אין אוהד מכבי ת"א אחד שלא ירגיש צביטה בלב הערב (חמישי) בשעה 21:00 בג'אמפ בול של פתיחת עונת היורוליג. לצד שחקני הרכש הנוצצים ומאות אלפי עיניים שיעקבו, יהיה מישהו אחד שיהיה חסר בהיכל. המישהו הזה הוא טל בורשטיין.

הסמל אולי הכי גדול של מכבי ת"א בשנים האחרונות לא יהיה הערב בת"א, אלא בביתו החדש שבספרד. הגופיה הצהובה כבר מזמן בחלק האחורי של הארון וכל מה שנשאר ממכבי אלו הזיכרונות והתארים מהקריירה הבאמת נפלאה של הגארד במדים של מכבי.

קפטן נבחרת ישראל, טל בורשטיין, פותח בגיל 30 דף חדש בקריירה הארוכה שלו ומתחיל את דרכו מעבר לים בליגה הספרדית, שנחשבת לטובה ביותר באירופה.

לפני פחות משבוע הוא חתם בשורותיה של פואנלבראדה וכבר הוא מתרגל למציאות החדשה שאינה כוללת את ימי חמישי בהיכל "נוקיה", כפי שהתרגל בתשע השנים האחרונות.

רגע לפני שמכבי ת"א עולה על הפרקט לעוד עונת יורוליג, מתיישב טל בורשטיין לראיון עם ONE ומדבר על התחושות בקבוצתו החדשה וללא מכבי. "זה מוזר לא להיות עם מכבי בחמישי בהיכל", מספר הגארד הישראלי. "אבל אני מאוד שמח על הדרך החדשה שבה בחרתי. אומנם זה בלי יורוליג אבל עדיין, מדובר בליגה הכי טובה באירופה, ומהזמן הקצר שאני כאן אני מבין על מה כולם מדברים. האגרסיביות והאינטנסיביות של הליגה הזו היא משהו יוצא דופן, בטח לעומת הרמה בארץ".

בורשטיין: "שמח עם הדרך שבה בחרתי" (יעל מרגלית) (צילום: מערכת ONE)
בורשטיין: "שמח עם הדרך שבה בחרתי" (יעל מרגלית) | צילום: מערכת ONE

הנחיתה של בורשטיין בספרד לא היתה חלקה כל כך. במשחק הראשון הוא כבר עבר פציעה לא נעימה אבל הוא כבר מתאושש מהמכה החזקה שקיבל ומבחינתו הוא מוכן לעונה מאתגרת בבית החדש שלו: "קיבלתי מכה חזקה מאוד מעל לפיקת הברך. חדרתי לסל ואחד השחקנים פגע בי עם הברך שלו. ספגתי מכה חזקה והתנפחה לי הברך".

"אני עובר טיפולים כדי לספוג את השטף דם שנוצר, אבל אני בטוח שאוטוטו הכל יהיה בסדר", הוסיף בורשטיין. "מטפלים בי טוב מאוד כאן, אומנם בסדרי הגודל של הליגה הספרדית מדובר במועדון קטן יחסית, אבל בסדר גודל של ישראל זה משהו שאנחנו לא רגילים אליו".

"יש כאן את כל הציוד הרפואי הכי חדיש ומתקדם. האולם שלנו שנחשב לאחד הקטנים, בליגה מכיל 5,000 מקומות ישיבה והמתקן עצמו יפה מאוד", סיפר בורשטיין על הבית החדש, ששונה לחלוטין ממה שיש למועדון בינוני בישראל להציע.

טל בורשטיין ממריא לספרד. &"זו הליגה הטובה בעולם&" (דרור עינב) (צילום: מערכת ONE)
טל בורשטיין ממריא לספרד. &"זו הליגה הטובה בעולם&" (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

החתמתו של קפטן נבחרת ישראל ואחד השחקנים הבולטים בעשור האחרון במכבי ת"א, היתה הגדולה ביותר שעשו אנשי פואנלבראדה בקיץ האחרון ובורשטיין מודע לציפיות הגדולות ממנו. "הביאו אותי לכאן עם הרבה ציפיות בגלל הניסיון שלי ברמות הגבוהות של אירופה", הצהיר בורשטיין. "כולם מצפים ממני להצליח ונותנים לי כבוד, החל מהאוהדים, דרך השחקנים ועד לצוות המקצועי. מעריכים אותי על מה שעשיתי עד היום עם מכבי ת"א וכמובן שאני מקווה לא לאכזב". 

החתימה בספרד הגיעה אחרי קיץ לא רגוע עבור הקפטן הישראלי בשל סיום החוזה עם מכבי והיעדר קבוצות שיכלו להציע לו חוזה שיתאים לדרישותיו.

"הכל קרה מאוד מהר עד שהגעתי לכאן, אני מתרגש מההתחלה החדשה שלי בליגה הספרדית. הדבר היפה בליגה הזאת הוא שכל קבוצה כאן חזקה מספיק לנצח את שאר הקבוצות בליגה".

"אני מרגיש שעשיתי צעד נכון בקיץ, כשלא היו לי הצעות ולא ידעתי לאן אני הולך. חשבתי שהליגה הספרדית תתאים לי להראות את עצמי כדי לחזור לרמה הגבוהה של אירופה. לא מעט שחקנים יצאו מכאן לקבוצות הגדולות של ספרד כמו טאו, מלאגה ובדאלונה, ואני אנסה להשתלב ולהראות את עצמי ולהתקדם, אני מאוד מרוצה מהבחירה שלי", הוסיף.

באליפות האחרונה (אמיר לוי) (צילום: מערכת ONE)
באליפות האחרונה (אמיר לוי) | צילום: מערכת ONE

במשך 9 השנים האחרונות לבש בורשטיין צהוב והתרגל לימי חמישי המחשמלים או ביחד עם מכבי בהיכל נוקיה. בפעם הראשונה מזה כמעט עשור, בורשטיין יעביר את הערב של יום חמישי בלי ללבוש צהוב.

"ברור שזה מוזר פתאום לא להיות ביום חמישי ב"נוקיה" ובכל האווירה הזו של היורוליג ושל תחילת העונה, אבל זה משהו שהיה לי ברור. אני לא חושב על זה עכשיו כי הלכתי לדרך חדשה ואני מתרכז בלהצליח כאן. נתתי 9 שנים במכבי ת"א, שנים מצוינות, מדהימות, עם כל השיאים וההישגים הכי גדולים שלי ושל הקבוצה. עם מכבי זכיתי בכל תואר אפשרי וברור שזה מוזר אחרי כל השנים פתאום לא להיות שם אבל ממשיכים קדימה".

מכבי ת&"א חוגגת את הזכיה ביורוליג ב-2004 (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
בחגיגות הזכיה ביורוליג ב-2004 . הישראלי ינסה לחזור לבמה המרכזית (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

על השאלה האם יעקוב אחרי מכבי ת"א אמר חד משמעית: "ברור שאני אעקוב, אני מאוד רוצה שמכבי תצליח, מאחל להם בהצלחה, יש לי שם חברים טובים ומכבי תמיד תהיה חשובה לי. לא ברור למה אנשים חושבים שאני כועס, הכל נגמר טוב מאוד, זה בסך הכל ביזנס. לי היו את השיקולים שלי ולמכבי היו את השיקולים שלהם, זה הכל" סיכם בורשטיין.