינו שם וללכת הביתה'. כל דבר פגע בהתלהבות הקבוצתית שהיתה חסרה. ראינו אותם פה, היינו יותר טובים ולא הבקענו, אז מה? אלישע אשם? צריך לתת את הזמן לקבוצה להידבק יותר טוב ביחד".

"צפויה לנו תחילת עונה פחות טובה מזו בעונה שעברה. שחקנים חדשים הצטרפו וייקח זמן. אין לי ספק שנראה קבוצה טובה השנה. יש הרבה שחקנים מוכשרים, אם למרקם הזה יהיה חסר שחקן כזה או אחר, נעשה מאמץ להביא".

יעקב שחר (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
יעקב שחר (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

שחר: "לא מקבל את הקללות של האוהדים על אריק בנאדו"


אחת מהשאלות הראשונות עליהן התבקש שחר לענות, היתה בנוגע להבאתו של אריק בנאדו והנשיא לא חסך ביקורת מהקהל שקיבל את הבלם בקללות: "לנוכחות של בנאדו יש משמעות, ניעזר באריק כדי לצאת מאותו מצב אלינו נקלענו, הוא אחד האנשים שהכתף שלהם תעזור לנו. אני מצטער שהאוהדים לא קוראים את התמונה בכללותה. כשאני שחררתי את אריק הוא ישב עם העו"ד אצלו במשרד, העסקה הלכה קשה והצענו רעיון שאריק קיבל, בית"ר קיבלה ונתנו לו את ברכת הדרך, כשהוא קם ללכת, אמרתי לו שהדרך חזרה תמיד תהיה פתוחה בפניו".

שחר המשיך: "צריך לדעת להפריד, אריק נתן שנים רבות למכבי חיפה, גדל כאן, היה שותף להרבה מאוד הישגים, הוא גם יעזור לנו לקלוט את הדור הצעיר ויש הרבה צעירים בסגל השנה, אני מאוד מצטער שקהל מסוים לא מקבל אותו, אבל לקלל? מה קרה פה? איבדנו את הצפון? להביע דעה - בבקשה. ברגע שבמועדון התקבלה החלטה, הקהל צריך להבין שהדעה שלו לא השפיעה על המועדון. ברגע שההנהלטה החליטה - האוהדים צריכים לתת את ברכת הדרך לאריק בנאדו".

בנאדו מוצג בתחילת העונה. &"האוהדים צריכים לקבל אותו&" (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
בנאדו מוצג בתחילת העונה. &"האוהדים צריכים לקבל אותו&" (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

"גם לי יש ביקורת כלפי אלישע, השאלה אם הוא מפנים טעויות"


נשיא חיפה השיב לשאלות העיתונאים בנוגע לתפקודו המקצועי של אלישע לוי והאם מדובר במאמן שמתאים לרמה של הקבוצה: "המאמן הוא בשר ודם והוא טועה כמו שכל אחד מאיתנו. השאלה היא האם הוא מפנים את הטעויות שלו בכוחות עצמו או שיודע מה לעשות וצריך את העזרה שלנו כמערכת אז הוא פונה אלינו.

זה לגיטימי להביע דעה ביקורתית על המאמן, גם לי יש ביקורת מסוימת על המאמן. אנחנו צריכים להפוך אותה לביקורות בונה, נמשיך קדימה כשהפנמנו את כל מה שצריך לתקן. אנו לא נקיים מטעויות ונעשה עוד טעויות. בסך הכל, אני גאה במועדון, אנחנו עושים דברים יפים, עצם העובדה שבאירופה משלמים כל כך הרבה על שחקנים שמגיעים מחיפה, זו תעודה. הטלפונים שקיבלנו מהקולגות באירופה שהופתעו מההפסד באירופה, זה גם מראה על מעמד. גם בעתיד לא נהיה נקיים מטעויות, לא מנהלתיות ולא מקצועיות, השאלה היא במינון, אני מאמין שתהיה קבוצה טובה ויפה לראות אותה".

