כוסית עם משקולות (צילום: istockphoto)
אפשר להרים משקולות עם בקבוקי מים | צילום: istockphoto

טילים נופלים על יישובי הדרום ומפלס הלחץ והמתח רק עולה. מה האפשרויות לעשות? לקרוא ספר בממ"ד, לראות טלוויזיה בחדר הביטחון או, האופציה הטובה ביותר להפגת מתחים – שחרור לחץ על ידי אימון גופני.

הפגת מתחים על ידי פעילות ספורטיבית היא דרך מצויינת ובריאה לשמור על נפש בריאה בגוף בריא. בזמן פעילות משתחרר במוח חומר שגורם להרגשה של התרוממות נפש. רז זהביאן, כדורסלן מכבי ראשל"צ ומנהל חדר כושר בקומפלקס ספורט Sweatstar באשדוד , מציע מגוון תרגילים לתרגילים שניתן לבצע במרחבים המוגנים ולשחרר את השרירים המתוחים כתוצאה מהישיבה הממושכת.

בין התרגילים שניתן לבצע:


הרמת משקולות לחיזוק שרירי הידיים -
ניתן למלא 2 בקבוקי מים ולהרים את הבקבוקים כזוג משקולות. את תרגילי המשקולות חשוב לבצע באופן נכון, על מנת לא לגרום לנזק לשרירים. תרגילי משקולות אשר מבצעים בבית ללא מאמן צמוד יש לעשות בישיבה/שכיבה וזאת על מנת למנוע עומס על איזור הגב. מומלץ לבצע בין 2-4 סטים של 12-15 חזרות לכל סט לאימון.

תרגילים בשפיפה - התרגיל מחזק את שרירי הירך. יש לעמוד בפיסוק ברוחב האגן, ולשמור על גב זקוף ומאונך לקרקע לכל אורך התרגיל. יש לבצע שפיפה בתנועת ישיבה כאשר הישבן פונה אחורה ולמטה ולעלות חזרה מעלה לעמידה זקופה, וחוזר חלילה. יש לשים לב שהברכיים לא עוברות את כפות הרגליים על מנת לא לגרום נזק לברכיים. כדאי לפרוש את הידיים קדימה כשהן מקבילות לקרקע כדי לשמור על שיווי משקל. יש לבצע על התרגיל 15 חזרות למשך 3 סטים.

שימוש בספסל - עבודה על שרירי הבטן והגב עוזרת לשפר את היציבה ושומרת על שיווי משקל. יש לשכב על הגב על גבי ספסל או כיסא בשיפוע שלילי (כאשר הרגליים מוגבהות והראש קרוב לקרקע) ולבצע כפיפות בטן- פעולה זו מחזקת את שרירי הבטן בצורה משמעותית יותר מאשר כפיפות בטן על מישור.

הרחקת כתף - הנפות ידיים לצדדים, מקובל לתרגל את תרגיל זה עם הנפות ידיים עד גובה הכתף. תרגיל זה עובד על רצועת הכתפיים.

מתיחות - חשוב לבצע מתיחות לפני ואחרי האימון, על מנת למנוע מצב שבו קבוצות השרירים שעברו פעילות מאומצת לא יישארו תפוסים ומתוחים. מומלץ לעמוד על מדרגה על גבי כריות כף הרגל ולבצע כפיפה ופשיטה במפרק הקרסול, המכונה גם פלקס ופוינט. בנוסף מומלץ לבצע סיבובי כתפיים וסיבובי ברכיים, שכן הלחץ על המפרקים הוא גדול.