נעמה שפיר. מבקשת לשחק כשכתפיה מכוסות (מיכה בננו) (צילום: מערכת ONE)
נעמה שפיר. מבקשת לשחק כשכתפיה מכוסות (מיכה בננו) | צילום: מערכת ONE

בית הדין לערעורים של פיב"א דחה היום (רביעי) את הערעור שהגיש איגוד הכדורסל בנוגע לשחקנית הנבחרת, נעמה שפיר. משמעות הדחייה היא כי שפיר לא תוכל לשחק עם חולצה שמכסה את כתפיה באליפות אירופה שתיפתח בעוד עשרה ימים בפולין.

כזכור, לפני שבועיים טסה שפיר יחד עם היועץ המשפטי של איגוד הכדורסל לברלין כדי להגיש את הערעור בנושא. לפיב"א לקח שבועיים לקבל את ההחלטה ובעצם לדחות את הבקשה של גארדית הנבחרת לשחק כשכתפיה מכוסות.

בית הדין קבע כי הוא אינו הגוף המוסמך לערער על החלטת מזכ"ל פיב"א אירופה וכי ערכאת הערעור הפנימית של פיב"א אירופה היא זאת שאמורה לדון בעניין.

ההחלטה למעשה אומרת ששפיר לא תוכל לשחק באליפות אירופה שכן היא משחקת עם חולצה מתחת למדים מטעמים דתיים. למרות זאת, תצא שפיר עם הנבחרת לקראת סוף השבוע הבא לקראת הטורניר. מי שתצטרף לסגל אחרי היעדרות ארוכה היא מיכל אפשטיין.

יו'ר איגוד הכדורסל, שי שני, אמר בתגובה להחלטה: "ההתנהלות של פיב"א ממש לא מובנת. אני מקווה שלא מניעים זרים היו אלו שהשפיעו על ההחלטה, הן מוסרית והן עניינית. אסור לנו לוותר בעניין כה עקרוני מה גם שהתקנונים חד משמעית לא אוסרים על נעמה שפיר לשחק כפי שהיא רוצה ומבקשת".

שי שני ואלי רבי (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
שי שני ואלי רבי (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

מאמן נבחרת הנשים של ישראל, אלי רבי הגיב גם הוא להחלטה ואמר: "צר לי על ההחלטה הלא מובנת של בית הדין לערעורים. משיכת הזמן עד להודעתם בעניין זה הינה תמוהה ומקוממת. נעמה שפיר הינה שחקנית חשובה ברוטציה של נבחרת ישראל.

"אני סומך על איגוד הכדורסל שימצה את כל הדרכים העומדים לרשותו לפתרון הסוגיה, כפי שנעשה עד כה", הוסיף רבי. "שפיר יוצאת עם הנבחרת לאליפות אירופה בפולין והנני תקווה כי עד למועד פתיחת המשחקים סוגיה זו תבוא על פתרונה".

נעמה שפיר ושי דורון (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
נעמה שפיר ושי דורון. רבי: &"סומך על איגוד הכדורסל&" (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

יש לציין כי בימים הקרובים יוגש ערעור נוסף ל-C.A.S של הוועד האולימפי הבינלאומי שהוא גוף השיפוט הגבוה ביותר של הספורט. כמו כן, תיבדק האפשרות להגיש תביעה לבית הדין של זכויות האדם באירופה כנגד פיב"א.