אלישע והאוהדים בנתב&"ג. &"המאמן הוא בשר ודם&" (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
אלישע והאוהדים בנתב&"ג. &"המאמן הוא בשר ודם&" (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

שחר לא חסך ביקורת גם משחקנים מסוימים ואמר: "לא עברו שתי דקות מאז שיצאתי מחדר ההלבשה במינסק וכל מה שאמרתי הופיע באינטרנט. אני רואה בזה דבר חמור, לא רק זה שמפסידים משחק. חמור ששחקן בחדר ההלבשה מוציא את כל מה שאני אומר. פוגעים בתפקיד של דובר הקבוצה. דבר ראשון אני אטפל במדליפים ובאלה שגורמים להם להדליף, ואם זה לא מספיק ברור כשאני מדבר בשקט, צריכים להיזהר".

"רציתי להביא אגרוף וסטירה לכל שחקן אחרי ההפסד במינסק"


על המחשבה האם לבצע זעזועים במערכת אמר שחר: "יש הרבה מאוד רגעים בהם הבעל בית צריך להתעשת מהר ולהנהיג את הציבור שלו. זה נכון שאחרי משחק כזה במינסק בא לך לתת לכל שחקן אגרוף בשיניים או סטירת לחי, אך בסופו של דבר בשבוע הבא יש עוד משחק, ואתה צריך להחליט אם להוציא את כל התסכול שלך או לבלוע את הגלולה המרה. צריך לקחת נשימה עמוקה, לחשוב מה עושים, וללכת קדימה. זה מה שצריך לעשות ולא מה שאומרים האוהדים: "'תקנוס את השחקנים' - הרי אלו שטויות, איפה נשמע דבר כזה? יש גם אוהדים שזה מה שחושבים, אבל אנחנו כראשי מערכת מצווה עלינו להביא את הקבוצה לשקט תעשייתי כדי שהיא תביא לידי ביטוי את היכולת שלה. מכבי חיפה תיאבק על כל תואר, זה טבוע בד.נ.א שלנו. זה לא בטוח שנזכה אבל נילחם על הכל".

"היתרון הגדול כשאתה נמצא באירופה, אתה מגיע לליגה עם מספר משחקים רשמיים שנותנים לך את היכולת לפתוח אותה בצורה טובה ופתחנו אותה בצורה מרשימה בשנים האחרונות זה יתרון. עכשיו, אין לנו את היתרון הזה. יש לנו סגל שחקנים מאוד מוכשר ואני חושב שיש גם כמה שחקנים שיגבירו את חוכמת המשחק אצלם. אם לא נפתח את הליגה טוב, זה לא אסון כי זו ליגה ארוכה. להזכיר לכם הפועל תל אביב לא פתחה את הליגה טוב אבל עברה אותנו ביישורת האחרונה", המשיך שחר.

נשיא מכבי חיפה, יעקב שחר. יכול לסלוח? (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
יעקב שחר (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

"לא הסכמתי לשלם לטוטו תמוז מה שהוא דרש"


על המדיניות הכלכלית של המועדון: "התקציב של מכבי חיפה בשנים האחרונות כמעט ולא משתנה. זה תקציב גירעוני. רמת ההכנסות לא מכסה את רמת ההוצאות, אבל הוא גירעוני בצורה שפויה. יש כאלה שאם ייראו את הפער בין הפלוס למינוס יגידו שאנחנו לא שפויים. עובדה שהדרך שבחרנו פה מצדיקה את עצמה. אנחנו פועלים לא על בסיס קפריזות, אלא על בסיס ניסיון. מנהלים את המועדון כמעט 20 שנה, כבר יודעים מה אפשר להשיג מהכדורגל הישראלי".

"לא חסכנו בכסף, אם הבאנו את ורד במיליון דולר, לא חסכנו בכסף, לא היינו מביאים אותו אם אלישע לא היה רוצה אותו. יש פה שיתוף פעולה, לא היה שחקן ישראלי ברמה שיכול להתאים. היה סיכוי מסוים להביא את בן סהר אלינו אבל הוא סגר בהפועל ת"א. לא כל דבר שמאמן רוצה הוא בר ביצוע. היה על הפרק טוטו תמוז ולא הסכמתי לשלם לו את מה שהוא רוצה, כי הוא לא יותר טוב משחקנים שקיימים אצלנו. המאמן שלנו ראוי לא פחות ממאמנים אחרים. אלישע יצטרך לעמוד במבחן התוצאה".

"אני אשלם לשחקן ישראלי 600 אלף דולר לעונה? זה נראה לכם הגיוני? אני מניח שגולדהאר הוא איש אמיד שיכול לעשות עם כספו מה שהוא רוצה. הוא פוגע בסה"כ בכדורגל הישראלי ברגע שהוא מעלה רף מסויים של שכר, שחקנים בקבוצות אחרות לא רוצים להישאר מאחור. הנזק הוא לא למכבי ת"א, אלא לקבוצות האחרות כי מכריחים אותנו לשחק משחק שהוא לא נכון".

