דקות של אימה עברו הערב (שלישי) בטורקיה על שחקני בני השרון, שהיו אמורים לפגוש את טלקום אנקרה המקומית במסגרת המחזור ה-5 ביורוקאפ.

רגעים ספורים לפני פתיחת המשחק פרצו לאולם אטאטורק כ-3000 אוהדים מקומיים, חלקם מלווים בדגלי פלסטין, החלו לזעוק "אללה אכבר" והוסיפו קריאות נוספות בגנות ישראל ובעד פלסטין.

שחקני הקבוצה מהשרון ירדו בבהלה מהפרקט ונעלו את עצמם בחדרי ההלבשה. "אנחנו מקווים לצאת מפה כמה שיותר מהר, אי אפשר לשחק ככה כדורסל", אמר ל-ONE הקפטן המפוחד, מאיר טפירו.

טפירו המשיך: “כולם מפוחדים, אוניקווה קיבל בקבוק מים לגוף, היתה לנו פה ממש סכנת חיים, עלינו למשחק, לחצנו ידיים עם השופטים ופתאום הם פרצו למגרש, הם רצו אלינו בטירוף אבל השוטרים מנעו מהם לפגוע בנו היה ממש מפחיד".

מאיר טפירו (צילום: אמיר לוי, מערכת ONE)
מאיר טפירו. הוא וחבריו עדיין נעולים | צילום: אמיר לוי, מערכת ONE

יו"ר בני השרון, אלדד אקוניס הוסיף: "ברחנו לחדרי ההלבשה מיד. בכל השנים שאני נמצא בכדורסל בחיים לא קרה לי דבר כזה, אנחנו מקווים לברוח לצאת מפה כמה שיותר מהר".

לאחר כשעתיים של המתנה בחדר ההלבשה, חזרה הקבוצה לבית המלון. הטיסה של הקבוצה חזרה ארצה הוקדמה לשעה 3:00 לפנות בוקר.

אקוניס אמר ל-ONE עם ההגעה למלון: “יש כח משטרה גדול שמאבטח את המלון שלנו. מאבטחים אותנו כל הדרך, המשטרה נמצאת סביבנו כל הזמן ובעזרת השם נגיע לארץ, זה מה שחשוב. אנחנו רק רוצים להגיע לארץ בשלום".

במקביל, פנה איגוד הכדורסל מיידית לבכירים במשרד החוץ וגורמי ביטחון בישראל וזאת במטרה שידאגו להחזיר את המשלחת בשלום ובהקדם לארץ.

מדובר באירוע הספורטיבי הראשון בו מעורבת קבוצה ישראלית, אשר מופסק כפועל יוצא של פעילות צה"ל ברצועת עזה והלחימה מול ארגון החמאס. מחוץ לאולם הוצתו דגלי ישראל ע"י קבוצת מפגינים פרו-איסלאמית.

בני השרון עשויה לספוג הפסד טכני
לאחר האירוע המשטרה הטורקית פסקה כי אפשר לחזור ולשחק. בני השרון לא הסכימה ולכן עשויה הקבוצה להיות זאת שתספוג הפסד טכני מהנהלת היורוקאפ.

איזי צ'ינו, בכיר בהנהלת בני השרון הגיב בנושא: “זה לא מעניין אותנו, אנחנו לא מעוניינים להגיב לזה, השחקנים במלון ועדיין לא עלו על טיסה, הם עדיין לא בארץ ולכן הדבר הכי חשוב כרגע בשבילנו זה שהם ינחתו בשלום, אנחנו רק רוצים לראות אותם נוחתים. אחריי שהם ינחתו נטפל בשאר הדברים. השגרירות מאוד עוזרת לנו".

זאב ברעם: "זרקו עלינו בקבוקים, נעליים והרבה מטבעות"
זאב ברעם, מנהל הקבוצה, תיאר בפני ONE את שהתרחש באולם: “קודם כל המשטרה הטורקית מלווה אותנו, הם עושים את העבודה שלהם כראוי".

"הגענו לאולם וישר כשעלינו לחימום הקהל החל לצעוק לעברנו 'מוות ליהודים', 'פלסטין' ועוד קללות שמאחלות שישראל תישרף וכל הדברים הכי נוראים שאפשר לשמוע".

אלדד אקוניס, יושב ראש בני השרון (צילום: עודד קרני)
אלדד אקוניס. אימה באנקרה | צילום: עודד קרני

"תוך כדי החימום זרקו עלינו 2 בקבוקי מים ועוד 2 זוגות נעליים והרבה מטבעות. כאשר החלה הצגת שחקנים הייתה אמורה לעלות לפרקט החמישיה שלנו ובדיוק לפניי הקפצת הכדור נשמע קול שריקה מהיציעים כשלאחר מכן הסתערו 3000 איש מהקהל בבת אחת לתוך המשטח".

"צעקנו לשחקנים שיברחו לחדר הלבשה, אני צעקתי להם 'רוצו לחדר ההלבשה'. יחד עם אלדד (אקוניס) רצנו בעצמנו מהר לחדר ההלבשה ועכשיו המשטרה איתנו בפנים ובחוץ".

"האוהדים מפגינים בחוץ ואנחנו בתוך החדר הלבשה. אף אחד לא נפגע, חוץ מהבקבוק מים שפגע באוניקווה".

עם נחיתתה של בני השרון בשדה התעופה בטורקיה, קיבלה את המשלחת הישראלית קבוצה של אנשי ביטחון בלבוש אזרחי, ובמלון זכתה הקבוצה לשמירה צמודה של המשטרה. בעקבות הפחד מהתפרעות של הקהל המקומי הוטלה על הקבוצה הוראה ברורה להישאר בשטח המלון ולא לצאת ממנו.

המאמן אריאל בית הלחמי סיפר אמש על האווירה הכללית בקרב הקבוצה: "למרות שזה לא קל, אנחנו משתדלים שלא לדבר על המצב הביטחוני בארץ. אמרו לנו שהיתה הפגנה ענקית כאן, אבל אנחנו לא בצד הפוליטי, באנו לשחק כדורסל ואני מאוד מקווה שנעשה את זה על הצד הטוב ביותר".