יעקב שחר (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
יעקב שחר (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

בהתאחדות מתקבלות החלטות בדרך שלא מתאימה לי"


"אני עזבתי את ההתאחדות לכדורגל, לדעתי מתקבלות שם החלטות בדרך שלא מתאימה לי. ההחלטה להגדיל את הליגה יכולה היתה להיות שונה אם ההצבעה היתה חשאית, אבל זה היה ברור שהיא תתקבל כפי שהיא התקבלה, ולא אהבתי את זה. לצערי הרב, בכדורגל הישראלי הקבוצות הקטנות הן הדומיננטיות בנוגע להכרעה בנושאים שונים".

"בנוגע לקיזוז", המשיך שחר, "זו שיטה שהיתה בשוייץ ובשיטה הזו הפחיתו את הנקודות. בשוייץ קרה שהקבוצה שסיימה ראשונה זכתה באליפות למרות שיוויון הנקודות ולמרות שהפרש השערים שלה לא היה טוב כמו של השניה. פה אמרו מה שיהיה, אם יהיה תיקו נקודות - אז יחס שערים, כך יצא שהשיטה הזו לא עברה במלואה. למען האמת נקודות עשינו יותר אבל אין מה לעשות, היינו שותפים להחלטה הזו".

שחקני מכבי חיפה בסיום (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
שחקני מכבי חיפה בסיום (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

"אוהד מתחיל מגיל 3-9, אי אפשר להיות אוהד על תנאי"


לאוהדים אמר שחר: "גם פרגוסון לא לוקח כל שנה אליפות. אי אפשר להבטיח כל שנה אליפות. גם קבוצות אחרות מתחזקות ורעבות להישגים. אנחנו נשתדל לשמור על הסה"כ שלנו ובעשור האחרון הוא היה חיובי וזה מה שאנחנו צריכים. זה כואב לאבד אליפות בדקה ה-90 וזה כואב לקבל גול במינסק בדקה ה-90, אנחנו נשתדל לעשות את הכל כמיטב יכולתנו כדי להמשיך, יש מחלקת נוער טובה שתספק לנו שחקנים שמתאימים לסגל הבכיר וביחד עם שחקן חיזוק כזה או אחר מחו"ל או מהארץ, נעמיד תמיד קבוצה טובה".

"אני מצפה מהאוהדים שיהיו כמו האוהדים בחו"ל, שעתיים אחרי מכירת הכרטיסים, אצטדיון של 80 אלף כרטיסים והכל נמכר. קודם כל מבטיחים מקום באצטדיון. זה לא תכנית כבקשתך, אצלנו קודם רוצים לראות אילו שחקנים הגיעו. קודם כל תקנה מנוי, אם אתה מאוכזב, אל תבוא משחק אחד, אבל להגיד שאתה אוהד על תנאי? מה זה? אוהד זה דבר שמתחיל בגיל 3 עד 9 ומי שנולד אוהד הפועל חיפה תנסה לשנות אותו. אל תעשה חשבונות עם המועדון. צריך לאהוד בימים רעים. מול בני יהודה אנשים באו לחגוג אליפות ולא באו לעודד את הקבוצה, וגם השחקנים. יש לנו גרעיני אוהדים שלצערי מקללים ונוזפים בשחקנים, זו לא הדרך. הראשונים שכואב להם אלה השחקנים שמפסידים אליפות, והכי כואב לו זה בעל הבית".

אוהדי מכבי חיפה (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
אוהדי מכבי חיפה (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

"יש לנו חמישה זרים ואנחנו לא יכולים להביא זר נוסף, אלא אם כן נוותר על מישהו. בנוגע למסיללה, יכול להיווצר מצב שקבוצה תרצה אותו ולא בטוח שנעמוד בדרכו. יכול מאוד להיות שאפשר להרכיב שחקן מסויים בתפקיד מסויים ולפנות מקום לזר כזה או אחר בתפקיד אחר. תראו לי בלם ישראלי שיכול לשחק בהרכב הראשון של מכבי חיפה. אני לא רואה כאלו בשוק. אלה החיילים שאיתם נילך למלחמה. שחררתי את כיאל כי הראש שלו כבר לא היה בחיפה וזו היתה הזדמנות טובה בשבילו ללכת לקבוצה שמשלמת יותר ולא עמדנו בדרכו".

"האצטדיון החדש בשעה טובה ומוצלחת ייאפשר לקבוצות החיפניות, לעשות פעילויות עם ילדים, צעירים, כניסה חופשית שיגדילו ויבנו מחדש דור של אוהדים עתידיים. דרבי - אתה יכול להכניס ילדים חופשי? לא. ב-30 אלף מקומות גם מול בית"ר או מכבי ת"א יש "ים" של מקום, ואני מקווה שזה מה שנעשה. אם זה לא יעזור, נעשה קבוצה אחת בחיפה שכן תעזור", התלוצץ שחר.

התוכניות לאצטדיון בחיפה. ייקרא על שמו של איש העסקים שהלך לעולמו (צילום: מערכת ONE)
האיצטדיון החדש של חיפה (ONE) | צילום: מערכת ONE

אפרים גבאי: "אי אפשר להשוות אותנו למכבי חיפה"


מנכ"ל הפועל חיפה, אפרים גבאי, דיבר על האדומים מהכרמל: "נבנתה קבוצה חדשה, אנחנו עדיין מצפים לעוד שחקן או שניים שיגיעו בהמשך. מי שראה את הבסיס של הקבוצה, מדובר בשחקנים צעירים. במשחקי אימון אל תצפו לרמה גבוהה, מאמן בודק כל מי אופציות של הרכבים. הקבוצה ממעטת להבקיע בינתיים אבל אני לא דואג. תהיה קבוצה טובה יותר מהעונה הקודמת".

"מקום ראשון זה קצת הזוי, אבל מקומות 5-6 ואולי אירופה, הקבוצה יכולה להגיע. אם קבוצות כמו סכנין, ק"ש או בני יהודה גם הפועל חיפה יכולה להגיע לאירופה", המשיך גבאי. על חילוקי הדעות בין ניצן שירזי לבעלים, יואב כץ, בנוגע לשחקנים מסוימים, דוגמת ערן לוי: "ההחלטה המקצועית הסופית היא של המאמן, חלילה שהוא לא הולך נגד כץ. יואב מינה אותו והוא צריך להקשיב למה שהוא חושב בנוגע לבניית הבקבוצה".

עדן בן בסט ואפרים גבאי. המנכ&"ל מתקשה לקבל את העונש (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
עדן בן בסט ואפרים גבאי (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

עדן בן בסט הצטרף לדיון, וציין: "את השינוי אני מרגיש באימונים, עובדים קשה מאוד. יש טביעת אצבע של מאמן קשוח שיודע כדורגל. יש הרבה שחקנים צעירים שצריכים להקשיב לו, יחד עם שביט אלימלך שעבר הרבה".

על הדרבי החיפני בגביע הטוטו שיתקיים בקרוב אמר גבאי: "דרבי זה דרבי. יש מוטיבציה ויוקרה. אתם יכולים להגיד מה שאתם רוצים ועם כל הבעיות שלהם, הייתי מתחלף איתם. אנחנו לא במצב שאנחנו יכולים להסתכל בעיניים לקבוצה עם תקציב של 40 מיליון ש"ח. אי אפשר להשוות. אי אפשר לדבר עלינו ועליהם באותה נשימה". בן בסט הוסיף: "נבוא לעשות הכי טוב שאנחנו יכולים, אנחנו רוצים לנצח את המשחק שחשוב לאוהדים יותר מלשחקנים".

על ערן לוי, אמר אפרים גבאי: "לאחר שהוא לא הצליח בשנים האחרונות, הפועל חיפה נתנה לו במה. ניצן שירזי רצה את ערן לוי, אבל אחרי שהוא קרא שלוי אמר שהלב שלו רוצה בית"ר, הוא ויתר עליו. עם כל הכבוד לערן, הקבוצה לא נבנתה עליו. הוא נתן עונות טובות ואני בטוח שמי שבא השנה ייתנו לא פחות". "יש שת"פ מעולה בשנים האחרונות בינינו לבין אנשי מכבי חיפה, אני בקשר מצויין עם איתמר צ'יזיק. מאחל לתל אביביות מערכת יחסים כמו שלנו יש", סיים גבאי את דבריו.